Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Son Güncelleme ile Monero Yeniden Atağa Kalkabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Son Güncelleme ile Monero Yeniden Atağa Kalkabilir
Son Güncelleme ile Monero Yeniden Atağa Kalkabilir


Gizlilik konseptindeki kripto paraların en ünlüsü Monero geçenlerde yazılımını güncelleyerek v0.13.0.0’a geçti. Son güncelleme ile Monero yeniden atağa kalkabilir.

Monero Yeniden Atağa KalkabilirBu güncellemeyle GUI cüzdan desteği de gelen Monero’daki esas değişiklik bu değil elbette. Asıl önemli olan son güncelleme ile Monero işlem ücretlerinde %90’a varan azalma meydana geldi. Bu değişiklik de Monero’yu geçmişte hiç olmadığı kadar kullanıcı dostu yapmış oldu. Bu değişiklikle Monero daha çok ilgiyi üzerine toplayacaktır. Bunun da elbette fiyatlar üzerinde olumlu yansımaları kaçınılmaz.

Güncelleme her ne kadar 18 Ekim tarihinde yapılmış olsa da beklenen değişikliklerin hayata geçmesi 20 Ekim’de gerçekleşti.


Kesinti ücretlerini düşürebilmek için Monero’nun temel çalışma dinamiğinde değişikliğe gidildi. Monero artık veriyi transfer etmek için yepyeni bir yöntem kullanıyor: Bulletproof – yani kurşun geçirmez.

Monero yazılımcısı Sarang Noether Aralık 2017’de kurşun geçirmez sistematiğinin nasıl çalıştığına dair bir blog postu yayınlamıştı. Yazıda anlatılan çalışma mantığını kısaca özetleyecek olursak: Monero ağında herhangi bir işlemin aşağıdaki parametreleri içermediği durumda bile geçerli olmasını mümkün kılar:

  • Gönderilen miktar
  • Gönderici hesap kimliği
  • Gönderilen hesap kimliği

Yani artık XMR gönderme işlemi gönderilen miktar, alıcı ve gönderici kimlikleri olmaksızın gerçekleştirilebilecek. Bu gelişme Sıfır-Bilgi Doğrulayıcılığı yönünde atılmış büyük bir adım.

Bu güncellemeden evvel Monero işlem ücretleri gönderilen miktar ve talep ettiğiniz gizlilik seviyesi üzerinden hesaplanırdı. Gizlilik seviyesi başlangıçta işlemin dahil edilmesini istediğiniz halka imza sayısı ve buna benzer parametrelere göre değişkenlik gösterir. Artık bundan böyle bu iki faktör işlem ücretleri hesaplama algoritmasında daha az etkin.

Monero’nun Bundan Sonraki AdımlarıMonero’nun bundan sonraki hedeflerinden biri tüm özellikleri eklenmiş fonksiyonel bir GUI cüzdan da var. Böylesi bir adım Monero ile ilgilenen ama alım satım işlemlerinde websitesini ya da soğuk cüzdanları tercih etmeyen kullanıcılar için efektif olacaktır. Bu cüzdan projesi hayata geçirildiğinde XMR’ın kripto dünyası tarafından aha çok talep edilir bir ürün haline gelmesine yol açacaktır. Toplumsal kabul ve benimsenme için bu tarz hamlelere ihtiyaç var. Toplumsal kabul noktasında Monero’nun şu ana dek gerçekleştirdiği en büyük adım Nano Ledger S cüzdanlarında XMR desteği konmasıdır. Bu durum entegregasyon önceside XMR hayranları arasında büyük bir talebe dönüşmüştü.

XMR Madenciliğinde Değişim Beklenmiyorv0.13.0.0 güncellemesi maalesef Monero’nun ASIC madenciliğine olan direncini kırabilmiş değil. Mevcut güncelleme madencileri GPU yani ekran kartı madenciliğinden Bitmain madenciliğine yönlendirebilecek hiçbir parametre içermiyor. Monero madencileri bir süre daha faaliyetlerini GPU kartlar üzerinden yapacak gibi görünüyor.

Monero Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Son Güncelleme ile Monero Yeniden Atağa Kalkabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

CME ve Bakkt Bitcoin opsiyonlarında rekor düşüş Ripple analistlerinden en yeni XRP fiyat tahminleri Trump’ın Çin’e Olan Hareketi Bitcoin’i Bir Kez Daha Zıplatacak Mı? İşte teknik verilerle Bitcoin (BTC) fiyatının şimdiki hamlesi Bir Kripto Para Borsası Daha Müşteri Fonları İle Sırra Kadem Bastı! Vijar Ayyar: Tether’in Yokluğunda Oluşacak Bitcoin Volatilite Riskine Hazır mısınız?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır