Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

ESMA: Avrupa Birliği Kripto Para Düzenlemelerini Tartışmalı

Ana Sayfa » GÜNCEL » ESMA: Avrupa Birliği Kripto Para Düzenlemelerini Tartışmalı
ESMA: Avrupa Birliği Kripto Para Düzenlemelerini TartışmalıAvrupa Menkul Kıymet ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), bugün erken saatlerde ilk dijital para arzları (ICO) ve kripto paralarla ilgili bir bildiri yayınladı.

Avrupa Menkul Kıymet ve Piyasalar Otoritesi geçtiğimiz birkaç aydır kripto paralarla ilgili kapsamlı araştırmalar yürütüyor. Bu araştırmalar arasında çeşitli analizler, anketler, değerlendirmeler bulunuyor. ESMA’nın bu araştırmaları yapmasındaki amaç ise Avrupa genelindeki kurumlara kripto paralar ile ilgili danışmanlık yapmak.

ESMA, kripto paraların Avrupa Birliği genelinde nasıl düzenlenebileceğini araştırıyor. ESMA, kripto paralarla ilgili hazırlanacak doğru düzenlemelerin Avrupa’ya katkı sağlayabileceğine inanıyor.

ESMA kripto paraları özellikle Markets in Financial Instruments Directive (MiFID) kapsamında inceliyor. ESMA’nın araştırmalarına göre bazı kripto paralar, MiFID kapsamında finansal araç olarak değerlendirilebilirler. Bu tarzdaki finansal araçlara örnek olarak transfer edilebilen menkul kıymetleri gösterebiliriz.

ESMA’ya göre bazı kripto paralar ise MiFID kriterlerine uyum sağlamıyorlar. Ancak ESMA bu tarzdaki kripto paraların yine de belli başlı yasalara tabii tutulmalarını istiyor. Şu an için akla gelen ilk yasa ise para aklama karşıtı (AML) yasalar.

Avrupa genelindeki yatırımcıların güvenliğini sağlamakla sorumlu olan ESMA, bu konunun daha geniş kapsamlı ortamlarda konuşulması gerektiğini belirtiyor. ESMA’ya göre AB genelindeki belli başlı kuruluşlar bir araya gelmeli ve kripto para konusu masaya yatırmalılar.

ESMA’nın yöneticilerinden olan Steven Maijoor, konu hakkında şöyle bir açıklama yapıyor:

“Yetkili ulusal makamlara yaptığımız ankete göre MiFID kapsamında finansal araç olarak değerlendirilen kripto paralar, AB’deki mevcut finans yasalarına tabii tutulabilirler. Ancak bu yasalar, kripto paralara özel olarak hazırlanmadılar. Dolayısıyla yetkili ulusal makamlar, kripto para düzenlemeleri konusunda belli başlı zorluklarla karşılaşabilirler.”

ESMA: Avrupa Birliği Kripto Para Düzenlemelerini Tartışmalı isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

ESMA: Avrupa Birliği Kripto Para Düzenlemelerini Tartışmalı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Popüler Türk Bitcoin borsası Süper Lig’de “Uzman Analist: Bitcoin’de 400 Bin Dolar Hayal Değil!” Son Dakika: XRP, Ethereum, Tron, Litecoin, Cardano Haberleri “Herkesin gözü Bitcoin ETF’sinde ama asıl önemli olay Bakkt” Milyarder Bitcoin yatırımcısı: Changpeng Zhao beni şoke etti Bitcoin’leri İçin Öldürülen Norveçli, Ev Alabilmek İçin BTC’lerini İtibari Paraya Çeviriyordu Roger Ver: Benim Adımı Kullanan Sahte Sosyal Medya Hesapları, 6 Milyon Dolar Üzerinde Dolandırıcılık Yaptı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır