Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin (BTC) 2016’dan Beri Bunu Yaşamamıştı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin (BTC) 2016’dan Beri Bunu Yaşamamıştı
Bitcoin (BTC) 2016’dan Beri Bunu Yaşamamıştı

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin (BTC) 2016’dan beri bu kadar düşük volatilite görmedi. En büyük dijital varlık bitcoin, geçtiğimiz birkaç gün içinde dar bir aralıkta işlem gördü. Öyle ki, 2016 yılı Aralık ayından bu yana bu kadar düşük volatilite endeksi görmemişti. Bitcoin’in volatilitesi ne kadar? Düşük volatilite neye işaret olabilir?

Bitcoin (BTC) 2016’dan Beri bu Kadar Düşük Volatilite Görmedi!Geçen yılın boğa piyasası esnasında BTC, fiyatının 20.000 dolara yaklaşmasıyla tüm zamanların en yüksek volatilitesini görmüştü. CoinMarketCap verilerine göre, bitcoin son 24 saatlik dilimde sadece % 0.12 düşüşle şu anda 6.463 $ seviyesinde işlem görüyor. 17 Ekim’den bu yana, BTC 6,650 $ ile 6,400 $ arasında işlem gördü. Hatta son üç günde 6450-6.500 $ arasında sıkışıp kaldı.

Bitcoin dar bir aralıkta ve volatilitesi azalmaya devam ediyor. Dar işlem aralığına, Binance, OKEx ve Huobi gibi önde gelen kripto para borsalarının 1 milyon dolardan daha düşük işlem hacmi eşlik ediyor.

Bitvol.info’ya göre, bitcoin’in 30 günlük volatilite endeksi şu anda % 1.42’dir. 2016 yılının Aralık ayında % 1.36’ya düşmüştü. Bitcoin (BTC) 2016’dan beri bu kadar düşük volatilite görmemişti. Geçen yılki boğa koşusu sırasında, yaklaşık % 8 gibi yüksek bir volatilite seviyesine ulaşmıştı, ancak BTC’nin fiyatlarındaki düşüşle bu yüksek volatilitesinin de ortadan kalktığı görülmüştü.

Bitcoin’in Düşük Volatilitesi Neye İşaret Olabilir? Endeks, belirli zaman dilimi boyunca açılış fiyatının standart sapmasını kullanarak kriptopara biriminin volatilitesini hesaplar. Şu anda 60 günlük volatilite endeksi % 2.06, 252 günlük endeks ise % 3.56 seviyesindedir.

Düşük volatilite, Kripto para biriminin olgunlaştığı ve sabit bir yatırım aracı olarak görülmeye başladığı anlamına gelebilir. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören dünyanın en büyük 30 şirketinin hisse senetlerinden oluşan bir endeks olan Dow Jones Industrial Average’da yaklaşık % 3 oranında düşerken, BTC, bu haftaki piyasa satışından neredeyse hiç etkilenmedi. BKCM’nin CEO’su ve kurucusu Brian Kelly’nin belirttiği gibi, kriptolar daha geniş piyasalardan “çoğunlukla ayrılıyor” gibi görünüyor.

Kelly:

“Microsoft (NASDAQ:MSFT) hisseleri düşüyor, marjımı kapatmak için bitcoin satsam iyi olur’ diyen kimse görmedim ben.”

Önde gelen bir piyasa analisti olan Willy Woo, geçtiğimiz günlerde bitcoin’in hala ayı piyasasının etkisinde olduğunu söyledi. Fakat, fiyatın “200 günlük hareketli ortalama altında olduğundan dolayı piyasaya girmek için hala iyi bir zaman olduğunu savundu.

Son zamanlarda herkes kulağını SEC‘ten gelecek haberlere dayadı. Çünkü, SEC’in ETF başvurularını onaylaması özellikle Bitcoin’in kurumsal yatırımcıları çekebilmesi için önemli bir adım olacak. ETF’lerin SEC tarafından reddedilmesi ya da ertelenmesinin en büyük nedeni yüksek volatiliteydi. Bu durumda SEC Bitcoin’in volatilitesinin azalmasını olumlu olarak değerlendirebilir. Bitcoin’in volatilitesinin düşük olması manipülasyonların azaldığını gösteriyor. Bu bağlamda, Volatilitenin düşük olmasıyla Bitcoin’in altına alternatif bir dijital yatırım aracı olarak görülmesi ve daha çok yatırımcıyı çekmesi de muhtemel. Fakat, kripto para yatırımcılarının birçoğu Bitcoin’in volatilitesinin yüksek olmasını istiyor. Düşük volatilite her ne kadar manipiülasyonlardan uzaklaşıldığını gösterse de yatırımcılara yüksek volatiliteden yüksek karlar elde etmek daha cazip geliyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin (BTC) 2016’dan Beri Bunu Yaşamamıştı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Hala Gelecek Vaat Ediyor! Eğer 0.28 BTC’ye Sahipseniz, Yüzde 1’lik Kısmın İçindesiniz! İşte 2018 Kripto Para Twitter Savaşları: Vitalik Buterin, John Mcafee, Nouriel Roubini ve Daha Fazlası Bitcoin beklenen küresel mali kriz sonrası global para birimine dönüşebilir mi? Bitcoin Şubat Ayında da Düşüş Yaşarsa, Tarihinden Bu Yana Bir ‘İlk’ Görülmüş Olacak! Bitcoin’de İbre Tersine Döndü: 8 Ay Sonra Gelen “Al” Sinyali Bitcoin üretim zorluğunda çift haneli düşüş

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır