Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ruanda Nadir Bulunan Tantal Madenini Blockchain İle Takip Edecek

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ruanda Nadir Bulunan Tantal Madenini Blockchain İle Takip Edecek
Ruanda Nadir Bulunan Tantal Madenini Blockchain İle Takip EdecekRuanda da blockchain teknolojisi kullanan ülkeler arasına adını yazdırdı. Ülke tüketici elektronik ürünlerinde sıkça kullanılan bir metal olan tantal‘ın tedarik zincirini takip etme konusunda blockchain teknolojisinden faydalanacak.

Ruanda kabine bakanı ve ülkenin Madencilik, Petrol ve Gaz Kurulunun CEO’su olan Francis Gatare, yeni blockchain hamlesini 16 Ekim tarihinde yapılan Ruanda Madencilik Topluluğu bünyesindeki etkinlik sırasında duyurdu. Francis Gatare’nin yaptığı açıklamalara göre ”yeni ve yenilikçi maden takip etme çözümü” halihazırda ”en azından bir Ruanda’lı ihracatçı tarafından” kullanım görmekte.

Konu tantal madeni ve tantal maddesi olduğunda, Ruanda dünyanın en büyük rezervlerine sahip ülkelerinden birisi ve Nature isimli bilim dergisinin 14 Ekim 2015 tarihli haberine göre, 2014 yılında küresel arzın %50’sinden fazlası bu ülke tarafından karşılanmıştı. Tantal söz konusu durumlardan ve Afrika’nın yapısından dolayı ”conflict mineral” sınıfına dahil olmakta. Conflict mineral olarak adlandırılan olay ise, özellikle Afrika bölgesinde silahlı grupların çatışmalarının ortasında madenciliği yapılan veya bu grupların finansmanını sağlamak için yasa dışı şekilde satılan maden rezervleri için kullanılmakta ki bunların en popüler olanı elmas.

Hükümet tantal’ın yasa dışı finansman için kullanılmasını engellemek için attığı blockchain adımında, Londra merkezli bir startup firması olan Circulor ile ortaklık imzaladı ve Circulor, Hyperledger Fabric tabanlı platformu ile tedarik zinciri takibi yapacak. Bu sayede elde edilen madenin hangi kaynaklardan ne yollarla getirildiğini öğrenmek mümkün olacak.

Ruanda Nadir Bulunan Tantal Madenini Blockchain İle Takip Edecek isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ruanda Nadir Bulunan Tantal Madenini Blockchain İle Takip Edecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

‘Merkeziyetsiz’ Borsa IDEX, Tam KYC Protokolüne Geçiş Yapıyor Müşterilerine Bitcoin’i yasaklayan finans devinden dijital dolar 3.25 Milyar Dolarlık Bitcoin Transfer Edildi! Tim Draper: Bakkt’ın Bitcoin (BTC) Fiyatına Etkisi Sınırlı Olacak. Çünkü… Zilliqa’da (ZIL) yıl sonuna kadar çok önemli gelişmeler var Bitcoin Aranma Hacmi, Bu 5 Ülkede Zirvede

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır