Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Araştırma: Bitcoin Volatilitesinin Sebebi Balinalar Değil!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Araştırma: Bitcoin Volatilitesinin Sebebi Balinalar Değil!
Araştırma: Bitcoin Volatilitesinin Sebebi Balinalar Değil!Blockchain araştırma firması Chainalysis‘in yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Bitcoin‘in fiyat volatilitesinden balinalar sorumlu değil. Araştırma piyasadaki en büyük 32 BTC cüzdanını mercek altına aldı ve söz konusu cüzdanların değeri 1 milyar BTC veya 6.3 milyar dolara ulaşmakta.

Kripto para sektörünün başlangıcından beri Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin volatilitesine en büyük etkiyi balinaların yaptığı söylenmekteydi. Ancak Chainalysis’in yaptığı araştırmanın verilerine göre, BTC balinaları ”çok geniş bir grup ve bunların sadece 3’te 1’i aktif traderlardan” oluşmakta. Bu ”trading balinaları sahip oldukları kripto para birimleri ile kesinlikle piyasası sarsacak güce sahip ve genel olarak da çoğu küçük çaplı kripto para traderının tersine işlemler yapmaktalar.”

Araştırmanın içerisinde firma 32 cüzdanı 4 ayrı gruba ayırdı. En aktif kategori içerisinde sık sık borsalardan BTC işlemi yapan 9 cüzdan ve sahipleri bulunuyor. Bu BTC sahipleri grubu 332.000’den daha fazla Bitcoin’e yani 2 milyar dolara yakın bir varlığa sahip ancak bunların sadece %33’ü aktif olarak BTC işlemi yapmakta. Araştırmaya göre bu traderların büyük bir kısmı piyasaya 2017 yılının başlarında giriş yapmış.

İkinci grup ise genel olarak madenciler ve kripto para sektörüne ilk zamanlarında giriş yapan kişilerden oluşuyor. İkinci grupta yer alan 15 yatırımcı da toplamda 332.000 koin’e sahip. Ancak bu grubun trading etkinliği ”inanılmaz seviyede düşük.” Ancak yine araştırmadaki bulgulara göre ikinci grubun büyük bir çoğunluğu Bitcoin fiyatlarının yükseldiği 2016-2017 döneminde elindekilerin belirli bir kısmını satmış.

Kalan iki grup içerisinde toplam 125.000 koin’e sahip ”suçlu kişilerin” cüzdanları ile 212.000 koin’i temsil eden ”kayıp” cüzdanlar bulunuyor. Kayıp cüzdan kategorisinin varlığı 1.3 milyar dolara ulaşırken, suçlulara ait cüzdanların bedeli ise 790 milyon dolar civarında. Araştırmada kayıp cüzdanlarda 2011 yılından beri herhangi bir işlem yapılmadığına dikkat çekiliyor.

Araştırma: Bitcoin Volatilitesinin Sebebi Balinalar Değil! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Araştırma: Bitcoin Volatilitesinin Sebebi Balinalar Değil! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Anket Sonuçları Birçok İşletmenin Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapmaya Hazır Olmadığını Ortaya Çıkardı! Çin, Blockchain Regülasyonları ile İlgili Halktan Geri Bildirim Talep Ediyor Ripple (XRP) 2019’un ilk Çeyreğinde 5 Doları Görmesi Mümkün Görünüyor 12 Bin Kripto Para Meraklısı En Güvenilir Bitcoin Borsasını Seçti Milyarder Bitcoin Boğası: “Bir Sonraki Hamle Geliyor” Bitcoin ve S&P 500 korelasyonunda tarihi rekor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır