Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Fiyatı Nasıl Düşüyor ve Yükseliyor? İşte Dinamikler

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Fiyatı Nasıl Düşüyor ve Yükseliyor? İşte Dinamikler
Bitcoin Fiyatı Nasıl Düşüyor ve Yükseliyor? İşte Dinamikler

3/3


2/3

Tek bir Bitcoin (BTC) 2009’da ilk kez piyasaya sürüldüğünde bir dolardan çok daha az bir değerdeydi. Ancak lider kripto para birimi Bitcoin’e yatırım yapan ilk yatırımcılar BTC fiyatının artması ile bir servet kazandılar. Peki Bitcoin fiyatı nasıl düşüyor ve yükseliyor?

Bitcoin fiyatını etkileyen temel faktör arz ve talep yasası
Bunun sonucunda da talep arttı. Kripto paraların sınırlı olduğunu bildiğimiz için talep doğrudan değeri etkiledi ve fiyat çok fazla artmaya başladı. Daha sonra, analist ve araştırmacılar bu kripto paraların sınırlarını düşürdüğünde, duygular yeniden artmaya başladı. Birkaç kişi Bitcoin’lerini sattığında ve fiyatlar düşmeye başladığında, birçok başka yatırımcı da aynı şeyi tekrarladı. İşte Bitcoin fiyatının artışının ve azalışının arkasında yatan temel faktör arz ve talep yasası.


Önde gelen kripto para birimi Bitcoin’in fiyatlarındaki yükseliş ve düşüşün bir nedeni daha var. Altının yanında bulunan güvenli varlık olarak kabul edilen Bitcoin’ler, diğer pazarlar şüpheli göründüğü zaman paralarını Bitcoin’e koyan yatırımcılar nedeniyle düzenli inişler ve düşüşler yaşayacak. Bu nedenle diğer finansal varlıklar ile Bitcoin arasında da bir kolerasyon vardır.

Bitcoin madenciliği
Bitcoin’de de altın gibi arz ve talepte dalgalanmaları var. Madencilik maliyetlerinin altın için birincil etken faktör olduğu gibi, Bitcoin fiyatı da madencilik olarak adlandırılan bazı denklemleri çözme yeteneği ile belirlenir. Bu, tedarik yani arz kısmını ifade eder. Diğer kısım, Bitcoin hakkında farkındalığı, popülariteyi, kripto topluluğu üyeleri arasındaki güveni ve daha fazlasını temel alan Bitcoin’e olan talep. Eğer talep yüksekse ve arz talebi karşılamıyorsa, bu Bitcoin fiyatında bir artışa neden olur.


Bitcoin fiyatı spekülatif, bu da fiyatı doğrudan etkiliyor
Fiyat dalgalanmaları ve diğer tüm nedenlerin altında yatan, Bitcoin’in fiyatının tamamen spekülatif olmasıdır. Bitcoin, sadece diğer insanların parasını ödemeye istekli oldukları değere bağlı. Bu ilke çoğu yatırım ürünü için de geçerli. Bu durum şirketlerin hisse senetleri ve euro ve ABD doları gibi fiat para birimleri için de geçerli. Hisse senetleri ve para birimlerinin karşılaştırmalı değerleri, insanlar aldıkça ve sattıkça sürekli değişiyor.

Hem borsa hem de döviz piyasası günlük işlemcileri cezbederken, bu kısa vadeli işlemcilerin Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi diğer varlıklardan çok daha fazla. Bitcoin alım-satım (ticaret) işlemlerinin birçoğu belirli fiyat noktalarında otomatik olarak gerçekleşecek alım satımlar yapar.


Neden diğer kripto para fiyatları, Bitcoin fiyat değişikliğinden etkileniyor?
Bitcoin, dünyaya Blockchain’i ilk tanıtan ve -bilinen bir gerçek olan- dünyadaki en popüler kripto para birimi. Çoğu kripto para yatırımcıları altcoinler için Bitcoin ticareti yapar, çünkü altcoinleri almanın en kolay yolu budur. Bu, fiyatlarının birbirine bağımlı olmasına yol açar. Verilere göre, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dünyada en çok kullanılan kripto para birimi ve tıpkı ABD dolarının diğer fiat para birimleri üzerinde ağır bir etkisi olduğu gibi, BTC’nin de diğer altcoinler üzerinde yıkıcı bir etkisi var. Bazıları bunun tek yönlü bir ilişki olmadığını ancak çoğu durumda altcoin fiyatlarının Bitcoin fiyatını takip ettiğini iddia ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır.

The post Bitcoin Fiyatı Nasıl Düşüyor ve Yükseliyor? İşte Dinamikler appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Fiyatı Nasıl Düşüyor ve Yükseliyor? İşte Dinamikler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Monex Group Kripto Para Sektöründe Zarara Uğradı ABD’deki Federal Rezerv Yetkilisi Blockchain Hakkında Konuştu YouTube’un lider analistinden çarpıcı Bitcoin fiyat tahmini Tarihin En Büyük Airdropu: Blockchain, 125 Milyon Dolarlık Stellar (XLM) Dağıtıyor! Algorand’de Sıcak Cüzdan Şoku: 2 Milyon Dolar Kayıp Var Şikago Gelişmeye Devam Ediyor! Bölgeye 30 Yeni Kripto Para ATM’si Eklenenecek

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır