Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

ABD Hazine Bakanlığı İki Bitcoin adresinin peşine düştü

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD Hazine Bakanlığı İki Bitcoin adresinin peşine düştü
ABD Hazine Bakanlığı İki Bitcoin adresinin peşine düştü

© Reuters.  © Reuters.

İki Bitcoin adresinin peşine düşen ABD hazine bakanlığı, bu adreslerin fidyecilik yoluyla fonları boşaltarak İran’a aktarmak için kullanıldığını düşünüyor.

ABD’nin uyguladığı yaptırımların devamı nedeniyle büyük baskı yaşayan İran, fidye saldırıları ve diğer hackleme yöntemleri kullanarak fon artışı sağlamaya çalışıyor. Bu tür kar yollarından birinin Hazine Bakanlığı tarafından bulunması, federal ajansın eşi görülmemiş bir şekilde Bitcoin networktaki iki adrese yaptırım uygulamasına neden oldu.

New York Borsası CEO’su Kripto paralar hayatta kalacak mı? Sorusuna çok net bir cevap verdi

Bitcoin adreslerindeki şişmeyi önlemeİki adres, Ali Khorashadizadeh ve Mohammed Ghorbaniyan’a ait. ABD hükumeti bu iki şahısın 2015’ten beri Amerika, Kanada ve İngiltere’de bilgisayar sistemlerine virüs bulaştıran “SamSam” adlı yasa dışı tertipin parçası olduğunu söylüyor.

Şu an suçlanan sahısların, daha sonra İran riyaline çevrilmek üzere fidye saldırıları gerçekleştirerek Bitcoin topladıkları iddia ediliyor. Kolluk kuvvetleri, bazı fonların hackleme dışı kaynaklardan da edinilmiş olabileceğini itiraf etmesine rağmen, iki adres yoluyla milyonlarca doların akıtıldığını söylüyor. Federal ajansın bu hareketi gösteriyor ki, Bitcoin anonimliği iddia edildiğinin aksine abartılıyor ve bu kripto kolayca izlenebiliyor.

Tim Draper: Bitcoin 4 yılda 60 kat artacak!

Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat bölümü sekreter yardımcısı Sigal Mandelker şunları söyledi:

“Bakanlığımız, İran’lı siber aktörlerin kurbanlarından dijital fidye ödemesi sızdırarak kazanç elde etmelerini sağlayan kripto değişimcilerini hedefliyor. İran gittikçe artan bir şekilde izole edilip Amerikan dolarına ulaşması zorlaşıyor. Bu nedenle kripto borsalarının, peer-to-peer dönüştürücülerin ve diğer kripto network sağlayıcılarının yasa dışı düzenlere karşı kendilerini sağlamlaştırmaları gerekiyor.

İran kriptoya dönüyorAmerikan yaptırımları sıkılaştıkça İran onları aşmak için gittikçe daha çok kriptoya yakınlaşıyor. Bir açık kapı İran’ın kendi, riyal destekli kripto parasını oluşturması ve İran şimdi bunu araştırıyor.

Bu durum The Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN)’u öfkelendirdi. ABD hazine bakanlığına bağlı finansal suçları engelleme ağı olarak ifade edebileceğimiz FinCEN, şunu söylüyor:

“İran fonları, terörizm, insan hakları ihlalleri vb. içeren kötü yönetimi destek için kullanılıyor.”

İran Merkez Bankası’nca çıkarılacak olan yeni ulusal kripto paranın resmi salınım tarihi belli değil. Ancak resmi makamlar pilot çalışmasında olduğunu söylüyorlar.

İran kendi kripto parasını geliştirmeye çalışırken agressif hackleme yolu ile kasasını doldurmanın yollarını arıyor. Accurate siber güvenlik uzmanları İran ile bağlantılı olduğunu düşündükleri 5 yeni tip fidye tespit ettiler. İran hükumeti bunları reddediyor. Ama araştırmacılar rejimin cryptojacking saldırılarıyla bölge petrolü ve gaz endüstrisini hedeflemenin de dahil olduğu kötü niyetli etkinlikleri desteklediğini söylüyorlar.

Mandelker, ABD hükumetinin baskıya devam edeceğini ve bu tür kripto suçlarını araştıracağını söylüyor:

“Hazine Bakanlığı agressif bir şekilde İran ve dijital paraları sömüren diğer düzenbaz rejimlerin hain emellerini takip peşinde olmaya devam edecek.”

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

ABD Hazine Bakanlığı İki Bitcoin adresinin peşine düştü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Analist: Nvidia, Kripto’dan Kazandığı Rakamlar Konusunda Yalan Söylüyor New York Federal Rezerv Bankası: Kripto Paralar Yakın veya Orta Vadede Dolara Rakip Olmayacak! Binance Futures’ın Bitcoin işlem hacmi rekor kırdı ”ABD Kripto Paraları Engelleyemez” Demeyin! Trader Konuştu: Gmail Hesabım Bile Kapandı! Piyasalar kızıla boyanmışken Ripple ve Stellar neden farklı hareket ediyor? ‘Kripto Vadisi’ Birliği Başkanı: İsviçre Blockchain Yatırımcılarına ‘Açık’ ve Onlar İçin ‘Kolay’ Olmalı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır