Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin 3.585 Doları Gördü, Neler Olacak?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin 3.585 Doları Gördü, Neler Olacak?
Bitcoin 3.585 Doları Gördü, Neler Olacak?

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin fiyatında dün akşam 3.585 dolara kadar gerileme yaşanması beklenen 3.500 dolar seviyesinin gerçekleşmesini, 3.500 dolara gerilemenin ise piyasada daha büyük oranda panik yaşanmasına sebep olduğunu gösterdi. Bitcoin ile ilgili yaşanan gelişmeler devam ederken, yatırımcıların büyük kısmı bir süredir fiyatın 4.000 dolarda denge kuracak ve düşüşlerin etkisinin sona erecek olduğunu düşünmeye başlamışlardı.

Yatırımcılara göre düşüşlerin etkisinin bu kadar büyük olmasının sonunda Bitcoin fiyatı normale dönecek ve 4.000 dolar düzeyinde denge kurarak 3.500 dolar ”hayali” kuranların hayallerinin gerçek olmasına engel olacaktı. Nitekim böyle olmadı. Kripto para borsaları gece geç saatlerde büyük düşüşler yaşamaya ve 4.400 dolar seviyesinden 4.200 dolara, hemen ardından ise 4.000 dolar seviyesinden hızlı bir düşüş yaşamaya başladı. Bitcoin Cash hard forku sonrasında başlayan düşüşlerin son derece büyük düşüşler olması bugüne kadar piyasadan binlerce kripto para sahibinin çıkmasına sebep olurken, bugün yaşanan olaylar ile birlikte kripto para borsalarında satışlar olağanüstü hız kazandı.

Piyasanın gece geç saatlerde 3.585 dolara düşmesi ile 3.500 dolar seviyesine düşüşün ardından beklenen 2.500 dolar seviyesine gerileme beklentileri de hız kazandı.

”Kripto Paraların Ölümü Gerçek Oldu”
Ne yazıktır ki kripto paraların ”ölümünün gerçek olduğu” ifadelerini kullanmaya başlayan yatırımcı sayısı çok fazla arttı. Artık dayanamayacak olduklarını ve yatırımlarının rezil olduğunu belirtenlerin sayısı ciddi oranda artarken beklentilerin 20 bin dolar düzeyinden bu seviyeye düşmesinin son derece kötü olduğunu belirtenlerin oranı ciddi oranda yükseldi. Bitcoin sahibi olup bugüne kadar düşüşlere karşı sabrettiğini belirtenler, dün akşam ortaya çıkan 3.585 dolara gerileme olayı sonrasında bundan sonraki adımlarının asla Bitcoin’e güvenmemek ve kripto paralar hakkında yapılan hükümet ve ünlü kişilerin olumsuz açıklamalarının doğru olduğuna inanmaya başladıklarını açıkladı.

Bazı yatırımcılar, düşüşler dolayısı ile kripto paraların güvenilmez yanının görüldüğünü, bundan sonraki seviye olan 2.500 dolar seviyesinin ardından 1.000 dolara düşüş olmasına ”kesin olacak” diye bakmaya başladıklarını açıkladı. Büyük yatırımcıların piyasada milyarlarca dolarlık kayıplar yaşadığını, paralarını çekemediklerinden dolayı yatırımcıları da kripto paralarını satmamaya davet ettiklerini belirten ve tekrar paralarını geri kazanmayı umut eden büyük yatırımcıların piyasada oynadığı oyunların sonunun geldiğine değinenlerin oranı da az olmadı. Bitcoin Cash sahipleri tüm bu olanlardan hard fork meselesini sorumlu tuttuklarını, ancak büyük yatırımcıların etkisinin bu düşüşlerde çok fazla payı ve etkisi olduğunu düşündüklerini açıkladı.

”Kripto paraların güvenilmez yanı”
Bazı yatırımcılara göre kripto paralarda yaşanan düşüşleri SV ekibi ve Roger Ver başlattı. Bitcoin ABC ekibi ve Roger Ver’in büyük etkisi olduğu piyasada asla kripto paralara güvenilmeyecek olduğunu, büyük yatırımcıların piyasayı istedikleri gibi yönlendirdikleri ve ellerinde tutmalarının kendilerine büyük kayıplar yaşatmaya yetebilecek güçte olduğunu açıkladılar. Roger Ver tüm düşüşlerin birinci sorumlusu olarak gösterilirken, hard fork olaylarının başlamasından ve milyonlarca kripto para yatırımcısının zor para biriktirerek yatırım yaptığı Bitcoin ve kripto paralardan milyonlarca dolarlık ve milyarlarca dolarlık zarar etmelerine sebep olduğunu belirttiler.

Kripto paraların tek bir kişi tarafından %80 oranında düşürülebiliyor olmasının, tek bir olaya bağlı olarak %80 düşebiliyor olmasının piyasanın en güvenilmez yatırımları arasında kripto paraları birinci sıraya koyduğunu belirten kişilerin sayısı arttı. Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşlerden Roger’i sorumlu tutanlar sadece Roger değil, tüm büyük yatırımcıların bu olayları durdurmaya gücünün yetebileceğini ancak durdurmayarak kendilerine de büyük kayıplar yaşattığını belirttiler. Bazı yatırımcılara göre Roger, piyasaki tüm kripto paralarını çektikten sonra hard fork olayının fitilini ateşledi ve kendisi en yüksek fiyattan satış yaptı.

Tekrar Yükseleceğine İnanların Sayısı Az, 100 Dolar ve Altı İddiası Çok
Kripto para fiyatlarının tekrar yükselebilecek ve rekor kırabilecek olduğuna inananların sayısı bir gecede büyük oranda azaldı. Kendilerini 3.500 dolara düşmeyecek olduğuna inandıran yatırımcılara göre 3.500 dolardan sonraki gruplar halinde düşüşler 1.000 dolara, ardından ise 500 dolardan 100 dolar altına kadar düşüşlerin gerçek olmasının engellerini kaldırdı.

1.000 dolarlık tahminler ortaya atan analistlerin ve kripto paraların uzun süre yükselmeyecek olduğunu belirten analistlere katıldıklarını ifade eden binlerce yatırımcı, son düşüşleri tartışmanın yersiz ve gereksiz olduğunu, piyasadaki etkilerinin sınırlı ve kayıp yaşayan tarafın hep kendileri olduğunu belirtmeye başladılar. Bitcoin sahibi olup tekrar rekor kırılabilecek olduğuna inananların sayısındaki azalma dolayısı ile yeni yatırım yapan kişi neredeyse bulunamazken, mevcut yatırımlarını satmak için bekleyen ve 3.000 dolar seviyesinin altına düşüş olursa kesin satacak olduğunu belirtenlerin sayısında artışlar mevcut.

Fiyat çok düşük, alıcı yok.
Bitcoin ve diğer kripto paraların tarihin en büyük düşüşlerini yaşamış olmasına rağmen kendisine alıcı bulamaması ise piyasanın yaşadığı kötü durum ve düşüşlerin 1.000 dolar seviyesinin altına gerileyebilecek olduğunun beklentisinden sonra azaldı.

Alım yapılacak seviyenin 4.000 dolar olduğunu düşünen ve bekleyen yatırımcılar, dün akşamki 3.585 dolara düşüş sonrasında piyasanın büyük düşüşlerinin durmasının imkansız olduğunu ve alım yapılmasının kısa, orta ve uzun vadede kendilerine kayıplar yaşatacak olduğunun kesinleştiğini belirttiler. Bitcoin konusunda yapılan destek alımları ve düşmesini engellemeye yönelik olarak bazı yatırımcıların hareketlerinin ise son düşüşler sonrasında yersiz olduğu fark edildi.

Piyasa hacmi 114 milyar dolara geriledi
Gece geç saatlerde kripto para piyasası hacmi Bitcoin’e bağlı düşüşler sonrasında tüm kripto paraların düşüşler yaşaması ile birlikte 114 milyar dolar seviyesine geriledi. Bitcoin 66 milyar dolarlık piyasa hacmi ile spekülasyonlara çok fazla açık olduğunu son düşüşleri ile kanıtlamış oldu.

Finans spekülatörlerinin piyasada 50 milyar dolarlık alım yapması durumunda fiyatın yükselebilecek olduğu düşüncesi henüz etkisini korurken, yatırımcıların bir kısmı finans spekülatörü olan Bitcoin sahibi kişilerin piyasayı en düşük seviyeye düşürmeye yönelik adımlarından sonra böyle adımlar atarak tekrar kendi kazançlarına milyarlarca dolar ekleyebilecek olduklarını düşündüklerini ifade etti.

Piyasanın tekrar eski haline gelebilecek olduğunu belirtenler ise bir süre sonra Roger Ver ve diğerlerini piyasada düşük ve baskın konuma getirebilecek George Soros ve yakın finans spekülatörlerinin ani atacak oldukları alım adımları sayesinde piyasada yükselişleri başlatabilecek olduklarını düşündüklerini belirttiler. Soros’un bir süre önce kripto paralara yönelik beklentileri ve yeni spekülasyon adımları attığı iddia edilmiş, Soros ve ailesi tarafından ise kripto paralar konusunda bugüne kadar tek kelime açıklama yapılmamıştı.

Düz mantıkla bakıldığı zaman diğer emtia piyasalarından çok daha düşük hacimli olan kripto para piyasası, daha önce kişi veya kişilerin desteği ile nasıl rekor seviyelere ulaştıysa bundan sonra da böyle bir olay gerçekleşip yeni rekorlar görebilmemiz son derece muhtemel.

The post Bitcoin 3.585 Doları Gördü, Neler Olacak? appeared first on Bitcoin Sistemi.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin 3.585 Doları Gördü, Neler Olacak? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin fiyat hareketlerini yüzde 95 doğru tahmin eden metriğe göre inanılmaz BTC fiyat öngörüsü Analistler düşüş beklerken Bitcoin yükselişe geçti! Hedef 8400 dolar! Bitcoin ve Diğer Kriptolar Getirilerini Kaybediyor  Bitcoin (BTC) fraktal analizi: 2014 ve 2018 arasında çarpıcı benzerlikler! Yatırımcılar Ethereum’u Bitcoin Cash’e tercih ediyor Kripto Para Borsası Coinbase, Hizmet Vereceği Altı Yeni Ülkeyi Duyurdu!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır