Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden
Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden

© Reuters.  Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden© Reuters. Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden

Günümüzde birçok ulus kendini bir ekonomik buhranın içinde bulmuştur. Çıkan mali savaşlarda birincilik bayrağını elinde tutmaya çalışan ülkeler rekabet içerisine girmiştir. Bankaların da bu savaşa müdahil olmasıyla beraber zengin ve fakir arasındaki açıklık iyice artmıştır. Başka bir ifadeyle anlatmak gerekirse zengin daha fazla zenginleşmiş, fakir daha fazla fakirleşmiştir. Ne mutlu ki, Bitcoin tekelci mali oyunlardan uzak durarak, yatırımcılarına paralarını korumaları hususunda daha iyi seçenekler sunmayı hedeflemiştir. Bu nedenle yatırımcıların çoğu Bitcoin satın al tavsiyesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu yazıda Bitcoin almak için geçerli beş nedeni sizler için sıraladık…

Bitcoin Nedir?

Bitcoin eşler arası teknolojisi ile çalışan dijital bir para birimidir. Bitcoin açık kaynaklı blok zinciri teknolojisine dayalıdır ve bu özelliği ile kullanıcılarına merkezi olmayan güvenli bir muhasebe defteri sağlamaktadır. Bir başka deyişle bu, tüm kesinlik kazanmış işlemlerin kamuya açık olduğu, ancak kişisel bilgilerinizin gizli tutulduğu hususunda kaygılanmamanız gerektiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra sadece işlem adresiniz gözükmekte ve bahsetmiş olduğumuz blok zinciri sizi emniyette ve güvende tutmaktadır.

Bitcoin uzun bir süre kendini anonim tutmayı başaran Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında dünyaya tanıtılmıştır. Şimdilerde Bitcoin, altcoinler yani alternatif coinler ile birlikte kripto dünyasının altını haline gelmiştir. Yatırımcılar, hem Bitcoin hem de altcoin satın alma imkanıyla rahat bir şekilde yatırım yapabilirler.

Bugünlerde en değerli 9 altcoini şöyle sıralayabiliriz: Ethereum, Bitcoin Cash, IOTA, Ripple, Litecoin, Dash, Bitcoin Gold, Monero ve Cardano. Toplam piyasa değeri, tüm kripto para birimleri için 422 milyar dolardır. Elbette Apple’ın 900 milyar dolar olan piyasa değeri ile karşılaştırıldığında nispeten düşük bir rakam olmasına rağmen Bitcoin, ödemelerin güvenli bir şekilde gönderilmesini ve alınmasını sağladığı ve bir hükümet yerine bir kamu ağı tarafından üretildiği için güven hacmini gün geçtikçe arttıracaktır.

Bitcoin ve alt koinler ile yatırım yapmanın birçok faydası vardır. Örneğin, başka bir ülkeye para göndermek istediğinizde Bitcoin ağı üzerinden bu işlemi saniyeler içerisinde, çok küçük bir işlem bedeli ile basit bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bundan herhangi bir vergi alınmaması da Bitcoin’in en önemli faydaları arasında yer alır.

Bitcoin Yatırımı Yapmak İçin En Önemli 5 Neden

1 – Blok zinciri teknolojisi dünyayı ele geçiriyor

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, Bitcoin dünyayı değiştirecek olan blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiştir ve blok zincirinin internetten sonra ikinci büyük buluş olduğu söylenmektedir. Bitcoin; Google, Microsoft ve IBM gibi endüstri devlerinin bile araştırmalarına konu olan devrim niteliğindeki bir buluştur ve onun uygulamalarına yönelik seçenekler hala incelenmektedir.

Ticaret ve tahvil Bitcoin kripto dünyasının bir unsurudur. Bitcoin fiyatları dalgalanmalar gösterebilir ve rekor seviyelere çıkmaya devam edebilir fakat Bitcoin’in ve altcoinlerin gerçek değeri blok zinciri teknolojisi içerisinde kalmaktadır ve bu da kişilerin günlük yaşamda Bitcoin’i nasıl en iyi şekilde değerlendirebilecekleri konusunda yardımcı olmaktadır.

Blok zinciri teknolojisi birçok sebepten ötürü gerçek bir devrim niteliğindedir. Sadece üçüncü bir tarafla çalışma sırasındaki gereksiz masrafları ortadan kaldırmak ile kalmayıp aynı zamanda insanlara güven ve güç verir. Başarısını akıllı sözleşmelere borçlu olan Ethereum, Bitcoin’den sonra gelen en iyi kripto para birimlerinden biridir. Kullanıcılarına, yaptıkları sözleşmeleri ve diğer değerli bilgilerini blok zinciri içerisinde güvenli bir şekilde saklama imkanı verir. Ayrıca bu teknoloji ödeme yapılmasını ve bunların kimsenin ulaşamayacağı bir şekilde kayıt altına alınmasını sağlar.

2 – Para ve zamandan tasarruf edin

Denizaşırı ülkelere para göndermenin yaklaşık bir haftanızı almasının yanı sıra ayrıca bu transferin sebebini de açıklamanız gerekmektedir. Buna ek olarak, uluslararası transfer sürecindeki maliyetler de katlanarak artmaktadır. Neyse ki Bitcoin bu süreçteki zorlukları kaldırarak, sürecin kısalmasını sağlamaktadır.

Tek yapmanız gereken Bitcoin almak ve aldığınız Bitcoin cüzdanı ile gerekli miktarda transfer yapmak. Alıcılar istedikleri zaman Bitcoin’deki paralarına herhangi bir sebep belirtmeksizin ulaşabilmektedirler. Kripto dünyasında banka resmi tatili gibi sebeplerden dolayı alıcılar zaman kaybına uğramamaktadırlar.

3 – Merkezi Olmayan Bağımsız Bir Sistem

Bitcoin, dünya çapında birçok insanı etkileyen ve şaşırtan merkezsizleştirilmiş konsepti ile akıllara hiçbir hükümet biriminin yahut denetim kurumunun müdahalesi olmadan kendilerini nasıl yönetebiliyorlar sorusunu getiriyor. Gerçekten de hiç kimsenin Bitcoin’i kontrol etmediği ve tüm pazarın yatırım ve ticaret yapmasının serbest olduğu doğrudur.

4 – Mükemmel kazanç

2017 Bitcoin için mükemmel bir yıl olmuştur. Ocak ayında bir Bitcoin’in fiyatı 1000 dolar altında iken, aralık ayında 15 bin doların üstünde gözlemlenmiştir. Bu durumu SegWit güncellemesinden kaynaklı bazı iyileştirici aktivasyonlar izlemiş ve bu sırada Bitcoin kullanan kişiler Bitcoin Cash ile ödüllendirilmişlerdir. 2017’nin ikinci çeyreğinde Bitcoin’in aktif sahipleri daha fazla ücretsiz Bitcoin Gold ve Bitcoin Diamond ile ödüllendirilmişlerdir. Araştırmacılar 2018’in sonunda Bitcoin fiyatlarının 40 bin doların üzerinde seyredebileceğini düşünüyorlar.

Eğer Bitcoin fiyatlarının düşmesinden endişeleniyorsanız bilmeniz gerekir ki, genel altcoinlerin fiyatları tam tersini yaparak artacaktır. Günlük işlemciler Bitcoin ve altcoinler arasındaki fonları dengelemektedirler. Bir başka deyişle, eğer Bitcoin azalıyorsa, bu azalma altcoinlerin artışını sağlamaktadır. Yani her iki durumda da bu sektörden para kazanabilirsiniz.

5 – Bitcoin yasal hale geliyor

Endüstri liderlerine ek olarak, gelişmiş ülkelerin ilgisi ile Bitcoin için 2017 yılında yasal tanınma açısından atılımlar olmuştur.

2017’nin nisan ayında, teknoloji devlerinden biri olan Japonya, Bitcoin’in bir kripto para birimi olduğunu ve bir ödeme aracı olabileceğine dair bir yasa çıkarmıştır. Bu sayede Bitcoin, kamudan daha fazla güven kazanmış ve küresel pazarlarda sürdürülebilir bir pozisyona sahip olmuştur.

Bitcoin’e yasal statü veren ülkeler yalnızca Japonya ile kalmamış; ABD, Kanada ve bir dizi Avrupa ülkesi bunu takip etmiştir. Bitcoin bir veya bir dizi varlık olarak kabul edilmiş ve buna uyan yasal düzenlemeler getirilmiştir.

Kendinize sormanız gereken önemli sorular

Kripto dünyasının tahmin edilmesi zor ve kararsız bir platform olduğunu unutmamalı, yatırımlarınızı yapmadan önce ne kadar kaybetmeye hazır olduğunuzu kendinize sormalısınız. Önemli olan şeyin düşük satın alabilmek ve yüksek satabilmek olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Ulaşabileceği en yüksek fiyatta iken coin almak size herhangi bir kazanç sağlamayacaktır. Yatırım getirisinin en iyi yolu olarak önce fiyatın düşmesini beklemelisiniz.

Tabi ki medyanın da coin fiyatlarının artmasında yahut azalmasında çok büyük bir etkisi olduğunun farkında olmalısınız. Saygın haber kanallarını gözlemleyip kripto para hakkında çıkan kötü bir haberde, değer kaybı yaşanacağına hazırlıklı olmalısınız.

Bitcoin’inizi güvenli bir şekilde yazılım veya donanım cüzdanınızda saklamanın da yatırımınızı güvence altına almak için çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Eğer fonlarınızı borsalarda tutuyor iseniz, iki faktörlü kimlik doğrulama işlevini etkinleştirdiğinizden emin olmalısınız. Bu yol Bitcoin’lerinizi korumak için en iyi yollardan biridir. Unutmayın ki paranızı güvence altında tutmak yalnızca sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

2017 senesinde, Bitcoin’leri elde tutmanın ve altcoinlerinlerden çekilmenin akıllıca olup olmadığına dair birçok tartışma olmuş ve bu tartışmalar ile Bitcoin fiyatlarında önemli bir artış, altcoin fiyatlarında ise azalma gerçekleşmiştir. Bitcoin ile gerçekten zengin olmayı isteyip istemediğinizi kendinize sormalısınız.

Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Atılmış bilgisayarlar sizi “Kripto zengini” yapabilir! Eski Facebook Stratejistine Göre Bitcoin ve Kripto Paraların Sınırı Yok, Ripple (XRP), Tron, Ethereum, Litecoin, EOS, VeChain, Cardano ve Kripto Para Dünyasına Dair Son Dakika Haberleri Kripto Para Borsası Coinbase, Kripto Para Startup Firması Nomics’e 3 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı Beklenen Constantinople Hard Fork’u Ethereum Piyasasını Nasıl Etkiler? Yaklaşan Çin Yeni Yılı Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek? Bitcoin 8 Bin Doların Üstünde Kalmaya Devam Ediyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır