Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Harvard Economisti: Bitcoin 100 bin dolardan ziyade 100 dolara daha yakın

Ana Sayfa » GÜNCEL » Harvard Economisti: Bitcoin 100 bin dolardan ziyade 100 dolara daha yakın
Harvard Economisti: Bitcoin 100 bin dolardan ziyade 100 dolara daha yakın

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin 100 bin dolardan ziyade 100 dolar olabilir. Harvard profesörü Bitcoin’in geleceği ile ilgili pek iyimser konuşmadı.

Bitcoin 100 bin dolardan ziyade 100 dolara yakın10 Aralık’ta İngiltere’nin Guardian Gazetesinde ki bir yazıda Uluslararası Para Fonu (IMF) eski baş ekonomisti Bitcoin’i (BTC) “piyango bileti” şeklinde tanımladı.

Kripto pazar fiyatlarındaki düşüşün tam ortasında yazan Harvard Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Politikaları Profesörü Kenneth Rogoff, kripto savunucuları arasında “kripto para piyasa sermayesi önümüzdeki beş yıl içinde patlayacak, 5-10 [trilyon] dolara yükselecek” şeklinde yaygın bir inanışın olduğunu söyledi.

Ancak Rogoff, Bitcoin’in geleceğine bu kadar iyimser bakmıyor. Ekonomist, Bitcoin‘i dijital altın olarak gören “kripto evangelist” görüşü reddetti ve “saçma”olarak nitelendirerek uzun vadede değerinin 100.000 $ ‘dan ziyade 100 $ olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Bitcoin balon gibi sönecek mi?Rogoff, fiziksel altının aksine, Bitcoin’in kullanımının işlemlerle sınırlı olduğunu iddia etti- bu durum onu balon gibi sönüşe karşı savunmasız yapar. Ek olarak, kripto paranın enerji-yoğunluklu doğrulama süreci,“merkez bankası gibi güvenilir bir merkezi otorite” ye dayanan sistemlerden“çok daha az verimli” dedi.

Rogoff, ulusal yönetimler ve “düzenleyiciler vergi kaçakçılığını ve suç faaliyetlerini kolaylaştıran büyük, pahalı ve izlenebilir işlem teknolojilerine karşı koyamayacakları gerçeğine yavaş yavaş uyanıyorlar” dedi.

Rogoff’un bazı ulus devletlerin – Küba, İran, Libya, Kuzey Kore, Somali, Suriye ve Rusya– yaptırımların yükü altında kriptolara yöneldiği argümanı daha önce birçok analist tarafından gündeme getirildi. Bu sonbahar başında yayınlanan bir rapor, Kuzey Kore hükümetinin ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak için kriptoyu “aklamaya” yoluna gittiğini gösterdi. Bu yaz bir rapora göre, İran bir adım daha öteye giderek, kendi ulusal kripto parasını geliştirme yoluna gitti.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Harvard Economisti: Bitcoin 100 bin dolardan ziyade 100 dolara daha yakın - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Fransa’da Yanan Katedral İçin Kripto Paralar İle Bağış Toplanıyor Paris Gösterilerini Destekleyen Bu Eserde Bin Dolarlık Bitcoin Gizli! Bitcoin Düşüşte, AB Raporu Kriptoların Yasaklanmamasını Söylüyor Bitcoin 11.200 Dolara Yükseldi BMW ve General Motors, Yeni ‘Sürücüsüz’ Araba Modelinin Verileri İçin Blockchain Kullanmak İstiyor Bahreyn Bankacılık ve Finans Enstitüsü, Blockchain Akademisini Başlattı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır