Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Araştırma: Aylık Ticaret Hacminin 7 Milyon Doları “Pump&Dump’tan” Geliyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Araştırma: Aylık Ticaret Hacminin 7 Milyon Doları “Pump&Dump’tan” Geliyor
Araştırma: Aylık Ticaret Hacminin 7 Milyon Doları “Pump&Dump’tan” GeliyorMIT Technology Review tarafından yayınlanan yeni bir yazıya göre kripto para piyasasında pump&dump yapan kişiler, ayda 7 milyon dolar değerinde ticaret hacmi oluşturuyorlar.

Ticaret Hacmi Artıyor

Eskiden menkul kıymet piyasalarında bir hayli yaygın olan ancak günümüzde çeşitli yasalarla önüne geçilen pump&dump tekniği, kripto para piyasalarında oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bir grup yatırımcı bir araya gelerek belli bir koinin fiyatını aniden arttırabiliyor, kar elde ettikten sonra ise fiyatın düşmesine yol açabiliyor.

Kripto para piyasaları şu anda oldukça ciddi bir düşüş yaşıyorlar ve Coinmarketcap verilerine göre piyasanın günlük ticaret hacmi 14.2 milyar dolar civarında. MIT Technology Review tarafından yazınlanan yazıya göre bu hacmin yüzde 0.049’u, pump&dump işlemlerinden kaynaklanıyor.

Araştırmacılar 14 Kasım 2018 tarihinde BVB adlı bir koin üzerinden uygulanan pump&dump tekniğini gözlemlediler. Çeşitli Telegram kanallarından, McAfee’nin grafiklerinden faydalanan araştırmacılar fiyattaki değişiklikleri ve ticaret hacmini not ettiler.

Üç Buçuk Dakika

Araştırmacılar, BVB’nin artışa geçeceğini öğrenir öğrenmez koini takip etmeye başladılar. Sonuçlar bir hayli şaşırtıcı oldu.

Pump&dump taktiğiyle para kazanmaya çalışan kişiler bu amaçlarına yalnızca üç buçuk dakika içerisinde ulaşmayı başardılar. Araştırmacıların raporlarına göre koinin fiyatı bu üç buçuk dakikanın ardından hemen düşüşe geçmeye başladı.

Yapılan araştırmaya göre bu teknikle para kazanmaya çalışan kişiler, istedikleri koin hakkında kolayca bilgi edebiliyor ve bu koinin piyasasını hızlı bir şekilde manipüle edebiliyorlar.

MIT Technology Review’da yayınlanan bu yazıya göre 21 Temmuz-18 Kasım tarihleri arasında 236 farklı pump&dump durumuyla karşılaşıldı.

Araştırma: Aylık Ticaret Hacminin 7 Milyon Doları “Pump&Dump’tan” Geliyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Araştırma: Aylık Ticaret Hacminin 7 Milyon Doları “Pump&Dump’tan” Geliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İngiltere’nin en büyük gazetesi Bitcoin’i manşetten verdi Ripple’dan para transferi devine 20 milyon dolar daha Bu Teoriye Göre Bitcoin 6 Şubat’tan İtibaren Sert Düşecek Güney Kore’nin Büyük Kripto Para Borsası Hizmet Vermeyi Durdurdu Ripple CEO’sundan ortalığı karıştıracak XRP ve Libra açıklaması Analist: Bitcoin’deki 4,000 yükselişinin ardında BitMEX var

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır