Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgilenmiyor ! JP Morgan

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgilenmiyor ! JP Morgan
Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgilenmiyor ! JP Morgan

© Reuters.  © Reuters.

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgilenmeyi bırakıyorlar mı? JP Morgan tarafından yapılan araştırmada bu yönde sonuçlar elde edildi. Peki ya başka bir araştırma, Diar araştırması ne diyor? Yazımızda bu iki araştırma sonuçlarını değerlendireceğiz.

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile artık ilgilenmiyor mu?Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgilenmeyi bıraktılar mı? JP Morgan bankasının raporuna göre son aylarda para akışından gelen bilgiler profesyonel yatırımcıların Bitcoin’e ilgi göstermediğini ortaya koydu. Raporda Cboe Global Markets firmasının Bitcoin’e olan ilgisinin Bitcoin vadeliler başladığından bu yana en düşük seviyede olduğu belirtiliyor. İşlem hacmi ortalama oranı % 96 düşmüş rapora göre, raporda bu düşüş, kurumların Bitcoin’e artık ilgi göstermediğinin bir işareti olarak kabul edilmiş.

Bu arada Diar tarafından da yeni bir rapor hazırlanmış. Diar raporunda kurumsal yatırımcıların geleneksel borsa dışındaki platformlara geçiş yapmış olabileceğini söylemiş. Rapor, yatırımcıların yüksek likidite imkânı sağladığı için OTC türü platformlara geçmiş olabileceğini vurguluyor. Ancak çalışma saatlerinin borsa dışı platformların eksik tarafı olduğu da bir gerçek. Bu tür platformlar rapora göre yıllık bazda yatırım yapılabilen zamanların % 31 kadarını kullanamıyor.

(OTC platformları nedir? OTC normal borsalardan farklı şekilde işlem gören vadeliler için kullanılıyor. Merkezi borsaların tam tersi bir şekilde, aracı bir network ile çalışan borsalar)

Bitcoin kurumsal yatırımcıların ilgisini kaybediyor mu?Yazımızın hazırlandığı 19 Aralık sabahı Bitcoin 3,789 dolardan işlem görüyor. Geçen yıl ki zirvesinden % 80 daha düşük ve son zamanlarda yatırımcılarına epeyce panik yaşattı. Amerika’nın en büyük bankası JP Morgan’a göre sadece bireysel değil kurumsal yatırımcılar da panik halinde. Cboe’nin Bitcoin vadelilerine olan ilgisi şu anda en düşük seviyede. CME ile de durum farklı değil. CME de yılın en düşük seviyesini görüyor şu anda.

Geçen yıl Bitcoin işlemlerde rekor kırarken, işlem ortalaması 5000 dolarda iken şu anda 160 dolar. Aradaki fark ise % 96.

Araştırmada göze çarpan bir başka unsur ise bu durumun sadece Bitcon için değil diğer kripto paralar içinde geçerli olması. Onlarda aynı sıkıntıyı yaşıyor.

Kurumsal yatırımcılar strateji mi değiştirdi?JP’nin araştırması yatırımcıların piyasayı terk ettiğini gösterirken Diar araştırması taktik değiştirdiklerini söylüyor. Diar’a göre Coinbase % 20 işlemini arttırdı ama Grayscale % 35 azalttı. Bu durum OTC türü platformlara ilginin arttığının göstergesi. Aynı zamanda bazı kripto uzmanlarına göre kurumsal yatırımcılar şu anda kripto biriktirmekle meşguller. New York’tan Kobre& Kim LLP firmasının avukatı Jake Chervinsky şöyle bir paylaşımda bulunmuş epey dikkate değer:

Bitcoin 4,000 doların altında iken yatırımcıların bakış açısı:Bireysel yatırımcı: satsam da biraz daha düşünce tekrar mı alsam? Short mu yapsam? Ya da bu işi bıraksam mı? Sıfıra doğru mu gidiyor? Yoksa bu kripto işi sahtekarlık mıydı?

Kurumlar: “lütfen bize daha ucuz Bitcoin satın. Teşekkürler. .”

Ancak Diar araştırmasında ortaya konulduğu gibi bu işlem yavaşlamasında hem ilgi azalması hemde OTC platformlarına kayma neden olabilir Bakkt’ın bir ay içinde harekete geçmesi kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e ilgisini ölçeceğimiz bir gösterge olacak.

JP Morgan raporu bu kurumsal yatırımcıların ilgisinin azaldığını söylese de daha önce bu konuda tam tersi haberler de yapıldı. bu haberlerin çoğu kurumsal ilginin arttığı yönünde. Aşağıda bu yöndeki haberlerimizi bulacaksınız. Koinmedya olarak aldığımız haberler doğrultusunda kurumsal yatırımcıların kripto piyasasına ilgisinin arrtığını düşünüyoruz.

Grayscale BTC’ye doymuyor

Coinbase kurumsal yatırımcılar için OTC işlemlerini başlattı

Bitcoin’in 3400 dolara düşmesi en çok kurumsal yatırımcıları sevindirdi

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgilenmiyor ! JP Morgan - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

8 Aralık Bitcoin fiyat analizi: BTC 3.400 dolarda destek buldu QuadrigaCX Mağdurlarını Temsil Edecek Avukatlar Bugün Belli Olacak BtcTurk CEO’su Özgür Güneri: Bir sonraki Bitcoin’i aramak boş hayal Hindistan’ın Önemli Şirketlerinden Birisinin CEO’su Saçmaladı: Bitcoin’de Gönderim Ücreti 20 Dolar, Peki Gerçek Ne? İngiltere’de Bir Camii 90.000 TL’lik Kripto Para Bağışı Topladı Altcoin Festivali Mi Yoksa Çöküşü Mü Yaklaşıyor? Bitcoin Kâhini Brandt ve Ünlü Analist Açıklıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır