Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Japonya’nın Bitcoin ETF’sini Onaylaması, ABD’nin Kararını Etkileyebilir Mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Japonya’nın Bitcoin ETF’sini Onaylaması, ABD’nin Kararını Etkileyebilir Mi?
Japonya’nın Bitcoin ETF’sini Onaylaması, ABD’nin Kararını Etkileyebilir Mi?Japonya, geçtiğimiz 7 Ocak tarihinde ülkenin regülatörü FSA’nın ülkenin ilk Bitcoin ETF‘sini (borsa yatırım fonu) onaylayabilme ihtimali ile gündeme gelmişti. ABD’nin regülatörü SEC‘e VanEck tarafından yapılan kural değişikliği başvurusunun son karar tarihi de yaklaşırken, Japonya tarafından alınacak bir ETF kabul kararı, ABD tarafından verilecek kararı etkileyebilir mi?

Birçok uzmana göre ABD tarafından Şubat ayında olası bir Bitcoin ETF kabulü ihtimali oldukça düşük gözüküyor. Kripto para yanlısı olmakla tanınan SEC komisyon üyesi Hester Peirce, geçtiğimiz tarihlerde yatırımcıların Bitcoin ETF’sini beklememesi gerektiğini ve bunun komisyon tarafından onaylanma tarihinin belirsiz olduğunu aktarmıştı.

SEC geçtiğimiz 2018 yılının ikinci yarısında aralarında Winklevoss ikizlerinin ve diğer üç şirketin yaptığı toplam 12 Bitcoin ETF’sini reddetmişti. Winklevoss ikizleri kripto para birimlerinin baz fiyatını hesaplamak ve tanımlamak için kripto para borsalarını kullanmayı önerirken, diğer üç şirket ETF için Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri piyasasına güvendiğini belirtmişti ancak hepsi başarısız oldu.

SEC, bütün bu başvuruları temelde tüketici güvenliğinin yanı sıra, hem borsalara hem de vadeli piyasasına güvenmediği için ve bunların yeterli boyuta sahip olmadığı için reddetti.

Ancak Japonya tarafından ABD öncesinde bir Bitcoin ETF‘si için onay çıkarsa, bu durum ABD hükümetinin de kendi yerel piyasasında ETF’ye onay vermesi ile sonuçlanabilir. Özellikle kripto para piyasasına karşı takındığı sert tavır ve regülasyonları ile tanınan Japonya, kesinlikle ABD için bir emsal oluşturma şansına sahip. Bunun yanı sıra küresel rekabet de göz önüne alınacak olursa, ABD birçok konuda küresel lider olmayı kaybetmeyi göze almak istemez.

Tabii ki Japonya sonrası Asya içerisindeki birçok başka ülkenin de ETF onayı verebileceği ihtimali mevcut. Bu durum, kripto para piyasası için ciddi bir hacme sahip olan Asya piyasasının en az ABD kadar etkili olmasının önünü açabilir.

Japonya’nın Bitcoin ETF’sini Onaylaması, ABD’nin Kararını Etkileyebilir Mi? isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Japonya’nın Bitcoin ETF’sini Onaylaması, ABD’nin Kararını Etkileyebilir Mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin fiyatını arttıracak Bitcoin Halving nedir? Neden bu kadar önemli? Circle CEO’su: Bağımsız Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Devamlı Büyüme Görecek Bitcoin yatırımcıları dikkat: Uzmanlara göre 3 bin doların altı görülebilir! Bitcoin 12 Bin 600 Dolara Çıktı! 13 Bin Doları Geçecek mi? Bitfinex Borsası, Zararını Tether Basarak Gizlemiş! Bitcoin’in notunu B’ye yükselten derecelendirme şirketi, bir de alım zamanı tavsiyesi verdi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır