Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin ETF ticari faaliyetleri bugün başladı! Bu gelişme sektörde canlanmaya sebep olur mu?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin ETF ticari faaliyetleri bugün başladı! Bu gelişme sektörde canlanmaya sebep olur mu?
Bitcoin ETF ticari faaliyetleri bugün başladı! Bu gelişme sektörde canlanmaya sebep olur mu?

© Reuters.  © Reuters.

İlk Bitcoin ETF ticari faaliyetleri bugün başladı. İsviçre’de bugün tarihin ilk Bitcoin ETF’si yürürlüğe girdi. Bildiğiniz gibi kripto ETF’ler öneren firmanın adıyla anılıyor. Bu ETF’yi öneren firmanın adı Amun AG. O yüzden tarihte onaylanmış ilk ETF’nin adı Amun AG Bitcoin ETP olmuş durumda.

Bitcoin ETF Ticari Faaliyetleri BaşladıTarihin ilk ETF’si SIX İsviçre borsasında HODL kod adıyla tahtaya yazılacak. SIX ise Avrupa’nın en büyük menkul kıymetler borsasından biri.

17 Kasım tarihinde İsviçreden gelen bu güzel haberi sizlere ulaştırmıştık. (İlgili haber için Tıklayın) Esasen İsviçre’de onaylanan endeksin adı ETF değil ETP. Amerikan mali sisteminde Exchange Traded Funds olarak tanımlanan araçlar Avrpa’da Exchange Traded Products olarak geçiyor. Birinin kısaltması ETF iken diğerinin ETP. Aslında bu ikisi aynı şey.

Amun AG’nin önerdiği teklifte yalnızca Bitcoin yoktu. Bitcoin’in yanında XRP, Ethereum ve Litecoin de ETP kapsamına alındı. Amun kripto sepetindeki varlıklardan yaklaşık yarısını tek başına Bitcoin oluşturuyor. Kalan yarısını ise XRP, ETH ve LTC paylaşıyor.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi bu tarihte ilk kez kripto fonlarının büyük ve saygın bir borsada işlem görmesi demek. Geçmişte bu tarz onay alma girişimleri çokça yapılmıştı ama regülatörler tarafından ısrarla reddedilmişti.

Bu yeni ETP sayesinde bireysel yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar doğrudan kripto kaynaklarına yatırım yapabilecekler. Hatta bu düzenleme kripto varlıklara yatırım yapması yasalarca yasaklanan kurumların da borsa üzerinden bu varlıklara yatırım yapabilmesinin önünü açmış oldu.

Peki ETP tam olarak nedir?ETP, bir borsa veya bir para birimi gibi başka bir yatırım aracına dayanarak menkul kıymet borsalarında işlem gören bir türev yatırımdır. Bizim örneğimizde Amun AG Basket Index (HODL) kripto paralar üzerinden tanımlanmış bir değer olarak sınıflandırılabilir.

Bitcoin ETF’ler hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin ETF ticari faaliyetleri bugün başladı! Bu gelişme sektörde canlanmaya sebep olur mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Son 18 Ayda 3 Milyar Dolarlık Dijital Varlık Çalındı Ethereum Kurucusu Buterin’in Ripple’da Staj Başvurusu Yaptığı Ortaya Çıktı AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak Kripto Para Düşüşleri Korkutmalı Mı? Kripto kışı bitti: Bitcoin en yüksek işlem hacmine doğru ilerliyor Kaç Bitcoin kaldı ve son BTC ne zaman çıkarılacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır