Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Dolandırıcıları ATM Kullanarak 35.000 Dolar Çaldı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Dolandırıcıları ATM Kullanarak 35.000 Dolar Çaldı
Bitcoin Dolandırıcıları ATM Kullanarak 35.000 Dolar ÇaldıAvustralya polisi, dört kişinin bir Bitcoin sahtekarlığında 50.000 Avustralya Doları (35.335 dolar) kaybettiklerini açıkladı. Polisin yaptığı açıklamalara göre sahtekarlığın kurbanları ülkedeki göçmenlik statülerinden dolayı hedef olarak seçilmiş.

Avustralya menşeli haber kanağı The Herald Sun’ın açıklamalarına göre, dört kurbanın dördüne de telefonla ulaşılmış. Sahtekarlar daha sonra göçmenlere vergi borçları olduğunu ve parayı ödememeleri durumunda hapse kadar gidebileceklerini belirtmiş. Parayı geri ödemek için ise, ilk başta ATM’ye gidip parayı nakit olarak çekmeleri istenmiş. Günümüzde üçüncü dünya ülkelerinde bile vergilerin internet üzerinden ödenebildiği bilinen bir gerçek.

Kurbanlara daha sonra bir Bitcoin ATM’sine gidip, çektikleri nakit kadar para yatırmaları istenmiş ve bu nakit para daha sonra Bitcoin almak ve sahtekarlara gönderilmek üzere ayarlanmış. Bitcoin ‘neredeyse’ takip edilemez olduğu için, kurbanlar da paranın kime veya nereye gönderildiğini fark edemeden meblağı yatırmışlar.

Yine de sahtekarların bir kişiyi veya kişileri telefon yoluyla, vergi ödemek için Bitcoin ATM’sine para yatırmaya ikna etmesi bile inanılmaz bir olay olarak görülebilir. Avustralya polisi söz konusu sahtekarların özellikle göçmenleri hedef aldığını ve klasik hapis tehdidi ile neredeyse hepsini ikna edebildiklerini vurgulamakta. Sınır dışı edilme korkusu veya buna benzer bir ceza da bir çok diğer hedef haline gelen göçmenin polise gitmeme sebebi olarak görülmekte.

Sırf söz konusu korku yüzünden polise gitmeyen kurbanların sayısının çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Dolandırıcıları ATM Kullanarak 35.000 Dolar Çaldı isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Dolandırıcıları ATM Kullanarak 35.000 Dolar Çaldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kanada Mahkemesinden 1.4 Milyon Dolarlık Bitcoin Kararı! Ethereum analizi: ETH/USD 180 doların altını test etti… ETH satışları hızlanır mı? Ethereum’da zincir içi işlemler, Aralık’ta rekor kırdı Ünlü Analist Uyarıyor: Bitcoin Önümüzdeki Haftalarda Bu Seviyeleri Görebilir Thai SEC, Bitcoin, Ethereum, XRP ve Stellar’ı onayladı ve Bitcoin uzun bir süreden sonra boğaların tarafına geçti Ripple’dan Asheesh Birla: “Piyasadaki çöküşlere rağmen kriptodan asla vazgeçmedik.”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır