Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

İlginç senaryo: Bu gerçekleşirse Bitcoin’in 100 bin dolar olur

Ana Sayfa » GÜNCEL » İlginç senaryo: Bu gerçekleşirse Bitcoin’in 100 bin dolar olur
İlginç senaryo: Bu gerçekleşirse Bitcoin’in 100 bin dolar olur

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin’in 100 bin dolar olması mümkün mü? Bitcoin fiyatı sene boyunca şiddetli sarsıntılar geçirdi. 19.000 dolar seviyesinin üzerini görüp yatırımcılarına büyük umut vadettikten sonra bugün gelinen seviye içler acısı. Kasım ayının ortasından bu yana ise tam olarak teslim bayrağını çekmiş bir görüntü var.

Bitcoin 100.000 Doları Bulur Mu?2018 yılının hakim özelliği fiyatların 6.000 dolar bandını kıramamış olmasıydı. Fiyatlar ne zaman bu seviyeye yaklaşsa şiddetli alımlarla fiyat yukarı kırılmıştı. Bu destek hattının kırılması sonucunda fiyatlar neredeyse sabit diyebileceğimiz bir hızla geriledi ve bugünkü fiyatlarına erişti. Şimdilerde 4.000 dolar hattını korumaya çalışan boğaların işi zor görünüyor.

Şimdi bu noktada asıl sorulması gereken soru fiyatlar geri döner mi yoksa güzel günler çoktan yitip gitti mi?

Spekülatif YatırımBitcoin’in esasen en büyük sorunu, değerini temsil edecek bir temelden yoksun oluşu. Madencilik yaparsanız sistem size ödül olarak BTC verir. Peki bu BTC’nin değerini ne belirler? Cevap: Serbest piyasanın ta kendisi. Eğer insanlar bu dijital varlığa sahip olmak isterlerse madenciler ellerindeki Bitcoin’leri satarlar. Ve böylece bir piyasa oluşur.

Bitcoin’in madencilik dışında bir üretim imkanı olmadığı için değerini belirleyen tek unsur madencilerden satın almak isteyenlerin talebidir. Toplam arz miktarı sınırlı olduğu için eğer ciddi miktarda alım talebi gelirse fiyatlar patlama yapar. Buna mukabil talebin durması durumunda ise fiyatlar aniden çakılır. Herşey talebe bağlı.

Düşük Fiyat Daha Mı İyi?Bir tezat gibi görünebilir belki ama yatırımcılar için belki de en iyisi Bitcoin fiyatının düşük olmasıdır. Fiyatlar düşük olursa daha çok insan satın alır. Daha fazla insanın satın alması da kullanım oranını artırır.

Çoğu analist Bitcoin fiyatındaki aşırı yükselme ve düşüş döngülerini dotcom çılgınlığı ile bağdaştırıyor. 90’ların sonunda adeta yeni bir dünya keşfedilmiş gibi insanlar internet sitelerine yatırım yapmış ve piyasa devasa boyutlara ulaşmıştı. Sonrasında bildiğimiz büyük çöküntü yaşandı.

Fiyatların ani olarak geri çekilmesi sürecinde Amazon (NASDAQ:AMZN) bile %80 değer kaybetmişti. Şimdi ise Dünya’nın 1 trilyon doları geçen ilk firmasına dönüştü. Aşırı değer artışı yaşayan sektörlerdeki çılgınlık sona erdikten sonra gerçek potansiyeline sahip projeler yoluna devam eder ve gelecekte hak ettiği yere ulaşır. Bitcoin için de bu geçerli olabilir.

100.000 Dolar SenaryosuBitcoin teknolojisine halkın adaptasyonu için belki de 10 yıla ihtiyaç var. Bu gerçekleştiğinde ise kar marjı inanılmaz yüksek olabilir. Bir grup analist kripto paraların önümüzdeki 10 yıl içinde uluslararası borsa hacimlerinin %10’una kadar büyüyeceğini öngörüyor.

Böyle bir senaryoda Bitcoin’in 5 trilyon dolar büyüklüğe ulaşması olası. O tarihe kadar piyasadaki toplam BTC miktarının yaklaşık 19 milyon adet olacağı düşünülürse, bu, bir BTC’nin 100.000 dolara çıkması demek.

Güvene Dayalı YatırımKripto paraların genel kullanım alanı blockchain esaslı doğrulama sistemini gerçekleştirecek aracı elemanlığı. Blockchain teknolojisi ise ölçeklenme ve hız sorunları ile karşı karşıya. Toplumda genel yaygın kullanım alanına kavuşabilmesi için ilk şart önce bu iki sorunun çözülmesi. Bu sorunlar çözimelndiğinde Bitcoin’in 100 bin dolar olması önündeki en büyük engeller de kalkmış olacak.

Bitcoin fiyat tahminleri için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İlginç senaryo: Bu gerçekleşirse Bitcoin’in 100 bin dolar olur - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Şubat, Kripto Paralar İçin Soğuk Geçebilir Çinli Madenciler İran’ı Seçmiyor Bitmain Çin’de 100 Milyon Dolarlık Bir Madencilik Operasyonu Başlatmak İstiyor Abra kripto cüzdanına artık gerçek Ether depolaması yapılabilecek Eski ABD temsilcisinden çarpıcı Bitcoin ve kripto para yorumu Bitcoin’in karşılaştığı madencilik ölüm sarmalı nedir? Ari Paul açıklıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır