Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ethereum (ETH) ekibi kötü gidişata dur diyecek!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ethereum (ETH) ekibi kötü gidişata dur diyecek!
Ethereum (ETH) ekibi kötü gidişata dur diyecek!

© Reuters.  © Reuters.

Ethereum (ETH) ekibi dünyanın 3. Büyük blockchaininin ilerlemesi için sessizce stratejiler planlamakla meşgul. Ayrıca teknolojinin yeteneklerini arttırabilecek daha önce açıklanmamış güncellemeleri de kısa dönemde agressif bir şekilde hayata geçirecekler.

Spesifik olarak bu güncellemeler, ayın başlarında düzenlenen bir Ethereum konferansında gerçekleşen 4 özel görüşmenin tutanakları. Ve muhtemelen Haziran 2019’da hayata geçirilecek “Ethereum 1x”güncellemesini işaret ediyor.

Daha önceden kapalı olan tutanaklar anonim kalmak isteyen bir toplantı katılımcısı tarafından doğrulandı. Bazı geliştiriciler tasarının açıklanmama sebebinin kamusal olarak tartışılması için henüz erken safhada olmasını gösterdiler. Diğer geliştiriciler yorum isteğine cevap vermediler.

Tutanakları içeren bir iç doküman, Greg Colvin adlı bir Ethereum Virtual Machine (EVM) mühendisi tarafından Cuma günü Github’da yayınlandı. Aynı platformda yazan Parity Ethereum Client yayın müdürü Afri Schoedon dökümanın farkında olmadığını ya da bu planların eli kulağında bir güncelleme için teklif olduğunu söyledi.

Toplantılardan birinde şu önemli isimler de vardı:

Vitalik Buterin: Ethereum yaratıcısı

-Joseph Lubin: En geniş Ethereum girişimi Brooklyn bazlı Consensys Systems kurucusu

-Lane Rettig, Peter Szilagyi ve Hudson Jameson: Önemli topluluk organizatörleri ve geliştiricileri

Notlar, Ethereum geliştiricilerinin, hızlandırılmış bir zaman çizelgesinde iyileştirmeler yapma peşindeki kamusal yol haritalarını geliştirmek için baskı altında olabileceklerini düşündürüyor. Şimdilik Haziran’a hedeflenen ve daha önce 2019 sürümü ile ilişkilendirilmemiş birkaç değişikliğin sistemsel güncellemeye ya da hard forka dahil edilmesi tartışıldı.

Bir dizi güncellemeye akıllı anlaşma şifrelerini işleyen Ethereum zeminindeki Virtual Machine(EVM) ‘in değiştirilmesi de dahil. Bu aynı zamanda akıllı anlaşmalar için depolama ücretleri ya da kiraları da gösteriyor. Akıllı anlaşmalar tüm katılımcı nodlarca indirilebilmesi gereken Ethereum blockchaininin büyümesini engellemeyi amaçlıyor(Şu an tam bir arşiv nodu yaklaşık 1 terabayt.)

Dökümanda ana hatları belirlenen projenin tanımlayıcı ilkesi: “aciliyet duygusu”. Diğer proje değerleri, “küçük, sıralı güncellemeler”, “olabildiğince çok kamusal feedback” ve “değişiklikler için motivasyonların bilgisini veren veri sürüşlü analizler.”

Blockchain büyüme hızını azaltan kira ve benzeri mekanizmalar kamusal alanda da düşünülüyor. Fakat Vitalik Buterin’in toplantıda da bahsettiği gibi büyük miktarda elden geçirme gerektirebilir. Devletin boyutunu daha yönetilebilir hale getirmekle ilgili diğer fikirler de toplantıda tartışıldı.

Ayrıca geliştiriciler toplantıda değişiklikler etrafında daha hızlı koordinasyon sağlamak için özel çalışmanın önemini vurguladılar. Olabildiğince şeffaflık için çabalayan Buterin’in, kendisinin “özel kurumsal aramalardan rahatsızlık duyduğu ve özel forumlara kesinlikle karşı olduğu” vurgusu yaptığı söylendi.

Cuma günü bir iç geliştirici sohbetinde toplantı tutanaklarına reaksiyon gösteren Schoedon, planlamanın kamusal katılım olmadan yapıldığını söyledi:

“Eğer özel çalışma grupları istiyorsanız tamam ve bu mantıklı olabilir. Fakat şeffaf olmanız ve belki de kamusal bir duyuru ile başlamanız gerekir.”

Toplantıya cevaben en az 3 çalışma grubunun oluşturulduğu söyleniyor. Bunlar;

  • EVM değişikliklerine odaklanacak.
  • Akıllı anlaşma değişikliği maliyetlerini tartışacak
  • Bu tür değişikliklerin etkisini modelleyecek ve simule edecek.

Bu grupların üyelerini yeniden toplamak için 30 Kasım tarihinin planlandığı duyurusu yapıldı.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ethereum (ETH) ekibi kötü gidişata dur diyecek! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin fiyatı 2018 düşüş trendinde sıkıştı Justin Sun, Usta Yatırımcıyla Yemek Yiyecek Hong Kong’daki ‘Borsa Uzmanı’ndan Yatırımcılara Darbe: Kayıp 6.9 Milyon HKD Çin’in E-Ticaret Devi Alibaba, Blockchain Bulut Hizmetini Uluslararası Piyasalara Sunacak Sia Blockchain Ağı, Planladığı Hard Fork’unu Tamamladı G20 Zirvesinde Kripto Paralar Konuşulacak mı?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır