Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Cash hard forkunun ölüm fermanı çakma Satoshi Craig Wright’ın elinde, neden mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Cash hard forkunun ölüm fermanı çakma Satoshi Craig Wright’ın elinde, neden mi?
Bitcoin Cash hard forkunun ölüm fermanı çakma Satoshi Craig Wright’ın elinde, neden mi?

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin cash hard forkunun son 2 haftadır piyasada en çok konululan mevzulardan biri olduuğu muhakkak. Öyle görünüyor ki Bitcoin Cash hash savaşının -iyi ya da kötü- sonuna gelmiş bulunuyoruz. Savaşı Craig Wright tarafı kazanmış gibi gürünüyor.

Bitcoin Cash Hard Forkunun Serencamı Belli OluyorCraig Wright ve taraftarları hash gücünün çoğunu ele geçirecek üstünlüğe erişti. Beklenmedik gelişmeler olmadığı müddetçe bu üstünlük, bugün gerçekleşecek olan hard forkun kurallarını dikte etme gücünü ele geçirmek demek.

Sonrasında ne olacağı meçhul. Bitcoin Cash yoluna Craig Wright’ın yönetiminde tek bir blockchain olarak devam edebilir. Ya da ikiye bölünüp azınlıkta kalanlar ABC kolunu oluşturabilirler.

Wright’ın Bitcoin Cash modelinin kod adı Bitcoin SV. Son 3 güne girilinceye kadar Bitcoin ABC hash gücü önde gidiyordu. Ne olduysa son 3 günde oldu. Wright ve ekibinin arkasında olduğu Bitcoin SV grubu atağa kalktı ve %65’lik hash gücü elde etmeyi başardı.

Bitcoin ABC ekibinin başında olan Jihan Wu ve Roger Ver için mevcut görünüm olumsuz yönde. Wu ve Ver adına birşeyler olacaksa süre bitmeden evvel hemen olsa iyi olur. Wu’nun elinde, gücünü Dünya’nın en büyük Bitcoin madencilik cihaz üreticisi Bitmain’den alan kayda değer bir hash gücü var.

Bitmain aynı zamanda kendi kurduğu madencilik havuzunda Bitcoin ve Bitcoin Cash kazısı yapıyor. O yüzden teorik olarak eğer isterlerse Bitcoin’den bir kısım hash gücünü Bitcoin Cash’e kaydırabilirler. Lakin şöyle bir durum var ki Bitcoin madenciliği Bitcoin Cash madenciliğinden %21 daha karlı. Böyle bir hamle aynı zamanda kardan feragat manasına geleceği için anlamlı değil.

Roger Ver’in kozu ise elinde tuttuğu Bitcoin.com. Ver bu sayede yönettiği havuzdaki Bitcoin hashlerin bir kısmını Bitcoin Cash’e kaydırabilir. Elbette bu zararına bir girişim olur. Aslında Bitcoin.com hash aktarımı yapacağını duyurmuştu ama bunun yasal olduğu şüpheli. Ayrıca havuzdaki müşterileri kızdırıp kaçırma riski de var. Ne de olsa kimse kârdan zarar etmek istemez.

Acayip Bir AdamGelinen noktada tablo tam olarak şu: Kendisini Satoshi Nakamoto olarak tanıtan, akademik makalelerde intihal yapan, sahip olduğunu iddia ettiği yatı hakkında yalan söyleyen, 56k modemin 10 dakika içerisinde 32 MB’lık blok üretebileceğini iddia eden, ayrıca başkalarından patent çalan bir firmanın sahipliğini yapan bir adam Bitcoin Cash’in dümenine geçecek. Görünen tam olarak bu.

Wright bir büyücü gibi tüm zorlukların altından kalkmayı başarıyor. Son 2 haftada yaşananlar da bunun açık göstergesi. İnanılmaz bir geri dönüş yapmayı başardı. Çünkü yalnızca 1 hafta öncesi itibariyle Wright’ın forku tamamen başarısızlığa uğramış görünüyordu. Herkes Bitcoin Cash sonunda bünyesindeki zehiri atıyor bu acayip adamdan kurtuluyor diye düşünüyordu. Şimdiki görünüm ise bu garip adamın Bitcoin Cash’in yönetimini devralmak üzere olduğunu gösteriyor. İşin asıl inanılmaz boyutu Wright bunu, Bitcoin Cash evreninde iş yapan büyük firmaların ya tarafsız kaldığı ya da Bitcoin ABC’yi desteklediklerini duyurmalarına rağmen gerçekleştirdi.

An itibariyle bundan sonrasını kimse öngöremiyor. Wright hash gücünü hard fork anına kadar elinde tutabilecek mi? Jihan Wu ve Roger Ver ekibinden son dakikada ayrı bir atak gelir mi? Bitcoin Cash hard forkunun kaderi bugün belli olacak. Bekleyip göreceğiz.

Daha Fazla Bitcoin Cash Haberi için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Cash hard forkunun ölüm fermanı çakma Satoshi Craig Wright’ın elinde, neden mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin’de Proof of Keys etkinliği için geri sayım başladı JP Morgan Yöneticisi: Distopyada Yaşıyor Olsak Bitcoin İşe Yarardı Bitcoin 6000 direncini kırdı. Sırada ne var? Son 3 haftada Bitcoin ve altında güçlü ilişki Ünlü Analiste göre Ripple’ın piyasa değeri Bitcoin’i geçebilir Ünlü Kripto Para Yatırımcısı 2019 Stratejisini Açıkladı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır