Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin İçin 2018 Yılında Yapılan En Kötü 5 Tahmin!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin İçin 2018 Yılında Yapılan En Kötü 5 Tahmin!
Bitcoin İçin 2018 Yılında Yapılan En Kötü 5 Tahmin!Bitcoin‘in fiyatı 2017 yılında rekor kırıp 20.000 dolar üzerine çıksa ve daha sonra 2018 yılı boyunca düşüş yaşasa da, Bitcoin boğaları bu durumdan korkmadı ve 2018 yılı boyunca çeşitli ‘uçuk’ tahminler yapmaya devam etti. Yıl boyunca kripto para sektörünün ünlü isimlerinden belki de 100’ün üzerinde çeşitli fiyat tahminleri yapılmış olsa da, 2018 yılında önde gelen isimler tarafından Bitcoin için yapılmış 5 en kötü fiyat tahminini sizler için derledik.

Tom Lee ve 25.000 Dolar
Tabii ki Bitcoin ve fiyat tahmini deyince akla ilk gelen isimlerden birisi Fundstrat Global’in kurucu ortağı Tom Lee oluyor. Lee, 2018 yılı boyunca o kadar iyimser tahminlerde bulundu ve bunları o kadar çok dile getirdi ki, yılın bitimine doğru ”insanlar artık bana fiyat tahmini sormasın” ifadesini kullanmak zorunda kaldı. 2018 yılının Nisan ayında CNBC kaynağına konuşan Lee, Bitcoin’in yıl sonuna kadar 25.000 dolara ulaşacağını vurgulamıştı.

”Biz Bitcoin’in hala mükemmel bir risk/ödül olduğunu düşünüyoruz ve bunun yıl sonuna kadar 25.000 dolar olacağını düşünüyoruz.”

Bitcoin’in birim fiyatı o tarihlerde 7.500 dolar ile 8.000 dolar arasında gezinmekteydi ve Lee fiyatta daha sonra yaşanan düşüşü 2018 yılının Mayıs ayında yaşanan ve ABD’li yatırımcıların vergi günü yaklaşırken kar elde etmek istemesine bağladı.

Daha sonra fiyat tahminini 25.000 dolardan 22.000 dolara revize etmek zorunda kalan Lee, ayı piyasası etkisini arttırdıkça fiyatı düşürmeye devam edeceğini o tarihlerde bilmiyordu. Geçtiğimiz ay Bitcoin 3.400 dolara kadar gerilediğinde Lee, Bitcoin’in adil piyasa fiyatının 13.800 dolar ile 14.800 dolar arasında olması gerektiğini ve bunun dayanağının da aktif cüzdan adresleri ile hesap başına kullanım olduğunu vurgulamıştı.

Tabii ki bir çok kişinin de bildiği üzre, Bitcoin yeni yıla 22.000 dolar değil, 6.000 dolar seviyesinde bile giremedi ve Türkiye saatine göre 2019 yılının ilk saatlerinde karşımızda 3.733 dolardan el değiştiren bir Bitcoin vardı.

Saxo Bank Analisti ve Ünlü Tahmini
Belki de yılın en ‘hevesli’ tahminlerinden birisi de, Danimarka tabanlı bir yatırım bankası olan Saxo Bank analisti Kay Van-Petersen tarafından yapıldı. Petersen, geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı tahmininde, Bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 100.000 dolara ulaşacağını iddia etmişti. Petersen Bitcoin hala ciddi bir değere sahipken yaptığı tahmininde, 100.000 doların kapısını açacak olan şeyin kurumsal yatırımcılar olduğuna da değinmişti.

Ünlü Boğa Mike Novogratz
Petersen’e kıyasla nispeten daha ılımlı bir tahmin ise, eski Goldman Sachs (NYSE:GS) yöneticilerinden Galaxy Digital firmasının kurucusu Mike Novogratz‘dan geldi. Novo, Bitcoin’in 2018 yılının sonuna kadar 40.000 dolara, Ethereum‘un ise 1.500 dolara erişebileceğini vurgulamıştı.

”Bitcoin 2018 yılının sonunda 40.000 dolarda olabilir. Bu kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Daha yakın bir zamanda 500 dolara ulaşan ve bence ilerlemeye devam eden Ethereum ise, şu anki değerinin üç katına çıkabilir.”

Novogratz 2017 yılında yaptığı başarılı tahminlerle adından sıkça söz ettirmiş olsa da, 2018 yılı ne yazık ki onun için de pek olumlu bir sene olmadı ve yaptığı Bitcoin ile Ethereum tahmini bu sefer gerçekleşmedi. Hatta tam tersine, Ethereum 83 dolara kadar gerileyerek belki de tüm zamanların en kötü düşüşünü yaşadı.

Arthur Hayes ve BitMEX
Kripto para sektörünün başka bir önemli ismi olan ve tartışmalı kripto para borsası BitMEX’in kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Hayes de, 2018 yılı için yılın başlarında oldukça olumlu tahminlerde bulunan kişilerden birisiydi. Hayes, Mayıs ayında yaptığı açıklamasında, Bitcoin’in 2018 yılı içerisinde 50.000 dolara ‘uçacağını’ ifade etmişti. Söz konusu tarihlerde Bitcoin’in birim fiyatı 8.800 dolar seviyesindeydi.

 Bitcoin Sıfıra İnmedi
Dünyanın ilk kripto para birimi Bitcoin, 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da birçok kere  ”ölü” ilan edildi ancak hiçbir zaman gerçek anlamda ölmedi. Yaşanan sert dalgalanmalar ve fiyatın 3.100 dolara kadar inmesi bir çok kişiyi tedirgin etse ve ”Bitcoin ölüm sarmalına girdi” haberlerine yol açsa da, bir çok madencinin cihazlarını kapatmasına ve bir çok kripto para madencilik firmasının iflas etmesine rağmen Bitcoin bırakın 0 dolara, 3.000 dolar altına bile inmedi.

Ağın madencilik zorluğu konusunda kendini ayarlaması ve şimdiden bir çok alanda Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılmaya başlanması, lider kripto para biriminin ölmemesinin arkasındaki en büyük sebeplerden birisi.

2018 yılında Bitcoin’in uçacağına dair fiyat tahminleri olduğu kadar, Bitcoin’in dibi boylayacağına dair fiyat tahminleri de vardı ve bunların en çok isim yapanlarından birisi Vanguard isimli varlık yönetim firması baş ekonomisti Joe Davis tarafından yapıldı.

Davis, Bitcoin’in eninde sonunda değersiz olacağını söylemiş ve bunu BTC’nin hiçbir ”ekonomik temele” dayalı olmamasına bağlamıştı. Blockchain teknolojisi hakkında hevesli olduğunu belirten ve Vanguard’ın bile bu teknolojiyi kullandığını belirten Davis, Bitcoin’in sıfır dolara düşeceğinde iddialı olsa da, Bitcoin 2018 yılında hayatta kaldı.

Kripto para sektörü ve özellikle Bitcoin, bu gibi tahminlerde sıklıkla tahmini yapan kişileri ve piyasadaki katılımcıları şaşırtmakta ve görünüşe göre bu alışkanlık 2019 yılında da devam edecek.

Bitcoin İçin 2018 Yılında Yapılan En Kötü 5 Tahmin! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin İçin 2018 Yılında Yapılan En Kötü 5 Tahmin! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Madenciler BTC satış fiyatını belirledi: Bitcoin bu fiyattan aşağı düşemez! Ripple CTO’su Coin Metrics Raporuna Tepkili Bitcoin 1.000$ Dalgalanmayla Bir Başka ‘Tipik’ Gününü Geride Bıraktı Bitcoin 2017’ye göre çok daha sağlam geliyor Soner Canko: Blockchain Büyük Bir Düşünce ve Her Şeyi Yeniden Sorgulama Devrimi Japonya’daki Şirketten Yeni Adım: Blockchain’deki Zayıf Noktaları Gösteren Uyarı Sistemi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır