Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Danimarka’daki Danske Bank Şüphe Altında: ‘Aklanan Paraları Biliyorlardı’

Ana Sayfa » GÜNCEL » Danimarka’daki Danske Bank Şüphe Altında: ‘Aklanan Paraları Biliyorlardı’
Danimarka’daki Danske Bank Şüphe Altında: ‘Aklanan Paraları Biliyorlardı’

3/3


2/3


Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank hakkında yeni gelişemeler var. İddialara göre Dans Bank’in Estonya şubesindeki müşteriler, Rus hükümetinin kara listesindeydi ancak bu müşterilerin hesapları buna rağmen iki yıl boyunca kapatılmadı. Banka şu anda üç farklı ülkede toplamda 150 milyar dolar değerinde paranın aklanmasına aracılık yaptığı için dava ediliyor.

Danske ‘Biliyordu’

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde bazı büyük çaplı bankaların para aklama faaliyetlerine aracı oldukları için davalık olduklarını belirtmiştik.


İlgili haber:
Bankacılık Devlerinden ING’ye ‘Para Aklama’ İddialarıyla 900 Milyon Dolar Ceza Kesildi

ABD’deki yetkililer ING, Citigroup (NYSE:C), Danske Bank gibi önde gelen bankaları soruşturmaya devam ediyorlar. Yetkililer şu ana kadar yaptıkları araştırmalarda bankaların yapılan para aklama işlemlerinden “habersiz oldukları” kararına varmışlardı. Ancak Danske Bank’in Estonya şubesi, gerçekleştirilen bazı yasa dışı işlemlerden haberdar olabilir.

Wall Street Journal tarafından yapılan haberde Danske Bank ile ilgili şöyle bir durum belirtiliyor:

“Danske Bank’in yetkilileri, bankanın Estonya şubesindeki bazı hesapları kapatmadan iki yıl önce bile bu küçük ama karlı şubenin yasa dışı para akışlarına aracılık ediyor olabileceğini biliyorlardı.”

ABD’li yetkililerin soruşturmalarına göre Dankse Bank’in Estonya şubesinden 2007-2015 yılları arasında toplamda 150 milyar dolar değerinde yasa dışı para aktı. Bu paralar aralarında Rus vatandaşlarının da olduğu Estonya vatandaşı olmayan kişilerin hesaplarına aktarıldı.

E-Postalar Ortaya Çıkıyor

Danske Bank’in para aklama karşıtı yöneticisi, Nisan 2013 tarihinde ekip arkadaşlarına bir e-posta göndererek “Rusya’daki merkez bankasının kara listesinde olduğu halde Estonya şubesinde hesabı bulunan kişiler” hakkında bazı sorular sordu. Rusya’daki merkez bankası, mali konuda yasa dışı faaliyetler gerçekleştirdiğini düşündüğü kişileri bir listeye kaydediyor ve bu listeyi uluslararası ortamda paylaşıyor. Listede şu an 500 bin civarı isim var.

Danimarka’daki Danske Bank Şüphe Altında: ‘Aklanan Paraları Biliyorlardı’ isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Danimarka’daki Danske Bank Şüphe Altında: ‘Aklanan Paraları Biliyorlardı’ - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

ABD Başkanı Trump, Venezülla’nın Kripto Parası Petro’yu Yasakladı Merkez Bankalarının Çalışmaları Ripple’ın Beklentilerini Boşa Çıkarabilir Roger Ver Röportajı: Tabii ki BCH’den Çok BTC’ye Sahibim Bitcoin opsiyonlarındaki en büyük pozisyon değersiz olmak üzere Rakuten’in Mobil Uygulamasına Kripto Para Desteği Mi Geliyor? Holywood’un Gündemi Theranos Krizinde Gizli Bitcoin Mesajı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır