Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

ABD’li Otomobil Devi General Motors, Otonom Araçların Veri Yönetimi ile İlgili Yeni Bir Blockchain Patenti Aldı!

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD’li Otomobil Devi General Motors, Otonom Araçların Veri Yönetimi ile İlgili Yeni Bir Blockchain Patenti Aldı!
ABD’li Otomobil Devi General Motors, Otonom Araçların Veri Yönetimi ile İlgili Yeni Bir Blockchain Patenti Aldı!ABD’li otomobil devi General Motors (NYSE:GM), otonom cihazlardan elde edilen verilerin yönetimini mercek altına alan bir blockchain patenti aldı.

29 Kasım tarihinde ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi‘nin aktardığı bildiriye göre, GM tarafından ilgili patentin başvurusu aslında 2017 yılının 25 Mayıs tarihinde yapılmış. Patent içerisinde yer alan bilgilere göre, sistem temel olarak birden çok otonom araç ve belediyeler, bölgesel yönetimler ve kamu tesisleri gibi kurumlar arasında ”güçlü” ve ”güvenli” veri dağıtımını ve iş birliğini sağlamak adına, blockchain kullanmayı hedefliyor.

Otonom araçlar özellikle ”geçici etkinlik verileri” için ”yüksek oranda bütünlük” gerektirirken, uygulama bunun yanı sıra bir blockchain sisteminin yarı otonom ve otonom olmayan cihazlarda da kullanıma geçirilebileceğine vurgu yapmakta. Blockchain teknolojisinin çeşitli ihtiyaçlar, kaynaklar ve yasal kayıtlar için de kullanılacağı belirtilen patent içerisinde, navigasyon hizmeti, şarj etme ve tekrar yakıt doldurma hizmetleri, araçların işletim sistemlerinin sahip olduğu izinlerin onaylanması ve ”park etme, araç yıkama ve diğer ücret tabanlı hizmetlere erişim için bakiye tutma” gibi hizmetler için de kullanılabileceği belirtilmekte.

GM’nin aldığı bu blockchain tabanlı patent, otoyol ve trafik yönetim sistemleri ile otonom araç kullanıcıları arasındaki iletişimi de bir üst seviyeye taşıyabilir. Blockchain sisteminin ”güvenliği ve değiştirilemezliği”, tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden birisi olarak görülse de, sistemin diğer sistemlere göre daha pratik ve daha az maliyetli olması da artılarından sadece bir kaç tanesi.

GM’den önce ünlü otomobil markaları BMW, Ford ve Renault (PA:RENA) da aralarında Hyperledger, IBM (NYSE:IBM) ve IOTA gibi önde gelen katılımcıların yer aldığı MOBI isimli birliğe katılmıştı.

ABD’li Otomobil Devi General Motors, Otonom Araçların Veri Yönetimi ile İlgili Yeni Bir Blockchain Patenti Aldı! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

ABD’li Otomobil Devi General Motors, Otonom Araçların Veri Yönetimi ile İlgili Yeni Bir Blockchain Patenti Aldı! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

MIT Araştırmacıları Lightning Network ile Akıllı Sözleşmeler Geliştiriyor PlanB: Yedi Ay Sonra Bitcoin 55 Bin $ Olacak CME Bitcoin vadelilerinde şimdiye kadarki en iyi ikinci ay! Bitcoin’in Düşüş Yaşayan Fiyatı, Startup’ları Küçülmeye Zorluyor Tezos Foundation Çok Beklenilen Ana Ağını Sonunda Duyurdu! Dev Bitcoin Borsasından OTC Hamlesi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır