Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Merkez Bankalarının Çalışmaları Ripple’ın Beklentilerini Boşa Çıkarabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Merkez Bankalarının Çalışmaları Ripple’ın Beklentilerini Boşa Çıkarabilir
Merkez Bankalarının Çalışmaları Ripple’ın Beklentilerini Boşa Çıkarabilir

© Reuters.  © Reuters.

Bugün haber kanallarına düşen bir bilgiye göre Canada Merkez Bankası özel sektör ve akademisyenlerden aldığı destekle kavram ispatına dayalı bir sistem inşa ediyor. Bankadan gelen bilgilere göre bu sistemin amacı blockchain ve DLT teknolojine dayalı yeni finansal teknolojileri daha iyi anlamak.

Merkez Bankası Geleceğin Hazırlıklarını Yapıyor

Proje ile ilgili yansıyan bilgilere göre Merkez Bankası R3 ile işbirliği yaparak Jasper’s Proje dosyası hazırladı. Yani proje ile ilgili banka özel sektör ile işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmada hedef olarak blockchain teknolojisinin tüm fon transfer işlemlerinde ne kadar verimli olduğu üzerine sonuç elde etmek olarak belirlenmiş. Şu anda yürütülen 1. ve 2. faz tamamen keşif ve tespit amacıyla yürütülüyor. Çalışma sonucunda bankalar arası tüm işlemlerin DLT (Dağıtık defter) teknolojisiyle sürdürülebilirliği konusunda verilere ulaşılarak gelecekteki muhtemel uygulamaya dair temel oluşturulacak. Sonrasında ise elde edilen sonuçlara göre bir sonraki aşamada finansal sistemin çekirdek uygulamaları, Forex ve tahvil işlemlerinin de sisteme dahil edilerek maksimum stres testlerin uygulanacak.

Ripple’ın Banka Tarafındaki Beklentileri TehlikedeDaha ilk günden itibaren bankalar ve finansal kuruluşlara blockchain teknolojisi ve DLT’nin avantajlarını sunmak üzere yola çıkan Ripple bu gelişmelerle sorgulanmaya başladı. Her ne kadar bir çok banka ve kuruluş Ripple’ın ürünleri olan Ripple net ve xCurrent gibi ürünleri test etmeye yada kullanmaya başlasa da bir çok merkez bankası da aynı teknoloji üzerine Ripple gibi üçüncü bir tarafa bağımlı kalmayacağı bir teknolojiye sahip olmak istiyor. Bu konuda bir çok merkez bankası çalışmalarını sürdürüyor. Her ne kadar bugüne kadar test ürünü dışında bir ürün çıkmasa da merkez bankalarının gücü ile böyle bir çalışmadan nihai olarak başarılı bir sonuç alınması sürpriz olmayacaktır. Benzer sonuçları veren bir teknolojiye sahip olması durumunda bir çok banka ve kuruluşun, arkasında merkez bankası olan bir sistemi tercih etmesi en doğal sonuç olacaktır.

Project Ubin ve Stella DLT’nin Başarını Ortaya Koydu

R3 dışında merkez bankasının işbirliği yaptığı firmalar arasında MIT Media Lab ve diper merkez bankaları da var. Bunlardan bazıları Singapur Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve Japon Merkez Bankası da var. Bunlara Güney Afrika Merkez Bankası da dahil. Tüm çalışmanın ana hedefi olarak ise tüm global sınırlar arası işlemlerin DLT sisteminde gerçekleştirilmesi var. Tabi tüm bu test çalışmaları sonucunda elde edilen veriler mevcut sisteme göre daha hızlı ve ucuz olması durumunda büyük bir değişimi beraberinde getirecek.

Bugüne kadar gerçekleştirilen test projelerinden biri olan Ubin hacim, likidite tasarrufu, güvenlik, verilerin değişmezliği ve esneklik olarak oldukça tatmin edici sonuçlar vermişti. Benzer olarak Avrupa Merkez Bankası ve Japon Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen Stella projesi de benzer şekilde DLT teknolojisinin mevcut bankalar arası sistemin yerini alabileceğini gösterdi.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Merkez Bankalarının Çalışmaları Ripple’ın Beklentilerini Boşa Çıkarabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Rus Bankaları Kripto ile Çalışmak İçin Can Atıyor Balinaların Elinde Rekor Seviyede Ether Bulunuyor! 3 Aralık XRP fiyat analizi: XRP yeniden 36 sent desteğinde Fairplay.io: Blockchain Güvencesinde 4 Milyon Doları Aşan Kazanç Platformu Bitcoin SV (BSV) %40’dan Fazla Yükseldi! İşte BSV’deki Yükselişin Muhtemel Nedenleri Facebook’un Kripto Parası Libra Nedir? Detaylı İnceleme

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır