Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

G20 zirvesinde önemli karar: Kripto paralar için yasal düzenleme yapacağız

Ana Sayfa » GÜNCEL » G20 zirvesinde önemli karar: Kripto paralar için yasal düzenleme yapacağız
G20 zirvesinde önemli karar: Kripto paralar için yasal düzenleme yapacağız

© Reuters.  © Reuters.

Kripto paralar için yasal düzenleme yapılması bu alana ilgi duyan herkesin talebi. Bu talebe G20 ülkeleri daha fazla kayıtsız kalamadı.

G20 ülkeleri kripto paralar için yasal düzenleme konusunda anlaştı

Cumartesi günü G20 ülkeleri tarafından imzalanan bir deklarasyon ile Kripto para piyasası için gerekli olan yasal düzenlemelerin yapılacağı ilan edildi. Deklarasyonda, yapılacak düzenlemeler için FATF (The Financial Action Task Force) Standartlarının temel alınacağı belirtildi. Bildiride, Kripto paralarla ilgili 25. bölüm şu ifadeler yer aldı:

Para aklama ve terörizm ile mücadele etmek amacıyla kripto paraları FATF standartlarına göre düzenleyeceğiz ve gerekli görülen diğer önlemleri alacağız”

Bildiride, çok hızlı gerçekleşen küresel ekonominin dijitalleşmesi hususunda G20 ülkelerinin beraber çalışacakları vurgulandı. Bu konuda Bölüm 26’da şöyle denildi:

Bütün tarafların konsensüsüne dayanan bir metotla dijitalleşmenin özellikle uluslararası vergilendirme konusunda ortaya çıkardığı sorunları çözmek için uğraşacağız. Bu konuda 2019 yılında bir gözden geçirme yapılarak 2020 yılında nihai rapor hazırlanacak”

FATF (The Financial Action Task Force), özellikle kara para aklama ve terörle mücadele konularında yeni ortaya çıkan durumlara karşı yasal düzenlemeleri hazırlayan bir kuruluş. Temmuz ayında yaptıkları toplantıda Kripto paralar konusunda herhangi bir karara varamamışlardı. Fakat G20 ülkeleri “Kripto paraların çok önemli faydalar üretme potansiyeli olduğunu” belirterek, bu konuda acilen düzenleme yapılmasının uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve terörizm ile mücadele için çok önemli olduğunu vurgulamıştı.

Her alanda çok ciddi faydalar sağlayabilecek kripto paralar yasal düzenleme yapılmadığı zaman kötü amaçlı kişilerin işlerini daha da kolaylaştırabilme potansiyeline de sahip. Görünen o ki, G20 ülkeleri artık bu gerçeğin farkında ve harekete geçme zamanının geldiğini düşünüyorlar.

Kaynak için tıklayınız

Ayrıca bakınız

Kripto para yatırımcılarının gözü G20 zirvesinde

G20 Ülkeleri Kripto Para Konusunda Olumlu Rapor Yayınladı

G20 Kripto Para Raporu: Kripto Paralar Tehdit Değil

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

G20 zirvesinde önemli karar: Kripto paralar için yasal düzenleme yapacağız - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

‘Bitcoin fiyatında patlama olabilir’ dedi, bu 4 nedeni gösterdi ABD’nin Bitcoin Atağı Lamborghini’sini Satıp Daha Fazla Bitcoin Satın Alacak! Yatırım Uygulaması Investr, Kendi Kripto Para Endeksini Piyasaya Sürdü! Başarılı analistten korkunç tahmin: ”Bitcoin fiyatı 2.000 dolara düşebilir.	“ Antonopoulos: Quadriga CX Olayı, Borsaların Güvenilmez Olduğunun Kanıtı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır