Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Zambiya Merkez Bankası Bitcoin’in Yasal Bir Ödeme Aracı Olmadığını Duyurdu

Ana Sayfa » GÜNCEL » Zambiya Merkez Bankası Bitcoin’in Yasal Bir Ödeme Aracı Olmadığını Duyurdu
Zambiya Merkez Bankası Bitcoin’in Yasal Bir Ödeme Aracı Olmadığını DuyurduZambiya’daki merkez bankası 12 Ekim’de yeni bir açıklama yayınladı ve Bitcoin benzeri kripto paraların yasal birer ödeme araçları olmadıklarını belirtti. Merkez bankası, kripto para piyasasının çökmesi durumunda yerel yatırımcılara yardım edebilecek herhangi bir kuruluş olmadığını vurgulayarak ülke vatandaşlarını uyardı.

‘Yasal Değil’

Afrika‘nın güneyindeki ülkelerden Zambiya’nın merkez bankası, kripto paraların yasal birer ödeme araçları olmadıklarını duyurdu. Şunu belirtmek gerekiyor ki banka kripto paraları ‘yasaklamış’ veya tamamen illegal hale getirmiş değil çünkü bankanın elinde böyle bir yetki yok.

Ülkenin parlamentosu bundan bir süre önce Zambiya Bankası’nın oluşumunu kolaylaştırmak için bir yasa onaylamıştı. Ancak bu yasada BoZ’a kripto paralarla ilgili bir yetki veren hiçbir madde yok. Zambiyalı bir ekonomist olan Chibamba Kanyama, Bitcoin.com ile iletişime geçerek konu hakkında şu yorumu yaptı:

“Bankanın dijital para piyasalarını düzenleme yetkisi bulunmuyor. Kripto para piyasası, BoZ Yasası onaylandıktan daha sonra ortaya çıktı ve hükümet şu ana dek bu yasayı yeniden değerlendirme ihtiyacı duymadı. Eğer yasa yeniden değerlendirilirse bile merkez bankası kendi alanı dışında kalan bir şeyden sorumlu tutulmuş olur.”

Elinde kripto para piyasasını düzenleyecek veya yasaklayacak bir yetki bulunmayan Zambiya Bankası şu an için yalnızca kripto para işlemlerinin yasal olmadıklarına dair bir uyarı yayınlamış durumda. BoZ, ülkedeki vatandaşları kripto para piyasasında herhangi bir şeyin ters gitmesi durumunda kendilerine yardımcı olabilecek herhangi bir kuruluş olmadığına dair uyarıyor.

Zambiya Merkez Bankası Bitcoin’in Yasal Bir Ödeme Aracı Olmadığını Duyurdu isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Zambiya Merkez Bankası Bitcoin’in Yasal Bir Ödeme Aracı Olmadığını Duyurdu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

deVere Group CEO’su: “Kripto kışı bitti, Bitcoin boğaları uyanıyor.” Bitmain CEO’sundan Yeni Bir Proje Bitcoin, Ethereum ve XRP Düşüyor, Piyasa Durgun Ripple karşısında kendini ezdirmeyen tek kripto para..! 3.5 Milyon Müşterisi Olan SimplexCC Kredi Kartı İle Ripple (XRP) Satışını Yayına Aldı Ripple ve XRP’ye Karşı Bitcoin ile Ether –  Çin’e Karşı ABD! Kripto Paralar Politik Araç Olarak Mı Kullanılacak?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır