Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Dikkat!!! Türkiye’de Kripto Para Dolandırıcılığı Artıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dikkat!!! Türkiye’de Kripto Para Dolandırıcılığı Artıyor
Dikkat!!! Türkiye’de Kripto Para Dolandırıcılığı Artıyor

© Reuters.  © Reuters.

Kripto para birimlerinin artan popülaritesi nedeniyle, Türkiye’de kripto para dolandırıcılığı artıyor. Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, cüzdanlarında dolandırıcılara karşı önlemlerini almalı.

Türkiye’de Kripto Para DolandırıcılığıTürkiye, şu anda, ekonomik ve siyasi cephede zor günler yaşıyor. Türkiye’nin fiat para birimi olan Lira, hiper enflasyon nedeniyle zarar görüyor ve bu yılın ilk yedi ayında %45’in üzerinde değer kaybetti. Bütün bunlardan dolayı, Türkiye’de kripto paraların popülaritesi arttı. Türkiye’de birçok vatandaş, ulusal alternatif kripto para olarak kabul edilen Turcoin’e yatırım yaptı. Turcoin, en iyi kripto para birimi Bitcoin‘in rakibi olarak pazarlandı. Ancak Turcoin, Turcoin’i çıkaran şirket kar payını dağıtmayı durdurduğunda dolandırıcılıkla karşı karşıya kaldı. Şirketin kurucusu, yatırımcılardan topladığı milyonlarca dolar ile ülkeden kaçtı.

Bu yılın başlarında, bazı dolandırıcılar, Antalya ve Bodrum’daki bazı popüler otellerin sahte web sitelerini yayınladılar. Dolandırıcılar, otel sahiplerine şantaj yaptı ve sahte web sitelerini kapatmak için kripto para olarak fidye istedi.

Türkiye’de Kripto Para Dolandırıcılığı Yapanlara Çeşitli Operasyonlar YapıldıSon zamanlarda Türk polisinin siber suçlar birimi, kripto para cüzdanlarını, kullanıcı hesaplarını ve e-posta hesaplarını yasa dışı yollardan ele geçirmesinden şüphelenilen 11 kişiyi tutukladı.

14 kişi, kripto para cüzdanlarından kripto paralarının çalınması hakkında yetkililere şikayet başvurusu yaptı. Çalınan kripto paralar, diğer kripto para cüzdanlarına transfer edildi ve daha sonra fiat para birimi için satıldı. Araştırmacılara göre, hackerlar 80,000 dolar değerinde Bitcoin çaldılar (yaklaşık 437,000 Türk Lirası).

Türk polisinin siber suçlar şubesi, kripto para birimi ticaret platformlarına kaydolmak için kullandıkları bir telefon numarasını izleyerek bazı şüphelileri tespit etti. Hackerlar, çaldıkları kripto paraların takip edilmesini önlemek için çok sayıda hesaba bu paraları transfer etti. Türk polisi yetkilileri, çeşitli banka ve ATM’lerden fiat para çekmeye çalışan şüphelileri takip etti. Para çekme girişimleri çeşitli güvenlik kameralarına kaydedildi. Şimdiye kadar polis 11 şüpheliyi tutukladı.

Polis, bu korsanları İstanbul’daki farklı adreslerden, Polis Özel Harekat (PÖH) ile birlikte yapılan ortak baskınlarda gözaltına aldı. Baskın sırasında, polis 6 dizüstü bilgisayar, 18 cep telefonu, 22 hafıza çubuğu, üç sabit disk, bir tablet, iki sürücü belgesi ve sahte kimlik kartı ele geçirdi. Dedektifler, ayrıca kripto para hacklerinden mağdur olan diğer kurbanları da araştırıyorlar.

Diğer haberler için tıklayınız.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Dikkat!!! Türkiye’de Kripto Para Dolandırıcılığı Artıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Avrupa Birliği Kripto Para Reformu Yapabilir Mi? Morgan Creek CEO’su: Bitcoin önümüzdeki yıllarda 20x ve üstünü rahatlıkla görebilir! Ripple, Stellar ve AION Bankacılık Titatanları ile Bir Araya Geliyor Bittrex Asya’ya Özel Bir Ticaret Platformu Geliştiriyor Bitcoin bir ay içerisinde tekrar 20.000 dolara çıkabilir mi? Bitcoin fiyatı neden yükseldi? Sır perdesi aralanıyor!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır