Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

SEC ile Bitcoin ETF tarafları arasında kritik görüşme

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEC ile Bitcoin ETF tarafları arasında kritik görüşme
SEC ile Bitcoin ETF tarafları arasında kritik görüşme

© Reuters.  © Reuters.

SEC ile Bitcoin ETF tarafları yani VanEck, SolidX ve Cboe BZX Borsasının hafta başında kritik bir toplantı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Pazartesi günü gerçekleştirildiği öğrenilen toplantıda başvurucu firmalar piyasaların neden Bitcoin ETF’ye hazır olduğuna dair yeni argümanlarını sundular.

Sec ile Bitcoin ETF Tarafları Yeniden BuluştuBu üç ayrı firma Bitcoin ETF onay sürecini hızlandırabilmek ve komisyon yetkililerinin akıllarındaki soruları cevaplayabilme adına yoğun mesai harcıyor. Bu amaçla SEC’in Kurum Finansmanı Bölümü, Ticaret ve Piyasalar Bölümü, Ekonomik ve Risk Analizi Bölümü ve Genel Danışmanlık Ofisi ile ayrı ayrı toplantılar yaptılar.

Pazartesi günü gerçekleştirilen bu toplantıların daha önceki sunumlardan farkı tamamen düzenleyici odaklı olmaları. Yani doğrudan düzenleyici kurum karar alma mekanizmalarının dikkat ettiği hususlar konusunda açıklayıcı argümanlar sunması.

Toplantıda Bitcoin ETF başvuru belgesini sunan tarafın ana argümanı kripto piyasalarının artık ETF onayı için yeterince olgunlaşmış olduğu. İddia makamı, halihazırda kripto piyasalarının, en az kendi ürünlerini onaylatmış diğer varlıklar kadar hazır olduğu görüşünde. Bu amaçla geçmişte ETF onayın almayı başarmış ham petrol, gümüş ve altın piyasalarını örnek gösterdiler.

Sunum ilginç bir şekilde vadeli işlemler piyasası fikrini spot piyasalarla bağlantılı bir düzleme taşıdı. Spot piyasada fiat para ile kolayca değişim yapılabilen altın ve gümüş gibi değerlerin durumu gözler önüne serildi. Bu iki varlığın piyasadaki dolaşımı Bitcoin ETF onayının daha fazla geciktirilemeyeceğine yönelik fiziksel gerçeklik olarak öne sürüldü.

İlgili: SEC’den Hester Peirce: Bitcoin ETF kesinlikle mümkün görünüyor)

Emtia Piyasasından ÖrneklerFirmalar emtia piyasasındaki vadeli işlemler ile Bitcoin’in vadeli işlemlerini kıyaslayarak temelde bir fark olmadığını savundular. Kripto paralar hem vadeli işlemlerde hem de spot işlemlerde artık oturmuş bir düzene sahipler. Piyasanın etkin bir şekilde işlerlik kazanmış olması ETF için yeterince olgunlaşmış olduğunun da kanıtı olduğunun altını çizdiler.

Başvurucu firmaların öne sürdüğü bir diğer argüman ise zannedilenin aksine kripto para piyasalarının aslında diğer piyasalara nazaran manipülasyona daha kapalı olduğu savı.

(İlgili: VanEck Bitcoin ETF teklifinin SEC tarafından onaylanacağını umuyor)

Bitcoin Piyasaların Manipülasyon Riski Daha AzÖrneğin bir emtianın arzı hakkında içeriden alınmış bir bilgi, o bilgiye sahip olanlarca önceden hamle yapılarak kâra dönüştürülebilir. Kaynak hakkında yeni ortaya çıkan bir bilgiye ilk elden sahip olanlar, o bilgi piyasada yayılmadan evvel avantajlı konuma geçmiş olurlar. Sunumda savunulduğu haliyle Bitcoin piyasalarında böyle bir risk söz konusu olamaz:

“Bitcoin piyasaları ve piyasaların barındırdığı arbitraj mantığı arasındaki bağıntı manipülasyon risklerini sıfıra indiriyor. Öyle ki herhangi bir borsada yapılan bir fiyat manipülasyonu amacına ulaşması için global manada tüm piyasalarda yapılması lazım ki bu da imkansız.

Bu nedenle Bitcoin diğer onaylanmış ETF referans varlıklarına kıyasla manipülasyona karşı çok daha korunaklıdır.”

Öyle görünüyor ki SEC ile Bitcoin ETF onayını isteyen taraflar arasında bir mutabakata varılıncaya kadar bilgi alış verişi devam edecek.

Bitcoin ETF konusunda yaşanan tüm gelişmeler için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

SEC ile Bitcoin ETF tarafları arasında kritik görüşme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kripto Paraların Piyasa Değeri 210 Milyar Dolara Çıkarken, XRP de Yükselişe Geçti Binance Kripto Para Borsası da ”Modaya Uyup”, Yeni Ortaklığını Açıkladı Bitwise Araştırması’na Göre 2023 İçin Bitcoin Fiyat Hedefi: 17,571 Dolar Bitcoin fiyat tahmini: Nefesler tutuldu! Bugünkü kapanış önümüzdeki iki haftayı belirleyecek Basel Komitesi: Kripto Paralar Bankalar İçin Risk Oluşturuyor Bitcoin’in Madencilik Zorluğunda Büyük Artış

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır