Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

İddia: EOS Bir Blockchaine Sahip Değil, Sadece Dağıtık Bir Veritabanı

Ana Sayfa » GÜNCEL » İddia: EOS Bir Blockchaine Sahip Değil, Sadece Dağıtık Bir Veritabanı
İddia: EOS Bir Blockchaine Sahip Değil, Sadece Dağıtık Bir Veritabanı

© Reuters.  © Reuters.

EOS bir blockchaine sahip olmayabilir mi gerçekten? Bu ağır iddianın sahibi bir blockchain deneme ve araştırma şirketi olan Whiteblock Inc.

EOS Bir Blockchaine Sahip Değil İddiası

Whiteblock Inc. “EOS: Yapısal, Performans ve Ekonomik Analizi” başlıklı yayınladığı raporda EOS’un blockchain maskesi altında dağıtık bir veritabanı olduğunu iddia etti. Şirket raporda EOS protokolünün çeşitli yönleriyle ele alıyor ve ciddi bir güvenlik açığının olduğunu ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra iddia edildiğinden çok daha düşük bir ağ performansı olduğu sonucuna varıyor.

EOS hakkında sıradışı bulgularRapor EOS bir blockchaine sahip değil iddiasıyla da sınırlı değil. EOS protokolünü inceleyen Whiteblock’un araştırma ekibinde Brent Xu, Dhruv Luthra, Zak Cole ve Nate Blakely bulunuyor. Bu ekibin ortaya koyduğu ayrıntılı raporda “Ethereum katili” olarak nam salan EOS’un ağ içi önerilen kullanım durumlarının çoğunda ciddi şekilde güvenlik ve protokol hataları olduğunu belirtiliyor.

Eylül lansmanından bu yana iki aydır yapılan testte EOS ağının işlem verileri iddia edilen kapasitesiyle karşılaştırılmış. Buna ek olarak farklı ağ koşullarına verdiği tepkiler de ölçüldü. Çeşitli işlem oranları ve boyutlarına karşı verdiği tepkiler, ortalama işlem tamamlama süresi, bölümleme ve hata toleransı gibi faktörler de test edilmiş. Sonuçlar ise çok vahim ve hiç de iddia edildiği gibi değil.

2 Kasım’da yapılan bir açıklamada Whiteblock raporla ilgili şu ifadeleri kullandı:

EOS bir blockchain değil, daha çok dağıtık bir veritabanı yönetim sistemi. İşlemlerinin kriptografik olarak olarak doğrulanmamış olması bu konuda kesin bir sonuca varmamıza neden oluyor. EOS token ve RAM piyasası kullanıcılara kredi yoluyla kara kutu içerisinde bilişimsel kaynaklara ulaşma vaadinde bulunan bir bulut hizmeti. Blok üreticilerinin bilişimsel güç açısından neler üretebileceğine dair bir şeffaflık yok. Dolayısıyla bir hesap verilebilirlik mekanizması da yok.

Whiteblock raporuna göre EOS’un “gerçekçi” ağ koşulları altında kaydettiği veriler gerçeği yansıtmıyor. Çünkü “gerçekçi” ağ koşullarının EOS’un pazarlama söylemlerinde iddia edilenden daha düşük seviyede olduğunu belirtiyor. Öte yandan raporda EOS ağının tekrarlanan konsensüs hatasından kaynaklanan basit bir güvenlik problemi içerdiği ifade ediliyor.

Whiteblock’un raporunda EOS bir blockchaine sahip değil iddiası EOS fiyatının düşmesi yönündeki korkuları tetikleyebilir. EOS fiyatında haber etkisiyle bir düşme izleyebiliriz.

EOS ile ilgili tüm haberler için tıklayın.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İddia: EOS Bir Blockchaine Sahip Değil, Sadece Dağıtık Bir Veritabanı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Borsası Binance’in Son Hamleleri Bu Altcoini Nasıl Etkiler? Japonya Kripto Para Taslağı Hazırladı 2019’da şimdiye kadar Bitcoin’i geride bırakan 11 BIST 100 hissesi BIS: Facebook’un Kripto Parası Bankalar İçin Tehlikeli Venezuela: Maduro Yönetimi Bitcoin Havalelerinden Ücret Almaya Başlıyor Tether felaket mağdurlarına elini uzatıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır