Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ethereum’u Terk Eden ICO’ların Yeni Üssü Stellar Mı?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ethereum’u Terk Eden ICO’ların Yeni Üssü Stellar Mı?
Ethereum’u Terk Eden ICO’ların Yeni Üssü Stellar Mı?


Her ne kadar Ethereum platformu ICO projelerini domine etmeyi sürdürse de işler değişiyor. ICO’ların yeni üssü Stellar mı olacak yoksa başka güçlü adaylar da var mı?

ICO’ların Yeni Üssü Stellar Mı?Piyasada anavatanı Ethereum olmayan projeler saymaya çalışsak çok da zorlanmayız sanıyorum. Hayatını ERC20 tokeni olarak devam ettiren projelerin tamamı Ethereum tabanlı. Bu da piyasanın çok büyük bir kısmına tekabül ediyor.

İyi başlayan her proje gibi Ethereum platformu da büyümenin etkisiyle problemler yaşamaya başladı. Neredeyse yapısal hale gelen ölçeklendirilebilirlik ve işlem hızı problemleri ICO’ları yeni rota arayışına itmiş durumda. Bu problemlerin Sharding ve Casper’le modifiye edilmiş versiyon olan Ethereum 2.0 ile çözüleceği iddia edilse de henüz çalışan bir çözüm görebilmiş değiliz. Beklenen Constantinople versiyonu ise 2019’a ertelendi. Erteleme haberimiz için Tıklayın

Hal böyle olunca ICO projeleri de alternatif platformlara yöneldi. Ethereum’un rakibi olmaya çalışan projelerden en çok tercih edilenleri ise EOS, NEO, VeChain ve Stellar. Hatta kendisi de Ethereum tabanlı bir proje olan VeChain kendi platformu üzerinden ilk merkeziyetsiz uygulaması olan Dbet’i hayata geçirmek üzere. Kurucusu olduğu Ethereum’ın bünyesinden çıkan projelerin Ethereum’a rakip olduğunu görmek Vitalik Buterin açısından ayrıca bir övünç kaynağı olmalı.

Stellar da Ethereum’un ciddi rakiplerinden biri olmaya başladı. Her ne kadar Stellar’ın asıl odak noktası ucuz maliyetli ve hızlı ödemeler alanı olsa da bünyesinde barındırdığı ICO konsolu girişimciler için yeterli imkanı sağlıyor.

Stellar’ın ICO konsolu son derece basit ve pratik. Öyle ki neredeyse dileyen herkes herhangi bir izin ya da erişim sorunu yaşamaksızın proje üretebilir. Ayrıca Stellar çoklu imza yetkisini destekleyebilecek, doğrulama oluşturabilecek, tokeni kimin sahiplenebileceğini ve daha fazlasını yönetebilecek dahili özellik seçenekleri barındırır.

En önemlisi ise bu platform, herhangi bir Stellar bazlı tokenin üçüncü parti bir araca ihtiyaç duymaksızın el değiştirebileceği dahili bir kripto borsasına sahiptir. Bu da yeni çıkmış bir tokenin daha ilk günden alınıp satılabileceği manasına geliyor. Stellar tek başına bunları gerçekleştirebilecek güçlü bir proje.

Omnituve ve Masmic ÖrneğiOmnitude takımı da ERC20 bazlı ECOM tokenini Ethereum’dan Stellar’a taşıyanlar arasında.

“Stelların performansı hem verimlilik (1000 TPS’nin üstünde) hem de işlem hızı (2-5 saniye) açısından yüksek seviyede. Bu oranlar mikro işlemlerde ihtiyaç duyacağımız performans kritlerlerini karşılıyor. İşlemlerdeki düşük kesinti ücretlerinin faydası ise sürdürülebilir bir ekosistem kurmanın ilk şartı. Bu ve bunun gibi sebeplerle Stellar’a taşınmayı uygun gördük”

Aynı yolu takip eden projelerden bir diğeri ise Masmic Bu pek bilinmeyen projenin mottosu ise “Yaratıcılık, Bilgi ve Bilgeliğinizi kripto paraya dönüştürün.” Medium postlarından yaptıkları resi duyuru ile Stellar’a taşınmaya karar veren projenin gerekçeleri hemen hemen Omnitude’unki ile aynı.

Ethereum ölçeklendirilebilirlik ve işlem hızı problemleri ile boğuşurken bir yandan da ICO göçü ile baş başa kaldı. Planladıkları değişimi gerçekleştirmedikleri müddetçe de kan kaybetmeye devam edecekler. Asıl soru 2019 başlarında aktive edilmesi beklenen Ethereum 2.0 protokolünün bekleneni verip veremeyeceği. Bekleneni veremezse ICO’ların yeni üssü Stellar veya başka önemli bir proje olacaktır.


Şu anki görünüm itibariyle çokları EOS’u Ethereum’un baş rakibi olarak görse de Stellar daha avantajlı. Stellar’ın arkasındaki ekip kendilerinden bekleneni yapmayı başardı ve son derece güçlü ve çalışan bir ekosistem kurdu. Bundan sonrası artık “Ethereum Killer”ın kim olacağına kaldı. Ethereum 2.0 mı yoksa kendi yuvasından uçurduğu yavru kartallardan biri mi?

Stellar Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Kaynak

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ethereum’u Terk Eden ICO’ların Yeni Üssü Stellar Mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

ABDli milletvekillerinde Bitcoin vergisi çıkışı Ripple CEO’su Facebook’un Libra’sı İle İlgili Olarak Endişe Duyuyor Mike Novogratz: Kripto Paraların Çirkin Yüzü Ben Oldum! Ethereum’da kilit destek 185 dolar seviyesinde Bitcoin Kritik Direnç Seviyesini Aşabilecek Mi? FxPro Analisti Açıklıyor Ethereum’u (ETH) 100 kat arttırabilecek proje onaylandı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır