Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ukrayna’da Yeni Yasa Tasarısı: Kripto Para İşlemlerine Vergi Geliyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ukrayna’da Yeni Yasa Tasarısı: Kripto Para İşlemlerine Vergi Geliyor
Ukrayna’da Yeni Yasa Tasarısı: Kripto Para İşlemlerine Vergi GeliyorUkrayna Parlamentosu’nda kripto para vergileriyle alakalı yeni bir yasa tasarısı oluşturuldu. Bu tasarının onaylanması durumunda kripto para işlemlerine yasal olarak vergi uygulanabilecek.

23 farklı hükümet yetkilisi tarafından hazırlanan bu yasa tasarısı onaylanırsa kripto para ve token gibi dijital varlıklarla işlem yapan kişilerden yüzde 5 oranında vergi kesilebilecek.

Ukrayna’daki şirketler ve bireysel vatandaşlar standart olarak yüzde 18 oranında gelir vergisi ödüyorlar. Yeni tasarıya göre kripto para işlemlerinden gelir elde eden kişiler, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle yüzde 18 oranında vergi ödemeye başlayacaklar.

Ukrayna’daki kripto para işlemlerinin kısmen gri bölgede kaldıklarını söyleyebiliriz. Bu yeni yasa tasarısının amacı gri bölgede kalan kripto para işlemlerini yasallaştırmak ve bu işlemlerden vergi keserek hükümete yeni bir gelir kapısı açmak. Tasarı onaylanır ve kripto paralara vergi uygulanırsa kripto para piyasası bir nevi meşruluk da kazanmış olacak ki bu da çeşitli şirketlerin Ukrayna’ya geçiş yapmasına yol açabilir. Yasa tasarısından bir kesit şu şekilde:

“Dijital paralarla yapılan işlemlerin yasallaştırılması, hükümet bütçesine 2019-2024 yılları arasında 1.27 milyar grivna (43 milyon dolar civarı) girmesini sağlayacak.”

Ukrayna’daki Finansal İstikrar Kurulu’nda yer alan bakanlar, Eylül 2017’de bir araya gelerek kripto para düzenlemeleri hakkında görüşmeye başlamışlardı ancak ülkede bu alanda şu ana dek atılmış pek resmi sayılabilecek bir adım yok.

Ukrayna’daki Devlet Komünikasyon ve Bilgi Güvenlik Servisi, kripto para madenciliğini düzenlemek gibi bir planının olmadığını belirtmişti.

Ukrayna’da Yeni Yasa Tasarısı: Kripto Para İşlemlerine Vergi Geliyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ukrayna’da Yeni Yasa Tasarısı: Kripto Para İşlemlerine Vergi Geliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ethereum Artık Bir Altcoin Değil! İşte 7 Nedeni Bitfinex’ten Çalınan 1.5 Milyon Dolarlık Bitcoin’ler Harekete Geçtiler Analistten Rekor Tahmin: XRP 100 Kat Artabilir! Kıdemli Analist Uyarıyor: Bitcoin’i Çok Karanlık Günler Bekliyor! Litecoin alarmı: CNBC sunucusu LTC’nin yüzde 400’lük performansı sonrası LTC almayı öneriyor 13 Aralık Bitcoin fiyat analizi: BTC’de düşüş hızlanabilir mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır