Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Reddit Kullanıcıları İddialı: ”Ya Bu Adam Satoshi Nakamoto İse?”

Ana Sayfa » GÜNCEL » Reddit Kullanıcıları İddialı: ”Ya Bu Adam Satoshi Nakamoto İse?”
Reddit Kullanıcıları İddialı: ”Ya Bu Adam Satoshi Nakamoto İse?”2018 yılının ayı piyasası, yıl sonuna yaklaştıkça çok daha acı verici bir hal almaya devam ediyor. Bitcoin 2017 yılının Aralık ayından beri inanılmaz bir değer kaybı yaşadı ve kan kaybı hala durmuş sayılmaz. Bir zamanlar 336 milyar dolar olan Bitcoin toplam piyasa hacmi, şu sıralar 60 milyar dolar için adeta savaş vermekte ki bu %82 civarında bir düşüş anlamına geliyor.

Bunun yanı sıra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da kripto para piyasasına ve ICO’lara karşı tutumunu sertleştirdi ve piyasa olumsuz haber üzerine olumsuz haber almakta.

Ancak yine de, kripto para topluluğu üyeleri bütün bu olumsuzluklara rağmen tutunacak olumlu bir haber ve gelişme bulmaya devam ediyor. Ünlü sosyal medya ve paylaşım platformu Reddit kullanıcılarının yeni ortaya attığı teoriye göre, Bitcoin daha 1 dolar iken bunun çok büyük potansiyele sahip olduğunu belirten bir kullanıcı, gerçek Satoshi Nakamoto’nun ta kendisi olabilir. MATURBO isimli bir reddit kullanıcısı ve ona yardım eden bir kaç isim daha, davincij15 isimli bir YouTube kanalı sahibinin yayınladığı videolara ışık tuttu ve çeşitli teorileri ele aldı.

Reddit’in Amansız Satoshi Araştırmaları Meyve Verdi Mi?
MATURBO tarafından paylaşılan reddit gönderisinde belirtildiği üzre, söz konusu kişi bir çok nedenden ötürü Satoshi olabilir. İddialara tamamiyle spekülasyon olarak öne çıksa ve elle tutulur hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Davinci’nin videolarında bahsettiği bir çok nokta ve bunların tarihsel durumu, insana ‘acaba’ diye düşündürtmüyor da değil.

Davinci, 2011 yılının 1 Haziran tarihinde, Bitcoin henüz çok ama çok düşük değere sahipken, ”The power of Bitcoin vs Gold and Silver” isimli videosunda Bitcoin ve bunun nasıl devrimsel bir teknoloji olduğundan söz etmişti:

”Bunun internetin ve büyük ihtimalle dünyamızın geri kalanının durumunu değiştirecek yeni ve güçlü bir para birimi olduğunu neden göremediğiniz bilmiyorum. Altın ve gümüş her zaman para olmaya devam edecek ancak bu size dünyanın her yerinden para gönderebilme kolaylığını sunuyor.”

”… eğer yanılıyorsam beni düzeltin ama, geçtiğimiz yüzlerce yıldır bizi aldatmakta olan bir çok merkezi otorite oldu… Ancak bu yeni bitcoin para birimi bizim küresel çapta hızlı ve verimli bir şekilde işlem yapabilmemizi sağlıyor ve biz bu sayede yerel olarak gümüş ile işlem yaparken, küresel olarak Bitcoin’ler ile işlem yapabiliriz.”

Bitcoin’lerinizi Mt.Gox Platformundan Çekin
26 Ocak 2013 tarihli bir videoda da ilginç açıklamalar yapan Davinci, kullanıcılara ısrarla ”Bitcoin’lerinizi Mt.Gox borsasından çekin”, ”Mt.Gox borsasını terk edin” tarzı uyarılarda bulundu. Bundan daha sonra 5 Ağustos 2013 tarihinde de ünlü Mt. Gox olayı yaşandı ve binlerce Bitcoin sahibi bu durumdan mağdur oldu. Mt. Gox mağdurlarının davası bile hala devam etmekte ve bunların zararları tam olarak karşılanabilmiş değil.

Üçüncü bir kere daha ilginç bir olaya imza atan Davinci, 4 Aralık 2017 tarihinde, ”Bitcoin Price Comment” isimli bir videosunda, Bitcoin’in doygunluğa ulaştığını ve insanların bu noktada artık Bitcoin satın almaması gerektiğini ifade etti:

”… ve ben hala 20.000 dolara yakınken biraz kazanç elde etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Birisine tam olarak şu an Bitcoin satın almasını tavsiye edemem, bu benim yorumum. ”

Davinci bunun yanı sıra aynı videoda ilginç bir fiyat tahmininde de bulundu:

”Demek istediğim şu ki, bu biraz gülünç. Ben bunun şimdiki değerinden çok daha yüksek fiyatlara ulaştığını görüyorum, (Bitcoin’in) bir daha böyle büyük bir yükseliş yaşadığında 100.000 dolara çıktığını, veya 100.000 dolara yakın bir yere çıkacağını tahmin ediyorum.”

Yapılan son tahmin biraz abartı geliyor olsa da, Bitcoin 1 dolarken de kimse bunun 20.000 dolar olabileceğine ihtimal vermiyordu. Davinci daha sonra yaptığı yorumlarda ise itibari paraların sorunlarına ve bunun hükümetler tarafından sahtekarlık olarak kullanıldığına değindi ve ekledi:

”Evet ‘paper gold’ bir sahtekarlıktır. Altınınızı saklayın, bu konuda kimsenin size geri ödeme yapmasına gerek olmasın. Günümüzde bir dolar, gelecekteki bir dolardan daha fazla değere sahip. Neden? Çünkü Federal Rezerv ve hükümet bunu deli gibi üretiyor ve yakın zamanda da durmayacaklar.”

Reddit kullanıcılarından bir kaçı ise, söz konusu kullanıcının gerçekten de Satoshi Nakamoto olabileceği görüşünde. C5corvetter isimli bir reddit kullanıcısı, konu hakkında şunları ifade etti:

”Bu adam bitcoin’in arkasındaki olayı ve bunun e-ticaret için gerçekten ne anlama gelebileceğini, %99.999999’dan önce anladı. Bu FOMO değildi, bu şans da değildi, o Bitcoin’in temelini anladı. Onun yorumlarından bir tanesi, ”bir gün bu 10 koin size 10 ons altın alabilecek duruma gelecek” şeklindeydi. Eğer bu adam kafa yapısını aynı şekilde yürütüp, madencilik yapmaya devam ettiyse, onun şu an multi milyoner olduğunu düşünüyorum.”

Başka bir reddit kullanıcısı olan RobelS ise şunları ekledi:

”Ya bu adam Satoshi Nakamoto ise? Bu arada bugüne kadar hala Bitcoin’i desteklemekte.”

Moneymakessense29 isimli kullanıcı ise RobelS’e cevap olarak şunu aktardı:

”Onu bir süredir takip etmekteyim ve bu da benim aklımdan geçti, kendisi Şili’deki gizli bir yere taşındı ve bir yazılım geliştiricisi… hmmmm”

EuW_MadWard isimli kullanıcı ise, Davinci hakkında şunları ortaya koydu:

”(O) ”Elinde şu an hiç BTC tutuyor musun veya  BTC satın alıyor musun?”  sorusuna ”evet ve hayır, bu durum karmaşık” yanıtını verdi. Satoshi olduğundan dolayı bu cevabı verdi çünkü o teknik olarak BTC ‘tutuyor’ çünkü eğer tutmuyor olsaydı bütün her şey parçalanmaya başlardı.

Onu bulduk beyler”’

Davinci ise olayın yayılmasından sonra kendi Twitter profilinden konu ile ilgili bir tweet paylaştı ve açıklamalarda bulundu.

”Ben de herkes gibiyim, ilgi iyi hissetmemi sağlıyor ancak Andreas Antonopoulos ile buluştuktan sonra, bunu isteyip istemediğimden pek emin değilim. Bunun sebebi de söz konusu olayın tehlikeli olması ve benim her zaman ne söylediğim hakkında dikkatli olmamı gerektirmesi.”

Satoshi olduğunu açık açık reddeden Davinci’nin 20.000 dolarda insanların paralarını çekmeleri gerektiği veya Mt. Gox’a yönelik yaptığı tahmini sadece şans da olabilir. Bunun yanı sıra Bitcoin daha 1 dolarken bunun büyük bir ödeme yöntemi haline geleceğini bilmesi de şans olabilir. Ancak bunların üçü bir araya gelince insan gerçekten de ihtimalleri düşünmeye başlıyor. En azından reddit kullanıcılarının bir kısmı şu sıralar onun Satoshi olduğunu ispat etmeye yönelik araştırmalara başladı bile.

Reddit Kullanıcıları İddialı: ”Ya Bu Adam Satoshi Nakamoto İse?” isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Reddit Kullanıcıları İddialı: ”Ya Bu Adam Satoshi Nakamoto İse?” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ripple strateji şefi Johnson: XRP, Bitcoin’den daha çok kullanılıyor Ripple ortağı, XRP destekli xRapid için ABD’den onay aldı Bitcoin Fiyat Analizi; 9000 Dolar’a Doğru Emin Adımlar CME Bitcoin Vadelileri Yüzde 41 Artış Yaşadı! Avrupa Merkez Bankası Yeni Rapora İmza Attı! Piyasa Hacmi Tekrar 249 Milyar Dolar Oldu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır