Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’de “Ölüm” Butonu Tasarlamış Olabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Satoshi Nakamoto, Bitcoin’de “Ölüm” Butonu Tasarlamış Olabilir
Satoshi Nakamoto, Bitcoin’de “Ölüm” Butonu Tasarlamış Olabilir

© Reuters.  © Reuters.

Kriptokoin.com –Gizemli takma adıyla Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki kişi ya da gruplar hakkında çok az şey bilinmekle birlikte, Bitcoin ile ilk eşler arası elektronik para sistemini tasarlamanın ve geliştirmenin arkasındaki motivasyonu hayal etmenin son derece zor olduğunu belirtelim.

Bu eylemi gerçekleştirirken bir amacın bulunduğu gayet açık: Hükümetler tarafından kontrol edilemeyen merkezi olmayan bir kripto para birimi oluşturmak. Bunu yapmak için Nakamoto, kriptografi, ademi merkeziyetçilik, proof of work algoritması, consensus, zorlu bir tedarik sistemi ve daha fazlası dahil olmak üzere Bitcoin’in taslağına bozulmaya karşı koruyucuları da yerleştirmiş olmalı. Sosyal medyada paylaşılmakta olan Satoshi’den yapılan bir alıntının ne anlama geldiği konusundaki spekülasyona göre, çalındığında Bitcoin’i işe yaramaz hale getirmenin yollarını Satoshi’nin düşündüğü söylenebilir.

Satoshi Nakamoto, Çalındığında Bitcoin’i Yararsız Hale Getirmenin Yollarını Düşünüyor Muydu?
On yıl önce, 2008 ekonomik krizinin ardından, Satoshi Nakamoto, dünyanın o ana kadar görmediği mükemmel para birimine en yakın bir para birimini tasarladı. Bu para hükümetlerin bir bireyin fonları üzerindeki kontrolünü her zaman ele geçirmesini önlemek için kriptografi ve consensus ile korunan deflasyonist, merkezi olmayan bir para durumunda.

Bir kişi özel anahtarlarını koruduğu sürece, başka hiç kimse Bitcoin’i kontrol edemez. Nadir bir durumda, birisi başka birinin Bitcoin’i üzerinde kontrol sağlarsa, muhtemelen hırsızlık nedeniyle, Satoshi bu Bitcoin’i işe yaramaz hale getirmenin bir yolunu araştırmış olabilir. Eğer Bitcoin’e hak sahibi olan kişi onun kontrolünü tekrar kazanmışsa, bu durumda Bitcoin eski değerine ve kullanımına geri dönecek.

Satoshi Nakamoto’nun sözlerine adanmış bir Twitter hesabından atılan bir tweet’te, Twitter’daki kripto para topluluğunu heyecanlandıran bir konu ortaya atılmış durumda. En iyi kripto para spekülatörleri, gizemli varlığın düşüncesinin paylaşıldığı zaman ne anlama geldiğini tartışıyor ve alıntı yapılarak şöyle deniyor:

“Çalındığında altının öne çıktığını düşünün. Hırsız geri verirse tekrar altına döner”

Satoshi, Bitcoin ile mümkün olabilecek şeylere örnek olarak altın örneğini kullanıyor gibi görünüyor.

Her iki tarafın da memnun olduğu işlemleri tamamlamak için 2010 BitcoinTalk forum gönderisinden, fonların emanete taşınmasıyla ilgili bir alıntı yapılmıştı. Gönderide Satoshi, düşünme sürecine daha fazla ışık tutuyor ve şöyle diyor:

“Birinin sizden bir şey çaldığını hayal edin. Geri alamazsınız, ancak uzaktan kumandayla tetiklenebilecek bir öldürme düğmesi söz konusu olsa, bu düğmeye basar mıydınız? Hırsızların, sahip olduğunuz her şeyin bir öldürme anahtarı olduğunu bilmesi iyi bir şey olur mu sizce? Hırsızlar Bitcoin’ininizi çalsa bile veya siz kaybetseniz onlar için kullanışsız hale gelecek. Eğer geri verirlerse, tekrar aktif hale getirebilirsiniz.”

Yorumu takip eden aylarda, Satoshi İnternet’ten kayboldu ve kripto para topluluğu ve Bitcoin’le ilgilenen herkesle tüm iletişimi bıraktı. Satoshi’nin dünyayı değiştiren teknolojiyi yaratma kabiliyeti göz önüne alındığında, geliştirme desteklerinin ve liderliklerin Bitcoin’i ne kadar ileri götürdüğünü düşünmek ve bu noktada durmak inanılmaz. O olmasa bile, 10 yıl içinde çok kısa bir sürede geldiğimiz aşama bu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Satoshi Nakamoto, Bitcoin’de “Ölüm” Butonu Tasarlamış Olabilir appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’de “Ölüm” Butonu Tasarlamış Olabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Eski JPMorgan yöneticisi: Bitcoin ölmüyor, dijital altına evriliyor Ünlü analiste göre Ethereum fiyatı bu üç sebepten ötürü 2 katına çıkacak! Bitcoin Kâhini Brandt İki Olasılık Verdi: Ya Çöküş Ya Büyük Yükseliş Geliyor! CME’den kritik hamle: Bitcoin (BTC) opsiyonları geliyor! Flaş kripto para haberleri: 55.000 dolarlık Bitcoin tahmini, 1 milyarlık XLM airdrop’u, XRP, Ethereum, TRON, Stellar, EOS, Cardano ve daha fazlası İşte BTC’ye karşı koyan kahramanlar: Altcoin’lerin sadece yüzde 4’ü Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır