Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Bitfinex Borsasında Neden 300 Dolar Farkla İşlem Görüyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Bitfinex Borsasında Neden 300 Dolar Farkla İşlem Görüyor?
Bitcoin Bitfinex Borsasında Neden 300 Dolar Farkla İşlem Görüyor?

© Reuters.  © Reuters.

Diğer borsalarla karşılaştırıldığında Bitcoin Bitfinex borsasında neden 300 dolar farkla işlem

görmeye devam ediyor? Spekülasyonlar üzerine ticaret yapanlar sözde ‘stabil koin’ Tether’lerini dünyanın en yaygın kriptosu ile mi değiştiriyorlar. Peki gerçek durum ne?

Bitcoin Bitfinex Borsasında Neden 300 Dolar Fazla?Geçen birkaç gün boyunca Tether 1$ civarındaki sıkı ticari değerini kaybederek belki de yatırımcıların bu koine olan inancını kaybetmesine neden olacak belirsizliği ateşledi.

Değeri günden güne büyük çalkantı gösteren Bitcoin’in aksine Tether tokenler stabil kalabilecekleri şekilde dizayn edilmişti. Bu koinler için uzun süre değer 1$’a yakın kaldı çünkü çünkü banka hesaplarında her biri 1$’a sabitlenmişti.

Aynı zamanda Bitfinex yönetim ortaklarından olan Tether şimdi 97 cent’den işlem görüyor. Hatta geçen hafta bazı borsalarda değeri 85 cent’i görmüştü. 2.1$ milyarlık market kapasitesi ile Tether dünyanın en yaygın stabil koini. Ticaret yapanların kriptolarin değişken yapısından zarar görmemeleri ve işlemleri daha kolay yapabilmeleri için tasarlandı.

Şimdi Bitfinex’te Tether alan pek çok yatırımcı birikimlerini Bitcoin ile değiştirmeye çalışıyor. Araştırmacı Coinschedule’in kurucularından Alex Michaelis bir e-mailinde ‘ Bitcoin Bitfinex borsasında neden 300 Dolar farkla işlem görüyor?’sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bitfinex’in iflas edeceğini sanmıyorum. Onlarla geçen hafta toplantı yaptık ve aldığım izlenim öyle değildi. Pek çok insan Tether’in iflas edeceğini düşünüyor ve bu nedenle Tether birikimlerini Bitcoin’le değiştirerek O’nun fiyatının artmasına neden oluyor”

15 Ekim’de Bitfinex bazı müşterilerin komplikasyonların işlenmesi esnasında resmi para yatırmalarının durdurulduğunu açıklamıştı. Birkaç gün sonra, 17 Ekim’de şirket “Bitfinex’in iflas etmediğini” açıkladı.

Diğer pek çok borsada Bitcoin yaklaşık 6,440$’dan işlem görürken Bitfinex’te bu rakam 6,778$.

Greenwich Associates’in blockchain teknolojisi uzmanlarından Richard Johnson şunları söyledi:

“Eğer Bitfinex’te ticaret yapanlar USD yerine Tether tutuyorlarsa bu ödemek zorunda oldukları kar payını temsil eder. Diğer bir deyimle Tether sahiplerinin sözde stabil koinlerinden %5 kesinti yapılıyor.”

Tether’in geleceği analistleri ve yatırımcıları uzun süredir endişelendiriyordu. Çünkü varlıkları üzerinde düzenli denetim yapılmıyordu. Geçen Aralık ayında Amerikan Commodity Futures Trading Commission tarafından Tether ve Bitfinex’in ifadeye çağırıldığı duyulmuştu.

Autonomous Research LLP ortaklarından Lex Sokolin bie e-mailinde şunları söyledi:

“Böyle bir oyuncunun çöküşü kesinlikle fiyatlandırma ve likiditede çatırdamalara yol açacaktır. Fakat belki de aktiviteleri şeffaflaştırarak gerçek talebi yansıtmasını sağlayacaktır.”

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Bitfinex Borsasında Neden 300 Dolar Farkla İşlem Görüyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

XRP’nin Toplam Piyasa Hacmi, Ethereum’a Çok Yaklaştı! XRP İkinciliğe Mi Oynuyor? Bitcoin Trading İşlemlerinde Japon Yeni, ABD Dolarını Geçti! Craig Wright: ”Bitcoin ABC’yi Bahçemi Gübrelemek İçin Kullanacağım” Bitcoin’de 2019’u doğru tahmin eden BitPay yöneticisinden 2020 öngörüleri Araştırma: Bitcoin fiyat keşfi için en önemli 10 borsa Tim Draper: Bitcoin Fiyatı, Bakkt’ın Piyasaya Çıkışından Dolayı ”Birazcık Artış Yaşayabilir’

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır