Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto paralar Bitcoin düşüşünden hangi oranda etkilendi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto paralar Bitcoin düşüşünden hangi oranda etkilendi?
Kripto paralar Bitcoin düşüşünden hangi oranda etkilendi?

© Reuters.  © Reuters.

Kripto paralar Bitcoin nereye gitse peşinden gidiyor. Kripto paraları her ne kadar merkeziyetsiz olarak tanımlasak da hepsi doğrudan Bitcoin’e bağlı. Bu durum insanları rahatsız eden hususların başında geliyor.

Kripto Paralar Bitcoin Düşüşünden Nasıl Etkilendi?Bitcoin 6.000 desteğini 14 Kasım’da kırdı. Bir sonraki psikolojik sınır olan 5000 doları ise 19 Kasım’da. Şimdilerde ise 4300-4700 bölgesinde salınım yapmakla meşgul. Bitcoin demek kripto evreninin yarısından fazlası demek. BTC hakimiyet oranı tam %53.2 Böyle olunca da Bitcoin hangi yöne giderse altcoinleri de kendiyle beraber sürüklüyor.

Piyasa Genel Görünüm

Son düşüş dalgasında gerçekleşen de aynen bu oldu. Altcoinlerin Bitcoin’in ardından gitmesiyle oluşan boşluğu kısmen XRP doldurdu. Bitcoin 5.000 dolar desteğini de kırdıktan sonra 4000 hattına hızla yaklaştı ve Coinbase verilerine göre 4.050 doları gördü. Piyasa 7 günde %31 değer kaybetti. Yani 64 milyar dolarlık kaynak kripto piyasaların çıktı.

(İlgili: Bitcoin fiyat analizi: Satıcıların hedefi Bitcoin’i 3100 dolara çekmek mi?)

En Çok Kaybedenler

En çok kaybedenler ne yazık ki Bitcoin’e en yakından akraba olanlardı. Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin Gold (BTG) en çok kaybedenler sıralamasında liste başındaydılar. Bu ikisini Aelf (ELF) takip etti. Üçünün kayıpları %20-35 aralığında gerçekleşti.

En büyük kaybın Bitcoin Cash’te yaşanmasının sebebi bildiğiniz gibi hash savaşları. BCH 15 Kasım’daki hard forkuna heyecanla girerken malesef bu süreçte yaşanan kişisel hırslar ve tartışmalar sektöre büyük zarar verdi. Bitcoin ABC ve Bitcoin SV savaştı, tüm kripto paralar kaybetti.

(İlgili: Borsalar, BCH işlemlerine tekrar başlıyor! BCH yılın en düşük seviyesinde, bu bir fırsat olabilir mi?)

KazananlarPiyasalar kan banyosu yaparken onları uzaktan izleyen bir proje vardı: Factom (FCT). Bir haftada değerini 4.23 dolardan 8.82 dolara taşımasını bildi. Bu %100’den fazla artış demek. Bu yükselişin esas sebeplerinden biri şüphesiz konut kredisi yazılımcı sağlayıcısı Equator ile yaptıkları ortaklık anlaşması.

Bu dönemde en dikkat çekici performanslardan birine XRP imza attı. Herkes düşüşün ilk şokunu yaşadığı saatlerde XRP kimselere belli etmeden ETH’nin 2.lik koltuğunu devraldı. Bitcoin öncülüğündeki durdurulamaz “çakılma” hareketına uzun süre direndi ve fiyatını korudu. Hatta BTC karşısında sessiz ve sakin bir şekilde yükselişine devam etti. Bu süreçte XRP değer kaybetse de piyasada saygınlık kazandı.

(İlgili: Enkazdan sağ çıkan Ripple 2019 da rekor artışlar görebilir)

KaybedemeyenlerDüşüş dönemlerinde Bitcoin bile güvenilir liman olmaktan çıktığında akla gelen tek çözüm var: stabil coinler. Tether (USDT), Dai (DAI), Maker (MKR), USDCoin (USDC), veya TrueUSD (TUSD) seçenekler arasında en popüler olanları. Bu kategorideki kripto paralar değerlerini 1 USD’ye eşitledikleri için doğal olarak sabit kalıyorlar. Ama yine de bu aralar Tether’den kaçınmak biraz yararlı olabilir. Çünkü Tether hakkında ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen kapsamlı bir soruşturma var.

(İlgili: Rapor: ABD Adalet Bakanlığı Bitcoin fiyat manipülasyonunda Tether şüphesini araştırıyor!)

Piyasa Hakimiyetindeki DeğişikliklerPiyasa hakimiyeti açısından bakacak olursak payını büyüten kripto paralar Bitcoin ve Ripple. Bitcoin piyasa hakimiyeti 52.5’ten 53.2’ye yükselmiş durumda. Ripple’ın küresel hakimiyeti ise %9.8’den %12.2’ye çıkmış durumda.

Haftanın şüphesiz kaybedenleri Ethereum ve Bitcoin Cash. Ethereum’un piyasadaki oranı %10.2’den %9.5’e, Bitcoin Cash’in oranı ise %4.3’ten %2.8’e indi. Lakin Bitcoin Cash fiyatları konusunda farklı borsaların birbirinden farklı tutumları yüzünden karışıklık var. BCH fiyatı Bitcoin ABC ve Bitcoin SV fiyat toplamları olarak tanımlanıyor ve farklı borsalar bu iki fork konusunda farklı tutum takınmış durumdalar.

Sonuç OlarakBitcoin geri dönüş yapmadan evvel daha ne kadar düşecek henüz belirsiz. Eğer bu şekilde düşmeye devam ederse altcoinler daha çok acı çekecek. Ripple ve Factom gibi nadir örnekler ise daha fazla dayanacak gücü kendilerinde bulamayabilirler. Yıl sonuna varmadan evvel 3.000 dolar değerini görür müyüz bilinmez ama gidişat pek hayra alamet değil.

(İlgili: Güncel piyasa koşullarında Bitcoin yılı kaç dolarla kapatabilir?)

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto paralar Bitcoin düşüşünden hangi oranda etkilendi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin fiyatı 2020’de 2 milyon dolara ulaşabilir mi? McAfee’nin Bitcoin tahmini mantıklı mı? 5 maddede açıklıyoruz Piyasa Analizi: Bitcoin (BTC) Yeniden 8.500 Doları Aştı! G. Kore Merkez Bankası Dijital Paralar Hakkında Bir Rapor Yayınladı Bitcoin’deki Yükseliş Devam Edecek mi? Gandham: İnternet’teyseniz Hack Saldırısına Uğrarsınız Brezilya hükümeti Bitcoin’e karşı tutum sergiliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır