Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Haftalık Piyasa Özeti: Bakkt Boğayı Getirecek, Bitcoin 2.000 Dolar Olacak, Google CEO’sunun Oğlu ETH Madenciliği Yapıyor!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Haftalık Piyasa Özeti: Bakkt Boğayı Getirecek, Bitcoin 2.000 Dolar Olacak, Google CEO’sunun Oğlu ETH Madenciliği Yapıyor!
Haftalık Piyasa Özeti: Bakkt Boğayı Getirecek, Bitcoin 2.000 Dolar Olacak, Google CEO’sunun Oğlu ETH Madenciliği Yapıyor!Geçtiğimiz 29 Ekim ile başlayan hafta, kripto para birimleri ve blockchain açısından oldukça fazla hareketliliğe sahne oldu. Kripto para borsalarından yeni listelenmelere, uluslararası regülatör ve düzenleyicilerden, tanıttığı ICO projesi yüzünden dava edilenlere kadar çeşitli olaylara tanıklık eden haftanın özetini sizler için derledik.

Bitfinex, DGB’yi Listeledi
Bitfinex kripto para borsası, özellikle Binance CEO‘su ile yaşanan olaylar ile gündeme gelen Digibyte (DGB) kripto para birimini listelediğini açıkladı ve söz konusu kripto para birimine kısa süreli bir yükseliş sağladı.

İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı
2018 yılının artışa geçen olaylarından birisi de kripto para dolandırıcılıkları oldu. Milliyet‘in aktardığı habere göre, İstanbul‘da 14 kişi kripto para hırsızlığına uğradıkları sebebiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğüne başvuruda bulundu ve Emniyet başlattığı soruşturma sonucunda vatandaşların phishing veya ”oltalama” olarak bilinen yöntemle dolandırıldıklarını tespit etti. Toplam zarar 437 bin lira olarak biliniyor.

Bitcoin 600.000 Dolar Olacak!
Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda hükümetine bağlı Callaghan Innovation‘dan ciddi bir yatırım desteği alan ve bu yüzden hükümetin eleştirilmesine neden olan Vimba kripto para şirketinin CEO’su, kripto para tahmini yapanlar trenine dahil oldu ve Bitcoin‘in 600.000 dolara kadar yükseleceğini açıkladı.

Ethereum’da Neler Oluyor?
Geçtiğimiz günlerde yapılan Devcon4 etkinliğinde konuşan Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 hakkında detaylı açıklamalara yer verdi ve Ethereum ağının ölçeklenebilirliğinin yeni güncelleme ile 1.000 kat artacağını ifade etti.  Buterin bunun yanı sıra Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinin ”çok uzakta olmadığını” da belirtip, Ethereum topluluğunu adeta heyecana boğdu.

Ethereum için bu hafta gerçekleşen bir diğer önemli olay ise, en popüler Ethereum cüzdanı uygulaması MetaMask‘ın mobil versiyonunun kullanıma açılması oldu. Bir cüzdan olmanın yanı sıra, merkezi olmayan uygulamalar arasında bir portal görevi de gören MetaMask, kripto para dünyası arasında merkeziyetsiz uygulamaların Google (NASDAQ:GOOGL) Play’i olarak biliniyor.

Çin, Aylık Kripto Para Derecelendirmesini Yayınladı
Mayıs ayından beri kripto para birimlerini ve blockchain ağlarını teknoloji, uygulanabilirlik ve yenilik açısından derecelendiren Çin, en son raporunu yayınladı. Derecelendirmede EOS hala birinciliği kimseye kaptırmazken, Ethereum ikinci sırada, Bitshares ise üçüncü sırada geldi. Bitcoin ise 10. sıradan 16. sıraya gerilediği derecelendirmeden sonra, en son yapılan raporda da 19. sıraya geriledi.

Bakkt Boğayı Getirecek, ETF Reddi ise Bitcoin’i 4.000 Dolara İndirecek
Şüphesiz haftanın en ilgi çeken ve aynı zamanda tepki toplayan haberlerinden birisi de, ünlü analist Alex Krüger’in tahminleri oldu. Krüger Twitter üzerinden paylaştığı gönderide, Bakkt platformunun 2019 yılında boğayı getireceğini, ancak Bitcoin ETF’lerinin reddedilip fiyatı 4.000 dolara kadar gerileteceğini vurguladı.

Reggie Browne: Bitcoin ETF’leri Yakın Bir Zamanda Onaylanmayacak
Yıllarını farklı varlıkların ETF’lerine ayırmış birisi olarak bilinen Reggie Browne, 1 Kasım tarihinde yaptığı röportajda, şu sıralar heyecanla beklenilen Bitcoin ETF’lerinin yakın bir zamanda onaylanmayacağı tahminini öne sürdü. Browne, Bitcoin ETF‘sinin mevcut durumu hakkında da yorumda bulundu:

”Şu an hiçbir veri olmadığı için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun olumlu haberlere odaklanması zor, piyasalar henüz burada bile değil.”

Bitcoin ATM Şirketi, En Zor Lisanslardan Birisini Aldı
Coinsource isimli Bitcoin ATM operatörü, kripto para camiasında tüm dünyadaki en zor alınan lisanslarından birisi olarak bilinen BitLicense, yani New York içerisinde kripto para hizmeti vermeyi sağlayan lisansı almaya hak kazandı. Kurum yeni gelişme ile New York içerisinde söz konusu lisansı alan 12. kripto para şirketi oldu. Bunun yanı sıra BitLicense alan ilk Bitcoin ATM şirketi alması da, Coinsource için ayrı bir öneme sahip.

Tartışmalı Petro’yu Satın Alanlar, Kripto Para Yerine ”Sertifika” Alıyor
Venezuela’nın çok konuşulan kripto para birimi Petro, 29 Ekim tarihinde satışa sunulmuş ve başkan Maduro’nun açıklamasına göre altı kripto para borsasında listelenmişti. Bancar, Afx Trade, Cave Blockchain, Amberes Coin, Cryptia ve Criptolago olarak bilinen borsalar çoğu kişinin adını bile duymadığı yerel borsalar olarak öne çıkmakta. İşin daha ilginç yanı ise, bu hafta elde edilen bir bilgiye göre, Petro satın alanların gerçek kripto para birimi transferi yerine, aldıklarını beyan eden bir sertifikaya sahip olmaları oldu.

Coinbase Custody, 500 Milyon Dolarlık Kurumsal Yatırım Fonu Başlatıyor
Kripto para birimlerinin en çok ihtiyaç duyduğu noktalardan birisi olan kurumsal yatırımcı son günlerin popüler konularından birisi. Yeni gündeme gelen bir haberde ise, Wilsihre Phoenix‘in dünyaca ünlü kripto para borsası Coinbase ile iş birliği yaparak Bitcoin’e özel 500 milyon dolarlık devasa bir kurumsal yatırım fonu açmak istediği belirtildi.

Ayı Piyasası 18 Ay Daha Sürecek!
BitMEX‘in en az kendisi kadar popüler CEO’su Arthur Hayes, yine tartışmalı bir ifadede bulundu ve çok fazla eleştiriye maruz kaldı. Arthur Hayes 2018 yılının çoğu kripto para birimi için ayı piyasası döneminden ibaret olmasına rağmen, yeni ayların da bundan farklı olmayacağını vurguladı. CEO’ya göre kripto para topluluğunun belalısı ayı piyasası, en az 18 ay daha sürecek.

Morgan Stanley (NYSE:MS) Araştırması, Kripto Paraları ”Kurumsal Varlık” Olarak Görüyor
Dünyanın en büyük yatırım devlerinden Morgan Stanley, geçtiğimiz altı aylık verilere dayalı olarak yapılan bir araştırmada, Bitcoin’in kurumsal yatırımcının yeni ödeme sistemi varlığı olduğunu vurguladı. Araştırmanın bir diğer ilgi çekici kısmı, bir zamanlar Bitcoin’in en büyük sıkıntısı olan volatilitenin, şimdilerde inanılmaz azaldığı yönündeki ifade.

Bitcoin Cash ve Hard Fork – Toplulukta Neler Oluyor?
Bitcoin Cash gerek topluluk içerisindeki önemli isimlerin tartışması, gerek destek haberleri ve gerekse de fiyat artışı ile, bu hafta adından en çok söz ettiren kripto para birimi oldu. Bitcoin Cash 4 Kasım tarihinde %16’ya kadar yükseliş yaşamıştı ve bunun sebebi de topluluğun beklediği hard fork. Hard fork’a gidilmesine neden olan sorun ise, temel olarak Jihan Wu‘nun ekibi Bitcoin ABC ile Wright’ın ekibi BitcoinSV‘nin ‘Wormhole’ isimli bir güncelleme konusunda anlaşamamasından kaynaklanmakta.

Dünyanın en büyük kripto para madencilik firması Bitmain‘in CEO’su Jihan Wu ve Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright arasındaki bu kavga, topluluk için zararlı olsa da, fiyatı ciddi anlamda arttırmayı başarmıştı. Binance ve Coinbase hard fork’u desteklediğini açıklarken, Ledger olası durumlara karşı bütün BCH işlemlerini dondurduğunu açıklamıştı.

5.000 Doları 800.000 Dolar Yapan Kripto Para Traderı Öğrenci, 400.000 Dolarlık Borçla Karşı Karşıya
Bir Reddit gönderisi ile gündeme oturan üniversite öğrencisi, 5.000 dolar ile başladığı yatırımını, kripto para alım satımı yaparak 800.000 dolara kadar çıkardı ancak şimdi bunun hayatını ”mahvettiğini” iddia ediyor çünkü toplamda 400.000 dolarlık vergi borcu mevcut. Kripto para vergilerinden habersiz olduğunu belirten genç, 2017 Aralık zamanı 800.000 dolara ulaştıktan sonra bir kaç kötü yatırım ile parasını erittiğini, daha sonra kendisine gelen 400.000 dolarlık vergi borcu ile şoka uğradığını açıkladı.

BIS Başkanı: Kripto Paralar ”Sahte”
Bank of International Settlements (BIS) başkanı olarak bilinmesinin yanı sıra kripto paralar ve Bitcoin hakkında yaptığı spekülatif açıklamalarla da kendinden sıkça söz ettiren Agustin Cartens, kripto para birimlerinin ”sahte” olduğunu ve kripto para satın alanların sadece bilgisayar kodu aldığını açıkladı ve yeni bir tartışmaya sebep oldu.

Bitcoin 2.000 Dolara Düşebilir!
BitMEX CEO’su Arthur Hayes, ayı piyasasının 18 ay daha sürebileceği açıklamasından sonra hiç dinlenmeden yeni bir açıklamada daha bulundu ve Bitcoin’in 2.000 dolara kadar düşebileceğini aktardı.

”Grafiğe baktığımda genel kanının aksine ben ciddi bir düşüş olacağını ön görüyorum. 2 bin dolar seviyeleri bana kalırsa son derece mümkün. Ancak ondan sonra ne olacağını kestirmek güç. Ayrıca yine birçok kripto para takipçisi ve analizcsiinden farklı olarak ben volalite düşüşünün hiç de iyiye işaret olduğunu düşünmüyoırum. Bence bu tehlikeli bir durum. Bitcoin’in daha fazla kişi tarafından bilinmesini sağlamak için volalite gerekiyor ve bunun kaybolması bence hiç de iyiye delalet bir şey değil.”

Google CEO’sunun 11 Yaşındaki Oğlu, ETH Madencisi Çıktı!
Google CEO’su Sundar Pichai, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 11 yaşındaki oğlunun evdeki bilgisayarından ETH madenciliği yaptığını açıkladı. Olayı bir yemek esnasında öğrendiğini belirten CEO, oğluna Bitcoin anlatırken Ethereum ile karşılaştığını ifade etti:

”Dün oğlumla yemek yiyordum ve Bitcoin ile ilgili sohbet ediyorduk. Daha sonra konu kripto paraların felsefelerine geldi. Oğluma Bitcoin’i anlatırken bir anda araya girdi ve benim ona anlattığım özelliklerin Bitcoin’de değil Ethereum’da olduğunu iddia etti. Kendisi 11 yaşında ve bana, senin yaptığın bilgisayardan ben ETH kazıyorum, dedi.”

Haftanın Diğer Önemli Haberleri

 • Tayland‘daki SEC, tamı tamına dokuz farklı kripto para projesi hakkında vatandaşları uyardı. SEC’in uyarıda bulunduğu tokenler ve ICO’lar ise sırasıyla şu şekilde: Orientum coin, Onecoin, OFC coin, Tripxchain coin ve TUC coin; ICO’lar ise: G2S Expert, Singhcom Enterprise, Adventure Hostel Bangkok ve Kidstocurrency. 
 • ABD‘nin yaptırımlarının pençesinde olan komşu İran ise, kripto para birimleri konusunda bir Tuğgeneralin açıklamaları ile gündeme geldi. Pasif Savunma Organizasyonu başkanı Tuğgeneral Gholamreza Jalali, kripto paralar hakkında yaptığı açıklamalarda, ”kripto paraları takip edilemeyecek şekillerde kullanarak ekonomik yaptırımlardan kaçınılabilir” ifadesini kullandı.
 • Son dönemlerde inanılmaz artış yaşayan stabil koin projeleri hakkında bir açıklama da, dünyanın en katı finansal regülatörlerinden olan Japon FSA’dan geldi. FSA yetkilileri news.Bitcoin.com kaynağına verdikleri röportajda, stabil koinlerin mevcut Japonya mali yasaları gereğince muamele göreceklerini ve bunların ‘sanal para birimleri’ olmadığını vurguladı.
 • Piyasanın en eski kripto para borsalarından olan ve 2011 yılında hizmete giren Bitstamp ise, sürpriz bir açıklama yaparak Brüksel merkezli bir yatırım firması olan NXMH‘ye satıldığını açıkladı. Bitstamp, lider kripto para birimi Bitcoin’in 2 dolar olduğu zamanlarda bile hizmet vermekteydi.
 • Başka bir AB ülkesi Polonya‘da ise, DasCoin projesi ile mücadele eden kolluk kuvvetleri tamı tamına 11.6 milyon dolara el koydu. Savcılık sözcüsü Ewa Bialik tarafından aktarılan bilgilere göre, son bir yıldır süren mücadele boyunca toplam 11.6 milyon dolar değerinde para ele geçirildi ve polis bir nebze olsun vatandaşları rahatlattı.
 • Kripto para birimleri ve blockchain konusunda büyük gelişmelerin eşiğinde olan Rusya‘nın Federal Finansal Gözetim Servisinin başkan yardımcısı Pavel Livadny, kripto para birimleri ve bunlar hakkındaki düzenlemeleri yorumlayıp, değeri 600 bin rubleden fazla olan ( 9.200 dolar civarı) kripto para işlemlerinin hükümet tarafından izlenilmesi gerektiğini vurguladı.
 • Şüphesiz bu haftanın en popüler konularından birisi de küçük bir Kanada menşeli kripto para borsası MapleChange oldu. MapleChange ilk olarak sistemsel bir hata yüzünden isimsiz bir grubun borsayı hacklediğini ve 913 Bitcoin’in, diğer kripto para birimleri ile birlikte çalındığını açıkladı. Daha sonra borsanın müşteri fonlarını karşılayacak gücü olmadığını ve bütün sosyal medya hesapları ile beraber platformu da kapattığını açıklayan MapleChange, bir anda ortadan kayboldu. Olaydan bir gün sonra tekrar hesapları aktif hale getiren MapleChange, ”exit scam” yapmadığını ve müşterilerin ‘bazılarının” paralarının geri iade edileceğini açıkladı. Hafta içerisinde yaşanan düşüş de genel olarak borsanın hacklenmesine bağlanmıştı.
 • En popüler kripto para borsalarından birisi olan Bittrex ise, Malta içerisinde yeni ve AB tarafından denetlenen bir kripto para borsası açacağını duyurdu. ABD menşeli Bittrex’in yeni Malta şubesi olan Bittrex International, özellikle AB yasalarına tabii olacağı için önem taşımakta.
 • Gizlilik odaklı kripto para birimi Zcash, ”Sapling” isimli hard fork’u tamamladığını ve bundan sonra gizli işlemlerin 100 kat daha az yer kaplayan ve 6 kat daha hızlı geliştirilebileceği belirtildi.
 • Wall Street ve dev teknoloji firmaları kripto para ve blockchain firmalarına karşı kan kaybetmeye devam etti. Ripple‘ın en son hamlesi eski Google yöneticisi olan Amir Sarhangi‘yi bünyesine katmak oldu. 2015 yılında Google’da kariyerine başlayan Amir, Ekim sonu itibariyle blockchain ve kripto para dünyasına geçiş yapan en güncel isimlerden birisi.
 • Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance‘in kendi kripto para birimi Binance Coin artık direkt olarak itibari para ile alınıp satılabilecek. eToro platformu tarafından sağlanan hizmet sayesinde, BNB direkt olarak Sterlin, dolar, Avro veya Japon Yeni’ne karşı alınıp satılabilecek.
 • Bitcoin milyarderlerinden Tim Draper da geçtiğimiz hafta içerisinde açıklama yaptı ve Bitcoin ile Blockchain’in tüm finansal sistemi sil baştan değiştireceğini iddia etti.

”Bitcoin ve Blockchain de kesinlikle finans sektörünü baştan yazacak kapasitedeki teknolojiler. Bu ikili, şirketlerin değerlerini katlamalarına aracılık edecektir.

 • Özellikle Mac kullanıcılarının dikkat etmesi gereken yeni kötü amaçlı yazılım da geçtiğimiz haftanın popüler haberlerinden birisi oldu. CoinTicker isimli bir kripto para fiyat takip uygulaması, gizli bir şekilde kişilerin bilgisayarlarına erişim sağlamayı mümkün kılıyor.
 • Dünyanın en büyük finansal kuruluşlarından JPMorgan (NYSE:JPM), yeni yaptığı duyuruda Blockchain teknolojisi ile külçe altınların ‘tokenlaştırılacağını’ açıkladı. JPMorgan tarafından geliştirilen Quorum isimli platform, temel olarak Ethereum blockchain’inden güç alıyor ve süreç bu alt yapıda sürdürülecek.
 • Dünyanın en zengin iş adamlarından Warren Buffett‘in CEO’su olduğu Berkshire Hathaway (NYSE:BRKa) firması, ilginç bir haber ile iki farklı fintech şirketine toplamda 600 milyon dolar değerinde yatırım yaptığını açıkladı.
 • İlginç bir haber de, eski federal rezerv başkanı Janet Yellen’den geldi. Yellen ilk olarak 30 Ekim tarihinde Bitcoin’i ağır bir şekilde eleştirmişti.‘Bir şeyin yararlı bir para birimi olması için bunun stabil bir değere sahip olması gerektiği uzun zamandır belirtiliyor ve Bitcoin bunun dışında her şeye sahip.””(Bitcoin) çok fazla işlem için kullanılmıyor, stabil bir değer kaynağına sahip değil, ödeme yapmak için de verimli değil. Ödeme yapma ve aktarma konusunda çok yavaş. Merkeziyetsiz doğası yüzünden de zorluğa sahip.”Söz konusu ifadelerden sonra kendisine hediye ile gönderilen Bitcoin’i kabul eden Yellen, iki gün önce eleştirdiği kripto para birimini portföyüne ekledi.
 • ABD’nin en büyük bankalarından olan Bank of America (NYSE:BAC), kripto para birimi anahtarlarını depolamayı konu alan yeni bir patent almaya hak kazandı ve ucundan köşesinden kripto para birimleri ile yenilikler yapmayı sürdürdü.
 • Özellikle Japonya ile beraber piyasadaki sert regülasyonları ile tanınan Kore, bir maliye yetkilisinin yaptığı açıklama ile ortamı biraz daha yumuşattı. Kore maliye yetkilisi bankaların artık kripto para borsaları ile sorunsuz bir şekilde çalışabileceğini doğruladı.

Haftalık Piyasa Özeti: Bakkt Boğayı Getirecek, Bitcoin 2.000 Dolar Olacak, Google CEO’sunun Oğlu ETH Madenciliği Yapıyor! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Haftalık Piyasa Özeti: Bakkt Boğayı Getirecek, Bitcoin 2.000 Dolar Olacak, Google CEO’sunun Oğlu ETH Madenciliği Yapıyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Güney Amerika’nın En Büyük E Ticaret Platformu Kripto Para Reklamlarını Yasakladı MoneyGram’dan XRP ile ilgili şüpheleri gideren açıklama! Bitcoin fiyat artışının yanında dikkat çeken ayrıntı Bitcoin Fiyatı Artıyor Mu? CryptoBonusMiles Nedir? Aeron ARN Fiyatını Yüzde 72 Artıran Haber Arjantin sıkı para politikasıyla Bitcoin fiyatı 2250 dolar artış gördü

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır