Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak

Ana Sayfa » GÜNCEL » AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak
AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi ArttıracakAvrupa Birliği’nin finansal piyasalardan sorumlu olan birimi, kripto paraları takip etmek için özel çalışmalara başladı.

Avrupa Menkul Kıymet ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), bundan birkaç gün önce 2019 yılını kapsayan yeni bir program yayınladı. ESMA, yayınladığı bu programda önümüzdeki yıl hangi alanlarda çalışma yürüteceğini, hangi alanları yakından takip edeceğini açıkladı.

ESMA, önümüzdeki yıl boyunca AB’deki finansal düzeni korumak için kripto paraları takip edeceğini duyurdu. ESMA kripto para piyasasını takip etmenin yanı sıra kripto para sektörünün barındırdığı riskleri de araştıracağını vurguladı.

Yayınlanan programa göre ESMA’in önümüzdeki yıl boyunca kripto paraları ve genel olarak fintech sektörünü araştırmak için ayıracağı bütçe 1 milyon eurodan daha fazla olacak.

ESMA, yayınladığı programda önümüzdeki yılla ilgili hedeflerini şöyle özetledi:

“Yenilikçi finansal faaliyetlere hem düzenleme hem de denetleme kapsamında dengeli bir tutumla yaklaşmak, AB kuruluşlarına, piyasa yatırımcılarına ve tüketicilere tavsiyelerde bulunmak.”

AB’de finansal piyasaları düzenlemekle yükümlü olan ESMA, kripto para sektörünü incelerken yine AB bünyesindeki Finansal Ürün Piyasaları Direktifi’ni (MiFIR) baz alıyor olacak.

MiFIR, özellikle fark sözleşmelerini (CFD) ve ikili opsiyonları ele alan bir direktif. AB dahilindeki kuruluşlar bu direktif sayesinde bireysel yatırımcılara sunulan ikili opsiyonların satışına ve tanıtımına sınır getirebiliyor, hatta doğrudan yasaklayabiliyorlar.

ESMA bu yılın ocak ayında kripto para tabanlı fark sözleşmeleriyle ilgili halkın görüşünü yoklamıştı. ESMA, o dönemde yaptığı açıklamalarda söz konusu ürünlerin olası kullanımlarını ve mevcut yasalarla uyuşup uyuşmayacağını araştırıyordu.

AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kripto market çakılırken Ripple neden başarılı oldu? Güney Kore Blockchain Startup’larına Yardım Sözü Verdi MyEtherWallet, KYC Doğrulamasız Kripto-Fiat Değişimi Sağlayacak ShapeShift CEO’su Bitcoin hedefini açıkladı ve ekledi: 5-10 altcoin dikkat çekiyor Piyasa düşüyor, Bitcoin’lerimi satmalı mıyım? Bu grafiğe göre Bitcoin’deki son düşüş ciddi bir fırsat olabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır