Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

İlginç Araştırma: 44.000 İnsanın Vücut Isısı İle, Madencilikten Ayda 1 Bitcoin Elde Etmek Mümkün

Ana Sayfa » GÜNCEL » İlginç Araştırma: 44.000 İnsanın Vücut Isısı İle, Madencilikten Ayda 1 Bitcoin Elde Etmek Mümkün
İlginç Araştırma: 44.000 İnsanın Vücut Isısı İle, Madencilikten Ayda 1 Bitcoin Elde Etmek MümkünDünyanın ilk ve piyasa hacmi açısından hala lider kripto para birimi Bitcoin, son zamanlarda sadece fiyatı ve yaşanan dalgalanmaları ile değil, aynı zamanda çevreye olan etkileri ve madenciliği ile de gündeme gelmekte. Geçtiğimiz tarihlerde yapılan çeşitli araştırmalarda, tek bir Bitcoin işleminin en azından 10 evin bir haftada kullandığı enerji kadar tüketim yaptığı veya bütün ağın enerjisinin Bulgaristan kadar tüketim yaptığı bulgularına ulaşılmıştı.

Artan eleştiriler sonrası da bir çok çeşitli madencilik firması veya startup firması, Bitcoin madenciliği yapabilmek için alternatif yolların peşine düştü ve güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi çevreci enerji kaynakları ile madencilik denendi.

Ancak büyük ihtimalle bugüne kadar gerçekleşen en ilginç deneme, Hollanda merkezli bir kurum olan Institute of Human Obsolescence (IoHO) tarafından hayata geçirildi. Kurum, insanların vücut ısısını kullanarak Bitcoin ve kripto para birimi madenciliği yapmayı denedi.

IoHO, insan vücudunun normal bir şekilde dinlenme pozisyonundayken bile yaydığı ekstra ısıyı kullanarak, bunu giyilebilir bir dizi termoelektrik üreticisi ile enerjiye çevirmeyi planladı. 2015 yılından beri 37 gönüllünün katıldığı ve toplamda 212 saatini verdiği çalışmada, ortalama olarak 0.6 watt/s oranında bir enerji elde edildi. İnsan vücudunun saatte ortalama olarak 80 watt civarında fazla ısı ürettiği göz önüne alınacak olursa, IoHO temel olarak gönüllülerin vücut ısılarının %1’inden de daha azını elde edebilmiş.

Her bir insanın vücut ısısından saatlik 0.6 watt elde edilebildiği göz önüne alınırsa, aylık 1 Bitcoin elde edebilmek için, IoHO’nun sistemi ile 44.000 kişinin 7/24 cihaza bağlı olması gerekmekte.

Daha az insanla çalışma seçeneği düşünülecek olursa da, yine aynı teknoloji ile 4.600 insanın 7/24 cihaza bağlı olması, sonuç olarak toplam bir yılda sadece 1.2 Bitcoin kazımı sağlayacaktır ki bu da söz konusu her bir kişinin yıl boyu cihaza bağlı kalmasına karşılık (mevcut piyasa şartlarına göre) 3 dolar ile ödüllendirilmesi anlamına gelmekte.

İlginç Araştırma: 44.000 İnsanın Vücut Isısı İle, Madencilikten Ayda 1 Bitcoin Elde Etmek Mümkün isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İlginç Araştırma: 44.000 İnsanın Vücut Isısı İle, Madencilikten Ayda 1 Bitcoin Elde Etmek Mümkün - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Facebook Kendi Kripto Parasını Bu Ay İçerisinde Tanıtabilir PayPal CFO’sundan Bitcoin ve kripto para piyasasına yönelik açıklama Ripple (XRP), XRP yatırımcılarına özel bir teklifle popüler bir borsaya daha eklendi Reddit Kurucusu: Piyasada Sadece Gerçek Kripto Para Destekçileri Kaldı Monero’nu Geliştiricisi Spagni: BAT ve Brave Göründüğünden Çok Daha Merkezi Blockstream Kurucusu: Bitcoin Blok Kapasitesi, Hard Fork Olmadan da Arttırılabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır