Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

AB’de Her ICO Projesi ESMA’nın Onayından Geçecek!

Ana Sayfa » GÜNCEL » AB’de Her ICO Projesi ESMA’nın Onayından Geçecek!
AB’de Her ICO Projesi ESMA’nın Onayından Geçecek!

© Reuters.  © Reuters.

Reuters’in dün yayınlanan haberine göre, AB’de her ICO projesi Avrupa Hisse Senetleri ve Piyasalar Kurumu(ESMA)’nun denetiminden geçecek.

AB’de Her ICO Projesi Denetime Tabi OlacakESMA başkanı Steven Maijoor, Ocak 2018’de ilk para arzlarına(ICOs) yatırım yapan kripto para yatırımcılarını tüm fonlarını kaybedebilecekleri hususunda uyarmıştı. ESMA, yeni düzenleme ile kendi yetki alanında faaliyet gösteren bütün ICO’ları denetleme yetkisine sahip oldu. Kurul, düzenlemelere uymayan veya gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen ICO’ları iptal edebiliyor.

Maijoor, bazı ICO’ların finansal araçlarla benzerlik gösterdiğini, buna bağlı olarak düzenlemelere tabi olabileceklerini açıkladı. AB’nin Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne açıklamalarda bulunan Majoori, asıl problemin düzenleyicisi AB sınırları dışında olan ICO olduğunu ifade etti. Çünkü kurumun onları denetleme yetkisi henüz yok. Majoor, bu konuda kurul olarak değerlendirme yapıp yıl sonuna kadar rapor vermeyi düşündüklerini dile getirdi.

Kripto Paralar Gelecek Vaat Ediyor Ancak Riskleri VarHal böyle iken Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, geçen ayki AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) toplantısında, kripto paraların Avrupa’da kalmaya devam edeceklerini, kripto piyasasının volatiliteye rağmen büyümeyi sürdüreceğine inandığını söylemişti.

Diğer taraftan aynı kişi (Dombrovskis), kripto yatırımındaki riskler sebebi ile kripto para meraklılarını uyarmaları için ESMA, Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Kurumu’na (EIOPA) mektuplar göndermişti. Bu iki açıklamadan anlaşılan o ki, Dombrovskis kripto paraları destekliyor olmasına rağmen kendi uyarısını yapmaktan da çekinmiyor. Bununla birlikte Dombrovskis , ICO’ları alternatif bir finansman gereci olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

Aslında bu açıklamalar AB’nin hala bir soruya cevap aradığının işareti. Soru şu: kripto paralar ile ilgili yeni yasalar oluşturmalı mı yoksa kripto sektöründeki mevcut yasalar mı uygulamalı mı? Dombrovskis’e göre ECOFIN bu problemlere çözüm bulmak için EBA, ESMA ve EIOPA ile birlikte çalışıyor.

Diğer Ülkelerdeki ICO Onay Durumu Ne Âlemde?Avrupa dışındaki ülkelerde de durum pek farklı değil. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay içinde 15 Kongre üyesi, ABD Hisse Senedi ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ICO‘ların ve diğer kripto varlıklarının durumunu netleştirmesini isteyen bir mektup göndermişti.

Birleşik Arap Emirlikleri Menkul Kıymetler Kurumu (ESCA) geçtiğimiz günlerde işletmeler için para toplamak amacıyla ICO’lar çıkaracağını duyurmuştu. ESCA da 2019’un ilk altı ayında ICO’lar için düzenleyici bir kanun tasarısı sunmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta Güney Kore Ulusal Politika Komitesi başkanı Min Byung-Doo, Güney Kore Ulusal Meclisi toplantısında ICO’ları yasallaştırmanın önemini vurguladı. Byung-Doo, ICO’ların giderek büyüyüp popülerleştiğini bu gerçeğin göz ardı edilemeyeceğine dikkat çekti.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

AB’de Her ICO Projesi ESMA’nın Onayından Geçecek! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin’de Bir Kilometre Taşı Daha Geride Kaldı Belçika Polisinin Ele Geçirdiği 315 Bitcoin, Online Açık Arttırma ile Satılacak! SEC, Ünlü Boksör Floyd Mayweather ve DJ Khaled’i, Yasa Dışı ICO Reklamından Suçlu Buldu Kripto Para Birimleri Dengeli Fiyat Yürütüyor Coinbase borsasından mültecilere bağış! XRP Projelerine 500 Milyon Dolar Harcandı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır