Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Güney Afrika Merkez Bankası, Ethereum Ödeme Blockchain Projesi İle Ödül Kazandı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Güney Afrika Merkez Bankası, Ethereum Ödeme Blockchain Projesi İle Ödül Kazandı
Güney Afrika Merkez Bankası, Ethereum Ödeme Blockchain Projesi İle Ödül Kazandı

© Reuters. © Reuters.

Küresel bir merkez bankacılığı forumu olan Central Banking, FinTech ve RegTech Alanında En İyi Dağıtık Defter Girişimi ödülünü Güney Afrika’nın Merkez Bankasına verdi.  Güney Afrika Merkez Bankası bu yıl içerisinde Project Khokha isimli girişimini duyurmuştu. Söz konusu proje banka içi ödemeleri ve işlemleri yapmak için Ethereum blockchain alt yapısını kullanmakta.

Merkez Bankası tarafından yapılan test sonrası, dağıtık defter teknolojisinin (DLT), geleneksel işlem yapma sürecinin aksine dijital şekilde yapılan işlemlerin ciddi anlamda avantajları olduğunu duyurmuştu. Central Banking kendi internet sayfasında testin başarısının küresel işlem süreçlerinin geliştirilmeye ne kadar ihtiyaç duyulduğunun bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Project Khokha
Güney Afrika Merkez Bankası Khokha Projesini tam olarak üç ayda tasarladı ve uyguladı. Banka bu yeni girişim ile gerçekçi şartlar altında DLT çözümü kullanılarak para gönderimi ve buna benzer işlemleri gerçekleştirdi. Banka, JP Morgan’ın Quorum ağını, Istanbul Byzantine Fault Tolerance sistemi ve Pedersen uygulaması ie birleştirerek kullandı.

Teste katılan diğer bankalar, tokenleştirilmiş itibari para birimini takip etmek için ağ üzerinde kendi ağ düğümlerini oluşturdular. Projenin temel amacı finansal piyasa kurallarına uyarken, aynı zamanda işlemleri de başarılı bir şekilde yapabilmekti ve yapılan resmi açıklamaya göre oldukça başarılı olundu. Proje bunun yanı sıra performans, işlem hızı, güvenlik ve gizlilik konusunda da çok fazla avantaj sağladı ve geleneksel sistemin açıklarını daha çok su yüzüne çıkarttı.

Güney Afrika Merkez Bankası, Ethereum Ödeme Blockchain Projesi İle Ödül Kazandı isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Güney Afrika Merkez Bankası, Ethereum Ödeme Blockchain Projesi İle Ödül Kazandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, Bitcoin ve kripto teknolojisini yönetmeyi amaçlıyor Selcoin: Bitcoin 13.500 Bandına Yeniden Gidebilir Bu Roman Yazarı Bitcoin Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Olabilir Eski Mt. Gox CEO’su Mark Karpeles, Masum Olduğunu İddia Etti! Paribu’da Ethereum’a Dayalı Tether (USDT) Dönemi Başladı Bitcoin yeni zirvesini ne zaman yakalar?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır