Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Nasdaq ve Microsoft Blockchain için Güçlerini Birleştiriyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Nasdaq ve Microsoft Blockchain için Güçlerini Birleştiriyor
Nasdaq ve Microsoft Blockchain için Güçlerini Birleştiriyor

© Reuters.  © Reuters.

Nasdaq ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) blockhain evreni açısından son derece kritik bir birlikteliğe imza atıyorlar. Geleneksel finans sektörünün bu iki devi tabiri yerindeyse kripto dünyasına ağırlıklarını koymak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Nasdaq ve Microsoft Blockchain Dünyasındaki Yerlerini SağlamlaştırıyorBlockchain ve kripto para teknolojisi bir çok geleneksel iş kolu için cazibe merkezi haline geldi. Özellikle bilişim ve finans çevreleri tren kaçmadan vagonlardan birine kapağı atmaya çalışıyor. Microsoft ve Nasdaq da blockchain dünyasında yerlerini alabilmek için işbirliğine gitme kararı aldı.

Bloomberg’in aktardığına göre Microsoft kendi Azure blockchain servislerini Nasdaq Financial Framework (Nasdaq finans altyapısı) ile entegre edecek. Bu entegregasyondan ortaya çıkacak olan yazılım kripto borsalarına, alım satım yapan yatırımcılara ve aracı kurumların birbirleri ile etkileşime geçmeleri için uygun ortamı sağlayacak.

Bu birliktelikten doğacak olan blockchain altyapısı Nasdaq müşterilerinin farklı kaynaklardan yararlanıp en doğru veriye en hızlı şekilde ulaşmalarının yolunu açacak. Finans işlemlerinde de geleneksel metoda göre daha hızlı ve efektif sonuçlar alınması bekleniyor. Örneğin bu yolla alıcı ve satıcıların eşleşmesi daha kolaylaşacak. Teslimat ve ödeme işlemleri olsun açılan işlemlerin kayıt altına alınması gibi meseleler olsun geleneksel firmaların kanıksadığı yöntemlerin dışına çıkılma vakti geldi de geçiyor bile.

Nasdaq Financial Framework müşterilerine tek bir arayüz üzerinden çeşitli blockchain ağlarına erişim izni vermeyi amaçlıyor. Bu sayede müşterilerine kendiler için en ideal blockchain sistemini seçme özgürlüğü tanımak istiyor.

Nasdaq ve Microsoft’un blockchaine ilgisi sadece yaptıkları ortaklıkla da sınırlı değil. Her bir firma kendi politikaları doğrultusuna blockchain evrenine girmenin farklı yollarını da arıyor. Misal Nasdaq 2019 yılı başlarında bazı kripto paraları listeleyeceğini geçmişte duyurmuştu. Birkaç ay önce Nasdaq 5-6 firmayı toplayıp kapalı kapılar ardında bir toplantı yaptı. Toplantıya katılanlar arasında Gemini ve diğer büyük kripto firmaları da vardı. Bazı kaynaklara göre bu beklenmedik toplantının amacı kripto paraların imajını düzeltmek ve gelecekte beraber neler yapılabileceğini tartışmaktı.

Microsoft ve BakktMicrosoft’un adı ise global kahve devi Starbucks’la beraber New York Borsasının da sahibi olan ICE (NYSE:ICE) ile birlikte anılmıştı. Bu büyük devler Bakkt adı altında oluşturdukları yeni oluşumla müşterilerine kripto para alım satım ve depolama gibi hizmetler sunacaklar.

Bunun öncesinde daha 2015 yılında Microsoft zaten ConsenSys ile yaptığı ortaklıkla birlikte Microsoft Azure’a Ethereum blockchainini eklemleme çalışmaları yapmıştı.

Şüphesiz Nasdaq ve Microsoft gibi finans devlerinin kripto evreninde aktif rol almaya çalışmaları bu piyasa için çok önemli. Hem saygınlık hem güvenilirlik hem de bilinirlik yani toplumsal kabul açısından çok pozitif gelişmeler. Umarız böylesi büyük isimlerin piyasaya girmesi beraberinde kurumsal yatırımcıyı da çeker.

Nasdaq Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Nasdaq ve Microsoft Blockchain için Güçlerini Birleştiriyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

”Bitcoin 20.000 Doları 2019 Sonunda Görecek” OKEx Yöneticisi: Bitcoin 20.000 Dolarlık Rekoru Geçecek! Popüler analist: “Ripple (XRP) 28 dolara ulaşacak!” “Bitcoin ETP Planını, Bitcoin SV Yüzünden İptal Ettik” Binance Marj Ticaretini Test Ediyor Stellar (XLM) aktif hesap kullanımında inanılmaz artış!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır