Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma: Bitcoin ve Blockchain Nakitsiz Toplumu Oluşturacak!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma: Bitcoin ve Blockchain Nakitsiz Toplumu Oluşturacak!
Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma: Bitcoin ve Blockchain Nakitsiz Toplumu Oluşturacak!

© Reuters.  © Reuters.

Alibaba (NYSE:BABA) ve 150 milyar dolarlık Çin merkezli finans şirketi Ant Financial’in yönetim kurulu başkanı Jack Ma çok önemli bir konuşma yaptı. Bu konuşmada “Bitcoin ve Blockchain nakitsiz toplumu oluşturmada kilit rol oynayabilir.” dedi. Bitcoin’e ve blockchain teknolojisinin gücüne inandığını ifade etti. Jack Ma’nın iddia ettiği gibi nakitsiz toplum mümkün olabilir mi? Ma’nın bu yönde çalışmaları var mı?

Jack Ma, Bitcoin ve Blockchain’in Gücüne İnanıyor!Blockchain ve kripto para birimleri üzerindeki Çin‘in düzenleyici baskıları, ülkedeki önemli kişilerin ve şirketlerin bu alanlara olan ilgisini azaltmayı başaramadı. Çin’in en zenginleri arasında 2.sırada yer alan Jack Ma da bu kişiler arasında yer alıyor. Ma’nın 100 bin dolar sermaye ile kurduğu Alibaba.com’un Forbes 2017 verilerine göre piyasa değeri 264.9 milyar dolardır.

Jack Ma’nın Blockchain ve kripto paralar hakkında olumlu ifadeleri Medya’da bir çok kez yer almıştı. Ma, Bitcoin ve Blockchain’in finans sektörüne getirdiği yeniliklerden çok etkilendiğini ifade etmişti. Ma, araştırmalarını ve değerlendirmelerini Bitcoin ve diğer önemli kripto paraların piyasaya getirdiği temel değer üzerinden yürütüyor. Ancak sadece bu değerlere odaklanamıyor. Bunun yanı sıra Blockchain’in dünyayı değiştireceğine inanıyor. Blockchain teknolojisinin nakitsiz bir toplumun oluşmasına imkan sağlayabilecek güçlü bir inovasyon olduğunu düşünüyor.

Çin Nakitsiz Bir Toplum Olma Yolunda İlerliyor!Çin’de, ürün satın almak, maaş almak ya da fatura ödemek için nüfusun sadece küçük bir kısmı nakit para veya kredi kartı kullanıyor, Çin zaten neredeyse Ma’nın söylediği gibi nakitsiz bir toplum haline gelmiş durumda. Böyle bir nakitsiz toplumda faaliyet gösteren Jack Ma’nın Bitcoin ve Blockchain’in nakitsiz toplumu oluşturacağı yönündeki analizi kayda değer. Ma şu anda 60 milyar dolarlık Alipay gibi en önemli ödeme uygulamalarının sahibidir. Bunu dikkate alırsak, Ma’nın zaten şu anda Fintech ile nakitsiz bir toplum oluşmasına büyük ölçüde katkı sağladığını söyleyebiliriz.

1 Tıkla Alipay!Alipay‘in mevcut iş modeli, çoğu kripto para projesiyle benzer noktalara sahip. Çin’deki Alipay kullanıcıları, NFC özellikli akıllı telefonlar ile bir tıkla kahve satın alabilir. Hatta maaşlarını da Alipay üzerinden alabilirler. Bu işlemler gelişmiş Satış Noktası (PoS) Terminalleri üzerinden günümüzün verimsiz bankacılık hizmetlerinde sıkça karşılaşılan gecikmelere takılmadan anında gerçekleştirilebilir.

Jack Ma, Bitcoin ve Blockchain nakitsiz toplumu oluşturabilir dedikten sonra konuşmasına şöyle devam etti:

“Şu anda nakitsiz toplum ve blockchain teknolojisi ile ilgileniyorum. Alibaba’nın ve benim işim, dünyayı nakitsiz bir toplum haline getirmeye çalışmak. Toplumda herkes sürdürülebilir ve şeffaf paraya sahip olarak eşit konuma gelebilir. Yolsuzluktan nefret ediyorum. İnsanlar çok geniş imkanlara sahip olamayabilir. Yakaladıkları fırsatları da birilerinin kirli yollarla ellerinden alması kabul edilemez. İşte bu yüzden nakitsiz bir toplum istiyoruz. ”

Ve sözlerine şunları ekledi:

“Bitcoin’in arkasındaki teknolojinin gerçekten çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Ve Bitcoin’in bu teknolojiyle birlikte topluma ne tür fayda sağlayacağını görmek istiyorum. ”

Şu anda, dünyanın en büyük finansal ağlarının bir çoğu, fiat para ve dijital varlıkların transferini kaydetmek için merkezi veritabanlarına güvenmektedir. Blockchain teknolojisiyle Ma, Ethereum gibi merkezsiz bilgi işlem sistemlerinin önemine vurgu yapıyor. Ma’nın vizyonuna ulaşma konusunda çok yetenekli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, nakitsiz toplumun gerçekleşme ihtimalinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği şu an için merak konusu olmaya devam ediyor.

Sizce Bitcoin ve Blockchain nakitsiz toplumu gerçekleştirebilir mi? Bu konuda Jack Ma’ya katılıyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz?

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma: Bitcoin ve Blockchain Nakitsiz Toplumu Oluşturacak! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

BTC yüzde 12 arttı – Bitcoin 2019 zirvesi mi geliyor? Tüpraş’tan Milyonlarca Dolarlık Ara, Elon Musk’ın SpaceX Hamlesi, Öne Çıkan Ekonomi Haberleri Kendi Kripto Para Birimine Sahip Yüzen Adalar Projesi İptal Edildi – Sebep Ayı Piyasası ve Politik Gerilim Weiss Ratings: Çin asla Bitcoin’i kullanmayacak Telegram’ın Tokeni Üçüncü Çeyrekte Geliyor Amerikan Vergi Dairesi IRS’den Bitcoin Hamlesi!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır