Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Jihan Wu, Gizlilik ve Güvenlik Hakkında Konuştu

Ana Sayfa » GÜNCEL » Jihan Wu, Gizlilik ve Güvenlik Hakkında Konuştu
Jihan Wu, Gizlilik ve Güvenlik Hakkında KonuştuSon günlerde hakkında çok fazla şey yazılıp çizilen Bitmain kurucu ortağı Jihan Wu, katıldığı World Digital Mining Summit etkinliğinde blockchain teknolojisinin gizlilik ve güvenlik yönleri hakkında konuştu.

Bitmain Çin, Pekin merkezli bir özel şirket. Şu an için piyasadaki en büyük Bitcoin madencililik firması konumunda ve bunun yanı sıra dünyanın en büyük ASIC çip üreticisi.

Jihan konuşması sırasında blockchain teknolojisinin içerisinde olduğumuz süreç boyunca çözmesi gereken en büyük sorunların, gizlilik ve güvenlik ikilemi olduğunu vurguladı. Wu’ya göre, finans hala blockchain teknolojisinin en çok kullanılan sektörü olmaya devam etmekte. Yine de, gizlilik ve güvenlik arasındaki ters oran orantı finans sektöründe bu konu hakkında ilk dikkat çeken unsur olabilir.

Bitcoin için üretilen ilk modellerden olan UTXO’ya değinen Wu, bunun içerisinde çözülmesi gereken bir kaç sorun barındırdığını vurguladı. Modelin en büyük açıklarından birisi, blockchain ağında işlemlerin izlenilebilmesinden dolayı herhangi bir gizliliğin bulunmaması. Jihan daha sonra söz konusu açığın yanı sıra bir kaç sorunun daha, topluluk geliştiricileri tarafından çözüldüğünü ifade etti.

ZK snarks ağ içerisinde daha fazla gizlilik sunan çözümlerden birisi oldu. Ancak Wu’ya göre ZK Snark’ın UTXO modeline kıyasla sıkıntısı, blockchain ağında yaşanan açıkların anında fark edilemiyor olması. Bu da olası bir saldırı anında çok fazla hasar görülene kadar saldırının fark edilmemesine neden olabilir.

Jihan’a göre gizlilik olduğu zaman güvenlik olmamakta, güvenlik olduğu zaman ise gizlilik.

Jihan Wu, Gizlilik ve Güvenlik Hakkında Konuştu isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Jihan Wu, Gizlilik ve Güvenlik Hakkında Konuştu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin ile 10 yılda 11 trilyon dolar taşındı Bitcoin’de Fiyatlar Düşerken, “Bitcoin Satın Al” Aramaları Hızla Artıyor Japonya’nın önde gelen borsasından XRP atağı 28 Aralık 2019: kripto para piyasalarında son durum Bitcoin 10. Yılını Kutladı: 140journos Belgeselinin Dikkat Çeken Noktaları 1Broker Rehberi; Bitcoin ile Tüm Piyasalarda İşlem Yapın

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır