Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Türk Bitcoin Öncüleri Anlatıyor: Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır? Türkiye’de Kripto Para Madenciliği

Ana Sayfa » GÜNCEL » Türk Bitcoin Öncüleri Anlatıyor: Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır? Türkiye’de Kripto Para Madenciliği
Türk Bitcoin Öncüleri Anlatıyor: Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır? Türkiye’de Kripto Para Madenciliği

2/2


2/2

140journos kanalı Bitcoin’in 10. yılında Youtube aracılığıyla yeni bir video yayınladı. Videoda, Erkan Öz, Türkiye merkezli kripto para borsası BtcTürk CEO’su Özgür Güneri, İsmail Hakkı Polat, Ozan Yurtseven ve Kerem Tibuk gibi Türkiye kripto para sektörünün önde gelen isimlerinin Bitcoin ve kripto para piyasasına yönelik yorumları yer alıyor. Kesinlikle izlemeniz gereken videodaki önemli konuları ve sektör liderlerinin yorumlarını sizler için derledik.

Kripto para madenciliğinin doğuşu ve gelişimi
BtcTürk CTO’su olan Ozan Yurtseven, kripto para madencilik sistemini ve çalışma şeklini şu ifadeler ile anlatıyor:

Bu sistem ilk kurulurken ödül sistemi konmuş. İlk madenciler 1 blok bulduğunda 50 Bitcoin kazanıyorlardı, şu an 25 Bitcoin’e düştü daha sonra 12,5 Bitcoin’e düşecek… Belli bir süre sonra tek gelir kaynağı madencilerin bu transferlerden elde ettikleri komisyonlar olacak. Madencilerin yaptıkları işlemleri kullanıcılar da onaylıyor. İşte burada konsensus devreye giriyor. Bütün kullanıcıları bunun aynı zamanda onaycısı da. Bu yöntemle hilecilik yapma olasılığı sıfıra iniyor.

Bir girişimci olan Mert Eşkinat, kripto para madenciliğinin başlangıcını ve nasıl geliştiğini şu sözlerle anlatıyor:

O dönem bundan tam 20 sene önce kendi başına biri Bitcoin kazmak isteseydi, şöyle bir terim vardı: Dijital samanlıkta dijital iğne aramaya benzer Bitcoin çıkartmak. Bilgisayarla yapılabiliyordu ve zaten herkes Bitcoin çıkartıyordu. Daha sonra daha güçlü bir karta ihtiyaç duyduk. Daha güçlü cihazları aramaya başladık, tam bu noktada ASIC’ler devreye girdi. Sürekli ses çıkartan o altılı, sekizli, onikilikler, bu gördükleriniz bu cihazlar, bunlar bir araya gelip bir enerji tüketimi sağlıyor yani sürekli 24 saat problem çözüyor.

Türkiye’de kripto para madenciliği ve mevcut durumu
Bir girişimci olan Mert Eşkinat, kripto para madenciliğinin Türkiye’deki gelişimini ve yaygınlaşmasını şu ifadeler ile anlatıyor:

Yani bu cihazlar Türkiye’ye ilk geldiğinde Gümrük Bakanlığı onları bomba zannetti. ASIC’e baktı Gümrük Bakanlığı “Bomba dedi, bu cihaz bomba gibi….” Evet zaten bu cihaz bomba gibi bir alet. Yani onu burada kurmak hadi kurdun diyelim, bunların hepsini yaptın, çalıştırdın. Bitcoin kazıyorsun bir şey oldu cihaza, ne yapacaksın… Bir sene önce bir ilan gördüm, ilanda “ASIC cihazları tamir edilir.” yazıyor. Ayrıca 1000 lira diyor tamirat ücreti. Bir şeyler dönüyor burada… Sen takmıyor musun düğünde altın ve yahut altın almıyor musun biriktirmek için… Gidip altı mı kazıyorsun altın’ı elinde tutmak için… Bunu başkaları kazsın ve bu yüzden kazanç sağlasınlar ve güçlü olsunlar kabul. Ama kalkıp solo mining yapmanın alemi yok.


Ünlü kripto para birimi borsası BtcTürk’ün CTO’su olan Ozan Yurtseven, Türkiye’de kripto para madenciliğinin çok popülerleştiğini ve bunun artık önünün alınamayacağını şu sözlerle anlatıyor:

Herkes bir mining facility’si kurma peşinde… Herkes bende madencilik yapayım, bir para kazanayım peşine düştü. Bu rezerv azaldıkça zorluğu artan bir şey değil. Arayan sayısı arttıkça zorluğu artan bir şey. Böyle giderse örneğin bugünlerde belli bir süre sonra o eski cihazlarımızda biz tekrar madencilik yapmaya başlayacağız O yüzden bunun Network’ün durması gibi bir olasılık çok düşük gözüküyor şu an için…

Kripto paralara nasıl yatırım yapılır? Kripto paraların geniş kitlelere yayılmasının önündeki engeller nelerdir?
BTC Trader Net Holding’in sahibi Besim Tibuk’un oğlu olan ünlü iş adamı Kerem Tibuk, kripto paraların bildiğimiz para olarak kullanımının önündeki en büyük engellere yönelik şu açıklamaları yapıyor:

Kripto paraların bildiğiniz para olarak kullanımın önündeki en büyük engel fiyattaki volatilite, fiyattaki çok hızlı değişmeler. Çok hızlı artabiliyor çok hızlı düşebiliyor. Bunun sebebi de çok sınırlı sayıda Bitcoin var ve insanlarda yani çok az insanda Bitcoin var. Yani bu ne demek… Yeni bir dalga geldiğinde, yeni bir alıcı dalgası geldiğinde çok para oluşuyor. Birden fiyatlar patlıyor. Benim tahminim işte 500 milyonla 1 milyar arası insan Bitcoin sahibi olursa fiyat dalgalanmaları da çok önemli ölçüde azalacaktır.


Bir girişimci olan Mert Eşkinat, kripto para birimlerine nasıl yatırım yapılması gerektiğini şu ifadeler ile anlatıyor:

Bu borsa… Bunun normal borsadan hiçbir farkı yok. Tam tersi bu daha tehlikeli. Niye daha tehlikeli? 7/24 açık, her gün işlem yapabiliyorsun, kapanmıyor. Normal borsada yüzde yirmi maksimumdur, burada böyle bir şey yok. Burada aynı coin yüzde 100 artabiliyor. Aynı gün içerisinde falan hani bir sirk burası. Bu sirkin içerisinde yer almak istiyorsan bunu için alman gereken riskleri bilmen lazım. Eğer hani ben de geleceğin teknolojisine yatırım yapıyorum diyorsan geleceğin teknolojisine böyle yatırım yapılmıyor. Apple (NASDAQ:AAPL) ilk çıktığı gün sen hissesini aldıysan ve dönüp bugün satıyorsan sen geleceğe yatırım yapmışsındır. Sen Ekim ayında Bitcoin alıp da Aralık ayında satıp ben zengin olacağım diyorsan sen geleceğe yatırım yapmıyorsun arkadaşım…

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Türk Bitcoin Öncüleri Anlatıyor: Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır? Türkiye’de Kripto Para Madenciliği appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Türk Bitcoin Öncüleri Anlatıyor: Kripto Paralara Nasıl Yatırım Yapılır? Türkiye’de Kripto Para Madenciliği - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin’de Black Friday indirimleri erken başladı! Yetişen alıyor!!! Ekonomist: Bitcoin Ticareti Yasa Dışı Kumar Kabul Edilebilir Bitcoin’de çöküş başladı! İşte ünlü analistlerin yeni BTC tahminleri StormGain Borsası yeni hizmetleriyle büyümeye devam ediyor Litecoin’den dakikalar içinde çift haneli artış: Son 7 ayın zirvesi Bitcoin madenciliği çevreye gerçekten zararlı mı?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır