Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Nakit Yerine Kullanabileceğiniz En İyi 3 Kripto Para ve Kullanım Şekilleri

Ana Sayfa » GÜNCEL » Nakit Yerine Kullanabileceğiniz En İyi 3 Kripto Para ve Kullanım Şekilleri
Nakit Yerine Kullanabileceğiniz En İyi 3 Kripto Para ve Kullanım Şekilleri

© Reuters.  © Reuters.

Kripto sanal paralar son günlerin oldukça popüler konularından. Gün geçtikçe onların kullanım alanları ve onlar hakkında çıkan haberler artıyor. Kripto para denildiğinde pek çoğumuzun aklına ilk gelen para ise Bitcoin. İlk çıkan kripto para olması ve Bitcoin al-sat işlemlerinin görmüş olduğu yoğun talep bunun sebebidir.

Nakit Yerine Kullanabileceğiniz En İyi 3 Kripto Para ve Kullanım Şekilleri

Pek çok kişi Bitcoin ve diğer kripto paraları bir yatırım aracı olarak görmektedir. Ancak, kripto sanal paralar, adları üstünde, birer paradır. Ve para olmanın asıl işlevi olan işlem görme aracı olarak da kullanılabilirler. Kripto sanal paraların büyük bir kısmı herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmez. Bu durum, onların değerinin piyasa koşulları tarafından belirlenmesini sağlar.

Peki, nakit para yerine kullanabileceğimiz en iyi 3 kripto para ve bu kripto paraların kullanımını nasıl yapabiliriz? Bu kripto paraların kullanımı ne şekilde sağlanır? Bu yazımızda sanal paralar karşılığında gerçek hayatta mal edinebilmenin yollarına baktık. Nakit para yerine geçebilecek en popüler 3 kripto para ve kullanım şekillerini araştırdık. Lafı daha fazla uzatmadan kripto paralarımızı incelemeye başlayalım.

1. Bitcoin

Tahmin edilebileceği üzere reel alışverişlerde en çok kullanılabilecek en iyi 3 kripto paradan biri Bitcoin. Kripto para sisteminin kurucusu olan ve en büyük işlem hacmine sahip Bitcoin, birincilik koltuğunu kimseye kaptırmıyor.

Bitcoin’in bu denli büyük ve yaygın kabul gören bir kripto para olmasının en önemli sebebi bu teknolojinin kurucusu olması. Bu nedenle de piyasanın en dikkat çekici oyuncusu. Bu özelliği sayesinde de kripto sanal para piyasalarında işlem yapan kullanıcıların en çok itibar ettiği kripto para. Bu önemi nedeniyle Bitcoin’den sonra piyasaya çıkan tüm kripto paralara Bitcoin alternatifi manasında altcoin (alternative coin) adı verilmiştir.

Bu durum Bitcoin’in nakit para yerine kullanılması durumunun diğer kripto paralara göre daha çok olmasını sağlamıştır. Şu anda küresel çapta üretim yapan pek çok şirket ödemelerinde Bitcoin kabul etmektedir. Kripto para teknolojisi gün geçtikçe daha fazla gelişen bir teknoloji. Her geçen gün bu piyasada işlem yapmaya başlayan kişi sayısı artmakta. Bu nedenle Bitcoin ile işlem yapan şirket sayısı da Bitcoin sahibi olanların sayısının artması nedeniyle zaman içerisinde oldukça fazlalaştı. Net bir sayı vermek oldukça zor olsa da, şu an yaklaşık 55 küresel firma, aralarında Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Bloomberg gibileri de var, Bitcoin ile alışveriş kabul etmektedir.

Bitcoin ile alışveriş yapma işlemi oldukça kolay bir işlem. Bitcoin satın aldıktan sonra almış olduğunuz bu Bitcoin’in saklandığı bir sanal cüzdan sahibi oluyorsunuz. Sahip olduğunuz Bitcoin miktarı bu sanal cüzdan üzerinde saklanıyor. Bitcoin bir sanal para olduğu için internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabiliyor. Satın alacağınız ürünün bulunduğu web sitesi üzerinden ürünü seçiyorsunuz. Ardından gelecek ödeme sayfasında ürünün fiyatını ödeyeceğiniz 16 haneli bir kod ekranınıza geliyor. Bu kod, aslında ödemeyi yapacağınız kişinin cüzdanını temsil ediyor. Cüzdanınızda bulunan ilgili yere 16 hanelik bu kodu yazmalısınız. Sonrasında da Bitcoin gönderme işlemini bitiriyorsunuz. ‘Gönder’ butonuna tıkladıktan sonra iletmek istediğiniz miktar satıcının cüzdanına anında aktarılıyor. Görüldüğü üzere Bitcoin ile ödeme yapmak oldukça basit. Ek hiç bir işleme gerek duyulmayan bu sistemin kriptolu olması sayesinde tek tuşla ödeme yapmanız mümkün hale geliyor.

2. LitecoinLitecoin, bir altcoin olarak 2011 yılında işlem görmeye başladı. İlk altcoin olan Litecoin’in kurucusu eski bir Google (NASDAQ:GOOGL) mühendisi olan Charlie Lee. Litecoin, kurulduğu tarihten sonra yaptığı ilk açıklamayla Bitcoin’e rakip değil, Bitcoin’i tamamlama amacında olduğunu belirtti.

Litecoin ile yapılan işlemlerde Bitcoin’in blok transfer süresi için gereken süreden 4 kat daha hızlı blok transferi yapılabiliyor. Bu özelliğiyle ortaya çıktığı dönemde oldukça popüler bir hal aldı ve hala işlem hacmi en büyük ikinci kripto sanal para. Bunun en önemli nedeni ise piyasada işlem görmeye başlayan ikinci kripto sanal para olması.

Kripto sanal para piyasalarına girişi sonrası Litecoin, kullanıcı kitlesini hızlı bir şekilde oluşturdu. Bitcoin ile rekabet iddiasının olmaması sonucu Bitcoin takipçileri tarafından da herhangi bir olumsuz tepki ile karşılaşmadı. Bu nedenle de Litecoin’in işlem hacmi gün geçtikçe büyüdü. Oldukça yüksek olan talebi sonrası tıpkı Bitcoin gibi Litecoin’de kendi pazarını oluşturdu. Litecoin ile ödeme kabul eden çok büyük küresel firmalardan şu anlık bahsedilemiyor. Ancak, Litecoin karşılığı mal veya hizmet satışı yapan firma sayısı oldukça fazla. Gıdadan yeme içmeye, seyahatten hukuk danışmanlığına pek çok farklı sektörde bulunan firmalar sattıkları ürünler karşılığında Litecoin kabul etmektedir.

Litecoin İle Ödeme YapmakLitecoin ile alışveriş yapmak da Bitcoin’de olduğu gibi oldukça kolay. Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Litecoin için de özel bir kripto cüzdana sahip oluyorsunuz. Öncelikle satın almak istenen ürünün bulunduğu web sitesine giriş yapıyorsunuz. Daha sonrasında ürün seçimini yapmanız gerekiyor. Ardından Litecoin cüzdanı ile ürün sahibi firmanın Litecoin koduna parayı aktararak işlemi tamamlıyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Litecoin fiyatının anlık olarak değişebilmesi. Bu nedenle, satın almak istediğiniz ürünün fiyatı 5-10 dakika gibi kısa süreler içerisinde kur farklarından dolayı artıp azalabilir. Ayrıca, bu işi yapan aracı şirketlerin bazı kesintiler yapabileceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

3. Bitcoin CashBitcoin’in gittikçe büyüyen kullanıcı talebiyle birlikte piyasada işlem yapmak da zaman içerisinde oldukça güçleşti. Hatta bir dönem Bitcoin transferlerinin süresi 10 dakikaya çıkmıştı. Bunun sonucunda Bitcoin piyasasında yaşanan hard forking ile birlikte Bitcoin Cash ismi verilen sanal para ortaya çıktı.

Bitcoin Cash, fiyat olarak Bitcoin’den daha düşük bir değere sahip. Ancak Bitcoin’den ayrılması nedeniyle yine Bitcoin altyapısı ile işlem yapmakta. Bu nedenle Bitcoin’e duyulan güven Bitcoin Cash işlemlerinde de duyuluyor. Bitcoin Cash, temel amaç olarak Bitcoin üzerinde bulunan piyasa şişkinliğini azaltmak istemiştir. Yaşanan forking sonrası Bitcoin piyasasında bulunan bazı kullanıcılar Bitcoin Cash’in gerçek Bitcoin olduğuna dair değerlendirmeler dahi yapmıştır. Bitcoin piyasasında meydana gelen ayrılma sonrası ortaya çıkan Bitcoin Cash ile ilgili tartışmalar hala sürmektedir. Buna rağmen Bitcoin Cash, işlem hacmini günden güne arttırmış ve en çok işlem yapılan kripto paralar arasında yerini almıştır.

Elbette ki, kullanım yoğunluğunun bu kadar artması sonrasında Bitcoin Cash ile işlem yapan firma sayısı da zaman içerisinde oldukça fazlalaştı. Bitcoin Cash, 2017’nin Ağustos ayında sanal para piyasasına giriş yaptı. Ancak, işlem görmeye başlamasının üzerinden geçen 1 yıl gibi kısa bir zamanda dahi oldukça ciddi kullanım oranlarına sahip oldu. Bu durum, sanal para ile alışveriş imkanı tanıyan şirketler tarafından da takip edildi. Ve Bitcoin Cash kullanımının nakit gibi yapılabileceği şirketlerin sayısı gün geçtikçe arttı. Aralarında eGifter, Apmex, JM Bullion gibi şirketlerin de bulunduğu küresel 14 firmanın yanı sıra bazı yardım kuruluşları da ödeme olarak Bitcoin Cash’i kabul ediyor.

Bitcoin Cash İle Ödeme YapmakBitcoin Cash ile ödeme yapmak, tıpkı diğer kripto paralarda olduğu gibi oldukça basit. Bunun için öncelikle bir ödeme sisteminin bilgisayarınızda bulunması gerekiyor. Bu sistemin paranızın bulunduğu platform ile uyumlu bir sistem olmasını gözetmenizde fayda var. Ödeme yapmanız ancak sanal platformlar üzerinden mümkün olduğu için almak istediğiniz ürünün internet sitesinden ‘Bitcoin Cash ile öde’ seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Gelen sayfada beliren alıcı kodunu sanal cüzdanınız üzerindeki gönderici kısmına yazın. Ardından kullandığınız ödeme programı üzerinden gerekli onayı verin. Ödeme işleminiz için ekstra başka bir işlem gerekmiyor. Bitcoin Cash ile ödeme yapmak görüldüğü üzere oldukça basit.

Her geçen gün sayıları gittikçe artan kripto sanal paraların kullanım alanları da gün geçtikçe çoğalıyor. Hatta ödemelerini sadece sanal paralar üzerinden alan ürün siteleri dahi kuruldu. Bu sitelerden nakit para karşılığı alışveriş yapmanız mümkün değil. Gıdadan hediyelik eşyaya pek çok farklı sektörde sadece sanal para ile alışveriş yapılabilecek siteler görmeniz mümkün. Bu durum, kripto sanal paraların geleceği hakkında umut dolu olabileceğimizin bir göstergesi.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Nakit Yerine Kullanabileceğiniz En İyi 3 Kripto Para ve Kullanım Şekilleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Madenciliği Yapmak Artık Hiç Olmadığı Kadar Zor! Uzman Görüşü: Ripple (XRP) Fiyatı İçin Şimdi Sırada Ne Var? SEC Komiseri Hester Peirce’tan Yeni Bitcoin ETF Açıklaması Justin Sun: Tron ve Tether Ortaklığı Omni’yi Ezip Geçecek Kripto Para Analisti: ”Bitcoin 5.260 Doları Aşarsa, Boğa Piyasası Başlar!” Kaleido ve Amazon Web Services İşbirliği: Şirketlere Özel Blockchain Sistemi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır