Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Piyasanın çöküşü kripto para projeleri için turnusol kağıdı olabilir mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Piyasanın çöküşü kripto para projeleri için turnusol kağıdı olabilir mi?
Piyasanın çöküşü kripto para projeleri için turnusol kağıdı olabilir mi?

© Reuters.  © Reuters.

Bu yıl kripto piyasalarının yaşadığı en ağır darbelerden birini yaşadık. Süreç dengeleri yerinden oynatsa da kripto para projeleri için turnusol kağıdı görevi görebilir.

Zirvede ETH-XRP MücadelesiKripto piyasası bu sefer çok derinden sarsıldı. İşlerin daha kötü gidemeyeceğini zaten dibin görüldüğünü düşündüğümüz zamanlarda daha kötüsü geldi. Beterin beteri varmış. Dip delindi ve altcoinler kafa üstü çakıldı. 24 saat içerisinde piyasadan 30 milyar dolar çıktı. Toplam piyasa büyüklüğü 210 milyar dolardan 180 milyar dolara düştü. Ki bu rakam 2018 yılı için kaydedilen en düşük değer. Toz duman dağıldığında kendimizi 185 milyar dolar bölgesinde bulduk. İşlem hacmi bir anda 2 katına çıktı lakin hareketin yönü kripto para piyasasının çıkış kapısı üzerinden gerçekleşti.

Destekleri Parçalayan DüşüşEthereum’un kaybı Ripple’ın kârına dönüştü. Fiyat anlamında değil elbette yalnızca sıralamada. XRP’nin ETH’den daha az düşmesi sıra değişikliğini beraberinde getirdi. İşin ilginci bu değişiklik önceki seferler olduğu gibi kısa sürede eski haline dönmedi.

Ethereum’un 200 dolar hattı ile mücadelesi uzun süredir gündemi meşgul ediyordu. Üzerinde cambazlık yaptığı ipten düşüş beklenenden sert oldu. 18 milyar dolarlık fon kaybı fiyatlarda %16’lık bir azalmaya sebebiyet verdi. Fiyatlardaki sert deprem etkisi Temmuz 2017’den bu yana yaşanan en sertiydi. ETH fiyatı 2018 yılı boyunca daha önce hiç görmediği 174 dolara kadar indi.

ETH’nin aksine XRP yaşadığı %14’lük düşüşün ardından gerçekleştirdiği geri dönüş sayesinde kaybını %10 civarında tutmayı başardı. 15 Kasım’da yaşanan düşüş öncesinde XRP aylık bazda %15 kârdaydı, buna mukabil ETH ise aylık bazda %4 zarar yazmıştı. Tüm bu verilerin sonucu olarak XRP son sallantıda Ethereum’dan rol çalıp ikincilik koltuğuna yerleşmeyi başarmış oldu.

Kripto Para Projeleri için Turnusol KağıdıListenin tepesinde bunlar yaşanırken küçük hacimli projeler için kötü günlerin başında olduğumuz söylenebilir. 2017 yılında kripto evreninde yaşanan “altına hücum” aslı astarı olmayan projelere büyük kaynak aktarılmasına sebep oldu. Kripto piyasasının asalaklarına dönüşen bu gereksiz projelerin bir şekilde ayıklanması gerekiyor. Doğal seleksiyon yöntemi işte burada devreye giriyor. Kıtlık ormanı vurur ve yalnızca güçlüler ayakta kalır. Böylece genlerini yeni kuşaklara aktarabilir.

Son aylarda kimi analistler Bitcoin’in son 11 aydır içinde hareket ettiği alçalan üçgen grafiğinin aşağıya kırılacağını söylemeye başlamıştı. Hakim senaryoya göre fiyatların 4.000 dolar seviyesine inmesi ve o bölgede 2 çeyrek konsolide dönemi geçirmesinden bahsediliyor. Yani 2018 bitmeden fiyatların iyice çekilmesi ve o bölgeden ancak 2019 ortalarında çıkacağı düşünülüyor.

Eğer böyle bir senaryo gerçekleşirse bu kadar uzun sürecek bir buz devrinden ancak gerçekten bu işe kendini adamış kadrolar ayakta kalabilir. Her musibette bir hayır vardır derler. Temelsiz, gideceği yönden habersiz, sadece bir hevesle bu piyasaya giren kripto paraların piyasadan çekilme sürecine şahitlik edeceğimiz günler geliyor olabilir.

Coinmarketcap listesinde 2082 adet kripto para var. Bunların %90’ının varlık sebebi bile yok. Her yerinden sürgün veren bu ağacın budanma vakti geldi. Yaşanan ve bundan sonra devamı beklenen düşüş gereksiz dalların kesilip gövdenin güçlenmesini sağlayacak tek ilaç. Dediğimiz gibi bu süreç kripto para projeleri için turnusol kağıdı vazifesi görebilir.

Altcoinler Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Not: Yazı Yatırım Tavsiye İçermez

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Piyasanın çöküşü kripto para projeleri için turnusol kağıdı olabilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Sadece Kripto Paralar İçin Kötü Geçmedi: Wall Street Hisseleri, Amerika’nın Zenginlerinin 76 Milyar Dolarını Eritti Forbes analisti: “Bitcoin’de kan banyosu olabilir!” Arnavutluk Kripto Para Çalışmalarına Hız Verdi Çin Verileri Ortaya Koydu: Bitcoin Fiyatı, İlgi ile Orantılı Bir Şekilde mi Gidiyor? Bitcoin rallisini tetikleyebilecek bir alan var! Piyasa analisti 3.500 dolara dikkat çekiyor Finlandiya Localbitcoins’i Denetlemeye Başladı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır