Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Detaylı Analiz: Fırtına Öncesi Sessizlik mi? Bitcoin’de Volalite İyice Düşüyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Detaylı Analiz: Fırtına Öncesi Sessizlik mi? Bitcoin’de Volalite İyice Düşüyor
Detaylı Analiz: Fırtına Öncesi Sessizlik mi? Bitcoin’de Volalite İyice DüşüyorEkim ayı Bitcoin volalitesinin tarihin en düşük seviyelerine gelmesi ile hatırlanacak. Son 17 aydır Bitcoin’de volalite hiç bu kadar düşmezken, bazı otoriteler bunun fırtına öncesi sessizlik olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: Coin Telegraph
Bitcoin’in haftalık işlem hacimlerinde de volalitenin azalması gibi, ciddi bir azalma yaşanıyor. Haftalık yaklaşık 4 milyar dolar bandında seyreden Bitcoin işlem hacimlerinin bu denli düşük olmasının sebebinin ise, yatırımcı kararsızlığı olduğu ifade ediliyor. Özellikle, kısa vadede neyin ne olacağını kestiremeyen yatırımcılar, şu anda pozisyonlarını koruma noktasında karar alırken, bu trading aktivitesi azalmasının da volalitenin bu denli düşük seviyelerde kalmasına aracılık ettiği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili konuşan emtia stratejisti Mike McGlone, yaptığı açıklamada kripto para piyasalarının olgunlaşmaya başladığını ve bunun da Bitcoin’deki fiyat volalitesini etkilediğini ifade ederken, ortaya yeni çıkan bir ürün sınıfının başlarda volatil seyretmesinin doğal olduğunu ancak teknik alt yapı oturdukça ve olgunlaştıkça, bu rakamların düşeceğini belirtiyor. McGlone, sözlerini ise şöyle sürdürüyor:

”Kripto para piyasaları şu anda olgunlaşma evresinde diyebiliriz. O sebeple volalite de düşmeye devam edecektir. Eğer yeni bir pazar ortaya çıkarsa, doğal olarak işler rayına oturana dek volalitede ciddi artışlar yaşanması doğaldır. Daha sonra piyasaya katılan kişi sayısının artması, daha fazla ürün sınıfının ortaya çıkması ve diğer teknik gelişmeler, bu volaliteyi azaltıcı etki gösterirler.”

9 Ağustos’tan bu yana Tether krizinin akut etkisini bir kenara bırakacak olursak, Bitcoin fiyatı 6 bin 400 ila 6 bin 800 dolar arasında gidip geliyor. Sadece Eylül ayının ortasında çok kısa bir süre 7 bin dolar barajını geçen Bitcoin, orada da güçlü bir şekilde kalmayı başaramadı ve hemen artık o çok iyi bildiğimiz seviyelerine geri döndü.

6 Ekim tarihinde ise, kripto para borsaları, son 12 ayın en düşük işlem aktivitesini yaşarken, bu durum da traderları piyasanın kısa vadedeki durumu konusunda endişeye sevk etti.

Geçmişten Düşük Volalite Örnekleri ve Bunun Piyasalara Etkileri
Elbette ki Bitcoin piyasaya çıktığı günden bugüne bu tarz dönemleri yaşadı. Tarihsel verilere baktığımızda ise, Bitcoin’in volalite konusunda dip yaptığı dönemlerden sonra, çok yüksek bir sıçrama yaptığını görebilmek mümkün.

Willy Woo’nun başında olduğu Woobull isimli kripto para veri analizi platformunun datalarına bakacak olursak, 2013 sonuna doğru birkaç aylık ciddi bir stabil periyot geçiren Bitcoin’in, daha sonraki iki ayda ise 30 dolardan bin dolara çıktığını görmek mümkün. Bu akümülasyon periyodu boyunca, birçok yatırımcı piyasalara girip rahatlıkla Bitcoin almış ve bu da fiyata olumlu yansımıştı.

Coinbase’e yatırım yapan isimlerden birisi de olan dev yatırımcı Gary Tan’e göre ise, volalite düşük seyredince, yatırımcılar piyasaya girerken çok daha rahat ve mutlu oluyor. Yatırım yaptığı şirketlerin değeri 20 milyar doları geçen Tan, şunları söylüyor:

”Kripto para piyasalarındakı kış periyodu genelde yatırımcıları rahatlatıyor ve insanlar piyasalara daha kolay giriş yapma şansı buluyorlar. Korkutucu olan şey zaten bu değil. Esas herkesin çekindiği olay, yatırım yaptıktan sonra fiyatın yüzde 80 aşağıya düşmesidir. Buradan toparlanmak işte hiç kolay olmayacaktır.”

Bitcoin’in elbette 2013’teki gibi 30 kata yakın bir yükseliş yaşamasını kimse beklemiyor. Özellikle de iki ay gibi kısa bir süre içerisinde. Ancak, uzun vadede bu tarz bir stabilite, bir sonraki boğa öncesi piyasaların kendini toparlamasını bir nevi enerjisini depolamasına yardımcı olabilir.

Piyasalar Olumlu Haberlere Neden Tepki Vermiyor?
Kripto para piyasaları, özellikle de teknik manada yaşanan olumlu gelişmelere bir türlü olumlu tepki vermiyor.

Geride bıraktığımız üç ay boyunca New York Borsası’nın da sahibi olan ICE şirketinin, bir kripto para platformu olan Bakkt’ı kuracağı ve bu platformda Microsoft (NASDAQ:MSFT) ile Starbucks (NASDAQ:SBUX) gibi devlerin yer alacağı haberi gündeme bomba gibi düşmüştü. Yine aynı dönem içerisinde, Coinbase ve BitGo, kripto para fonlarının güvenliği için gereken lisansları alırken, Citigroup (NYSE:C) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) da benzer şeyler yapmıştı.

Kripto para piyasalarının kurumsal yatırımcıya açılışını kolaylaştıracak olan bu etmenler şu an için fiyata net bir etki etmedi. Yine bu haberlere ek olarak Ameritrade gibi dev bir firmanın desteklediği ve ilk regüle edilmiş kripto para vadeli işlem marketi olan ErisX’in açılması da dikkatleri çekmişti. ErisX’de Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin için vadeli işlemler açılacak. Aynı zamanda İsviçre’de bir araya gelen bir grup tecrübeli bankacı, ilk kripto para bankasını kurmak için yetkililer ile yaptığı görüşmeleri olumlu sonlandırdı.

Otoriteler, bu tarz dönemlerde kripto para piyasalarının bu haberlere olumlu tepki vermemesinin çok da anormal bir durum olmadığı görüşünde. Ancak, eğer Bitcoin’deki trade hacimleri artar ve sektör canlanırsa, işte o zaman ciddi bir artış görmek mümkün olabilir.

Bitcoin’de Stabilite ve Bunun Piyasalara Etkisi
Bitcoin uzun bir süredir gerçekten bu kadar stabil bir fiyat grafiğine sahip olmamıştı. Daha önceki dönemlerde çok daha ‘heyecanlı’ bir seyir çizen Bitcoin grafikleri, artık o denli bir heyecan vermese de, teknik veriler de, yukarı doğru bir çıkışın mümkün olabileceği yönünde.

Kaynak: Coin Telegraph
Kripto para analisti Danny Les’e göre, bu tarz stabilite ve konsolidasyonun aracılık ettiği dönemler, genelde yukarı yönlü fiyat hareketleri ile korele oluyor. Les, şöyle söylüyor:

”Konsolidasyonun uzadığı dönemler genelde ciddi bir fiyat değişimi hamlesi ile sonlanıyor. Ancak bunun artış mı yoksa azalış mı şeklinde olacağı ise net değil. Yine de grafikleri incelediğinizde, bir sonraki fiyat hareketinin yukarı yönlü olacağını tahmin edebilmek için elimizde emareler mevcut. Ancak elbette, Bitcoin’in tahmin edilmesi çok zor bir ürün olduğunu da burada belirtmek gerekiyor.”

Zaten Les’e benzer olarak birçok analist ve kripto para takipçisi de benzer durumları işaret ediyor. Bitcoin’de gelecek olan bir sonraki boğanın ne zaman olacağı ya da bunun boyutunun ne olacağı ise meçhul. Les’e göre bu hareket azlığı ve stabilite, bir yerde de traderları şu an için korkutuyor. Başarılı analist, sözlerine şöyle devam ediyor:

”Eğer traderlar ciddi bir kar elde etmemişlerse, genelde düşük işlem hacimlerini görmeyi hiç ama hiç istemezler. Bu durum kripto para piyasalarına da uyarlanabilir. Bitcoin bu yıl boyunca ciddi bir düşüş yaşadı ve bireysel yatırımcının olan ilgisi de bu sebepten ötürü azaldı.”

6800 Dolar Seviyeleri Büyük Bir Direnç
Milyarder yatırımcı Mike Novogratz ise, 6800 dolar seviyelerinin Bitcoin için ciddi bir direnç olduğu görüşünde. Novo’ya göre, eğer Bitcoin bu seviyeyi güçlü bir şekilde kırmayı başarırsa, işte o zaman 7 bin ve 8 bin dolar seviyelerine doğru ciddi bir yükseliş yaşanabilir.

Novo, eğer Bitcoin 6800 bandını güçlü ve çabuk şekilde kırarsa, Bitcoin’de yıl sonuna dek yüzde 30’luk bir artışın ihtimal dahilinde olduğunu ifade ediyor. Başarılı yatırımcı, şöyle konuşuyor:

”Bazı kilit noktalar var. Bunlardan en önemlisi 6 bin 800 dolarda yer alan direnç. Eğer burası kırılırsa 9 bin dolarlara kadar güçlü bir yükseliş görülebilir. Bana bu rakamlar yıl sonuna kadar başarılabilir rakamlarmış gibi geliyor. Kurumsal yatırımcılar ciddi manada Bitcoin almadan da çok yüksek bir fiyat yükselmesi beklememek lazım. Şu anda teknik manada alt yapı hemen hemen hazır. Gelecek birkaç ay o açıdan oldukça heyecanlı geçebilir.”

Bitcoin’in 9 Ağustos’tan bu yana 6 bin 800 dolar seviyelerini net bir şekilde kırmayı başaramaması da, bu direncin oldukça güçlü olduğunun aslında bir nevi ispatı olarak görülebilir.

Les’e geri dönecek olursak, başarılı analist 2019 yılının piyasalar için olumlu geçeceğini ifade ederek, şunları söylüyor:

”Bana kalırsa Bitcoin ciddi bir yükseliş yaşamadan önce son bir kan banyosu daha yaşanacak. Artık yılın da sonuna geliyoruz ve Bitcoin’de ciddi bir artış yıl sonuna dek yaşanmazsa, 2018 yılı gerçekten de çok kötü bir şekilde anılacaktır.”

Ayı Bitmedi, Ancak Yatırımcılar Artık Gelmeye Başladı
Ağustos ayının sonlarına doğru Bitcoin fiyatı 6 bin 600 dolar seviyelerinde seyretmeye devam ederken, Shapeshift CEO’su Eric Voorhees, ayı piyasalarının bitmediğini ancak bu dönemin, yeni yatırımcının sektöre gelmesi ile sonuçlanacak bir akümülasyon periyodunu doğuracağını ifade etmişti.

Voorhees, kripto para piyasalarındaki değer kaybının son dönemde oldukça yavaşladığını da belirtirken, 6 bin dolar seviyesinin de ciddi bir destek görevi gördüğünü sözlerine eklemişti.

6 bin dolar seviyesi de, madencilik işlemlerinin karlılığı açısından çok kritik bir nokta. Yine analist Les’e dönecek olursak, başarılı isim yaptığı açıklamada teknik alt yapı anlamındaki gelişmelerin kripto para piyasaları için olmazsa olmaz bir şey olduğunu ifade ederek, şunları söylüyor:

”Şu anda birçok platform token fiyatlarının düşüş ya da artışını kafa takmaksızın, sessiz ve derinden bir şekilde teknik konulara eğilmiş durumda. Herkes, yol haritasındaki hedefleri tamamlamaya çalışıyor. Bence bu yıl gerçekten hemen herkes için zorlu geçti. 2019 ise oldukça ilginç olacak. Teknolojik manada yaşanan gelişmeler ve yeni yatırım metodlarının piyasaya gelmesi ile birlikte, ben geleceğin ciddi derecede parlak olduğunu düşünüyorum.”

Les’in açıklamaları gerçekten de çok önemli. Teknik manada gelişmiş bir Bitcoin ve kripto para alt yapısının fiyatlara ciddi etki edeceğini düşünmek, gayet akılcı bir bakış açısı.

Boğalar mı Ayılar mı?
Teknik indikatörlere bakıldığında, Ekim ayı için kripto para piyasaları projeksiyonlarının pek de iç açıcı olmadığını söylemek mümkün. Ancak, Don Alt isimli bir Twitter kullanıcısı ve kripto para trader’ının Twitter’a da yazdığı gibi, boğa piyasası şu an için yerini aldı ve kalkış için hazır bekliyor. Don Alt isimli kullanıcı, olayıkendine şöyle özetliyor:

”Bitcoin’in bir sonraki fiyat hareketi işin aslına bakacak olursak, oldukça kolay tahmin edilebilir bir hareket olacak.

Boğaların elinde olanlar şunlar:

  • Bakkt platformu
  • Kurumsal yatırımcının duyduğu yüksek ilgi
  • Kaliteli bir teknik alt yapı

Ayıların elinde olanlar ise:

  • 6 bin dolar desteğinde yaşanan zayıflama
  • Satış baskının artması
  • Son bir kez daha silkeleme operasyonu

Aslında bu tweette’de görüldüğü üzere, her şey son derece açıkça ortada. Önümüzdeki haftalar, bakalım yıl sonuna kadar Bitcoin’i nereye götürecek? Bitcoin’de bu tarz bir fiyat hareketinin devam edeceğini ön gören de bazı kesimler var. Yani, üç aşağı beş yukarı bu seviyeler ile yılın bitmesini, son derece mümkün gören yatırımcılar da var. Burada ana desteğin 6000 dolar, ana direncin ise 6800 dolar olduğu açıkça görülüyor.

Son bir kez daha düşüş ve silkeleme olup olmayacağı ise meçhul. Genelde, birçok analist Bitcoinde yaşanan düşük volalite seviyelerinin orta vadede bir ralli anlamını taşıdığını ifade etse de, neyin ne olacağını ancak zaman gösterecek.

Detaylı Analiz: Fırtına Öncesi Sessizlik mi? Bitcoin’de Volalite İyice Düşüyor isimli makale Nihat Emre KOCAASLAN tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Detaylı Analiz: Fırtına Öncesi Sessizlik mi? Bitcoin’de Volalite İyice Düşüyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Kendini Kuantum Bilgisayarlara Karşı Hazırlamalı Jimmy Song: Bitcoin’e Yüzde 51 Saldırısı Düzenlenemez! Ethereum’un Constantinople Hard Fork’u 2019’a Kadar Ertelenecek Almanya Avrupa Blockchain Enstitüsü’nü Kuracak Bitcoin Yükselişini Sürdürüyor – Kripto Para Piyasası Kırılmanın Eşiğinde Mi? Stellar 2% düşüşle 0,07387 seviyesinin altına geriledi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır