Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ukrayna Merkez Bankası Ulusal Bir Dijital Para Fikrini Değerlendiriyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ukrayna Merkez Bankası Ulusal Bir Dijital Para Fikrini Değerlendiriyor
Ukrayna Merkez Bankası Ulusal Bir Dijital Para Fikrini DeğerlendiriyorUkrayna basınında çıkan haberlere göre, Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) Blockchain temelinde yerleşmiş bir ulusal kripto para birimi çıkarmanın çalışmalarını yapıyor.

Bu çıkarılması muhtemel olan kripto paranın bir kripto paradan daha çok, bir dijital para olarak fonksiyon görmesi beklenirken, paranın itibari para ile eş değere sahip olması amaçlanıyor.

Gelecekte kağıt paraların ekonomik manada bir kullanım alanı kalmayacağı düşüncesi ile hareket eden ve yakın dönemde kağıt paradan arındırılmış bir toplum yaratmak için çalışmalara başlayan Ukrayna hükümeti, daha önce de bu tarz projeler ile ilgili adımlar atmaktan imtina etmemişti.

Bankanın görevlilerine göre, bu yeni çıkacak para; hem itibari paraya denk olacak hem de enflasyon oranlarındaki artışın önüne geçecek. Blockchain odaklı olması beklenen paranın henüz daha planlama aşamasında olduğu belirtilirken, bankadan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

”Konuyla ilgili alınacak karar, yapılacak detaylı incelemelerden ve analizlerden sonra kamu oyu ile paylaşılacaktır.”

Ukrayna Bankalar Birliği danışmanı Alexey Kustch’a göre ise, bu para gerçekten de bir kripto para olarak fonksiyon görmeyecek. Kustch, kripto paraların yapısı gereği merkezi olmadığını belirtirken, NBU’nun çıkarmayı düşündüğü paranın ise bu tarz olmayacağını ifade etti ve şunları söyledi:

”Bu para projesini destekliyorum. Hem zamandan hem de maaliyettten tasarruf sağlayacaktır. Aynı şekilde paranın dolanım hızını arttıracak ve ekonomiyi de canlandıracaktır.”

Ukrayna gibi Rusya da yakın dönemde Ruble’yi dijital ortama taşımak için çalışmalara başlamıştı.

Ukrayna Merkez Bankası Ulusal Bir Dijital Para Fikrini Değerlendiriyor isimli makale Nihat Emre KOCAASLAN tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ukrayna Merkez Bankası Ulusal Bir Dijital Para Fikrini Değerlendiriyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Almanya’da Yasal Bitcoin Ticareti Dönemi Ünlü piyasa analisti: “Bu gelişme Bitcoin’i 100 bin dolara fırlatabilir.” Bitcoin krizinin ortasında madencilik cihazları kilo işiyle satışa çıkarıldı Piyasadaki Kaybın Sebebi: Yatırımcılar EOS Sert Düşüşe Devam Ediyor – Sebep Dan Larimer’in Yeni Projesi Mi? Eski eBay baş ürün sorumlusu RJ Pittman: Ripple e-ticaret dünyasının büyümesinde önemli rol oynayabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır