Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Stellar İçin Bir Dönüm Noktası, Hedef Tam Bağımsızlık!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Stellar İçin Bir Dönüm Noktası, Hedef Tam Bağımsızlık!
Stellar İçin Bir Dönüm Noktası, Hedef Tam Bağımsızlık!

© Reuters.  © Reuters.

Kripto piyasadaki birçok Altcoin, Stellar (XML) gibi kendi altyapısına sahip olmasına rağmen Bitcoin hala piyasanın kralı. Acaba Stellar için bu genel durumu değiştirmek mümkün olabilir mi? Bugünkü yazımda piyasadaki Bitcoin egemenliğine son vermek için neler yapılmalı sorusu üzerine çözümler aramaya çalışacağım.

Altcoinler Neden Bitcoin’e Bağımlı?Piyasaya ilk çıkışı ile birlikte toplamda 10 yıllık bir geçmişe sahip olan Bitcoin (BTC) hala kripto para piyasasının babası olmaya devam ediyor. Bitcoin fiyat hareketleri tüm kripto piyasasının havasını etkiliyor. Düşüşe geçtiği zaman tüm piyasa değer kaybediyor, yükselişe geçtiği zaman da bütün Altcoinler yükselişe geçiyor. Peki, bu durum ne zamana kadar böyle devam edecek?

Aslında Bitcoin egemenliğinin en büyük sebebi, çoğu Altcoinler’in ticaret çiftinin Bitcoin’e bağlı olmasıdır. Bu yönden Altcoinler ’in hepsi Bitcoin’e muhtaç. Bununla birlikte Bitcoin hala kripto para piyasasında en çok tercih edilen ve yatırımcılar tarafından sağlam yatırım aracı olarak görülen tek güvenli liman.

Ancak son zamanlarda Stellar gibi kendi güçlü altyapısını inşa etmiş ve bağımsızlıklarını ilan etme çabası içerisinde olan birkaç proje de yok değil. Stellar (XLM), Bitcoin ile bağlarını koparmaya, en azından bağımlılıklarını azaltmaya çalışan projelerden bir tanesi. Takdir edersiniz ki bunun için sağlam bir altyapı ile desteklenen yüksek bir fiyat istikrarı gerekiyor.

Stellar İçin Bağımsızlık Hayal Değil!Stellar şu anda ürettiği yenilik ve gerçekleştirdiği atılımlar ile kripto pazarındaki sağlamlığını kanıtlamaya çalışıyor. Zaten yatırımcılara uzun vadeli sürdürülebilirliğe sahip olan müthiş bir oyuncu bir oyuncu olduğunu göstermekten geri durmuyor.

Stellar (XLM) projesi ilk olarak kendi çapında bütüncül bir ekosistem inşa etti. Bu sistem, Lightning Network, Stellar-stablecoins, StellarX gibi 2 katmanlı çözümlemeleri içeren merkezsiz bir alım-satım platformu. Buna ek olarak Stellar, büyük şirketler ile ortaklık anlaşmaları yaparak ve dünyaca tanınmış birkaç borsada listelenme başarısı göstererek likidite hacmi kazandı.

Stellar için önemli olan ve üzerinde odaklandığı en tek konu piyasada kendi güvenirliğini tesis etmek. Çünkü bir Altcoin’in Bitcoin’e bağımlılığını azaltacak en mühim mesele yatırımcıya kendini kabul ettirmesidir.

Stellar teknolojisi teknik açıdan da Bitcoin’den tamamen bağımsız. Bu nedenle Stellar, Bitcoin dalgalanmalarına diğer Altcoinler’e nispetle daha az tepki vermektedir. Az da olsa gösterdiği tepkinin en temel sebebi Stellar’ın toplam işlem hacminin yarısının XLM / BTC ve XLM / ETH ticaret çiftleri tarafından gerçekleştiriliyor olmasıdır. Bu durum, Stellar fiyatının Bitcoin ile birlikte aynı baskıya maruz kalmasına neden oluyor.

Bu yüzden Stellar için Bitcoin’e bağımlılığı azaltmanın diğer bir yolu borsalara daha fazla fiat / XLM çifti eklemektir. Bu şekilde Coinbase gibi popüler borsalarda listelenmesi, Stellar için büyük bir destek sağlayacaktır.

Ayrıca XLM, token lansmanı (ICO) için gittikçe daha popülerleşen ve tercih edilen bir platform haline geliyor. Yavaş yavaş Ethereum gibi devlerin pazardaki pasta payını tüketiyor. Bu gelişme, XLM tokenleri için büyük likidite getirebilir. Bu da, tam bağımsızlık yolunda ihtiyaç duyulan fiyat istikrarına büyük katkı sağlayacaktır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Stellar İçin Bir Dönüm Noktası, Hedef Tam Bağımsızlık! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İsviçre Tabanlı Amun Kripto Para ETP’si Beklenen İlgiyi Göremedi  – Peki Sebep Ne? Qintar: İlk Şeriat Uyumlu Kripto Para 2019 Nisan ayında Piyasada Bitcoin fiyatı neden yükseldi? Sır perdesi aralanıyor! Bir Dönem Bitcoin Fiyatının Çakılmasının Nedeni Bitfinex-Tether Skandalı Olabilir! Kripto kralı Bitcoin, 13 bin doları kırdı! Günlük Kullanıma Uyum İçin Maaşlar Bitcoin Olarak Mı Ödenmeli?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır