Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon mu yapıyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon mu yapıyor?
CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon mu yapıyor?

© Reuters.  © Reuters.

CoinMarketCap Ripple’a karşı neden farklı davranıyor? Piyasa değeri sıralamasında 2. sıraya yerleşen XRP ile ilgili manipülasyon iddiaları gündemden düşmüyor. CMC, XRP’nin piyasa değeri yanlış mı hesapladı?

CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon yapıyor olabilir mi? XRP’nin Ethereum’un yerine geçerek en büyük ikinci kripto para birimine dönüşmesi aslında uzun zamandır beklenen bir haberdi. XRP daha önce de geçici olarak Ethereum’un koltuğuna oturmuştu. Piyasadaki son düşüşler esnasında bu bir kez daha gerçekleşti ve XRP artık 2.’lik tahtının yeni sahibi oldu.

XRP’nin yükselişi ile birlikte CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon yaptığı iddiaları gündeme geldi. Ripple’ın Pazarlama Stratejisti Cory Johnson twitter’da piyasa değerinin yanlış hesaplandığı iddia edilen bir makaleyi paylaşması ile CMC’nin, emanetteki XRP‘leri dikkate almadığı yönündeki iddialar kızışmaya başladı. Kripto topluluğu, CMC’nin emanet hesaplardaki XRP’leri dahil etmemesini doğru bulanlar ve tam tersini düşünenler olarak ikiye ayrılmış durumda.

(bknz: Kripto para piyasalarının iki baş ağrısı)

CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon yapıyor mu? Topluluk arasındaki fikir çatışması, CMC’nin piyasa değerini hesaplamak için sadece dolaşımdaki arzı ve fiyatı dikkate alması nedeniyle ortaya çıktı. CMC’nin escrow’daki (emanetteki) XRP’leri dahil etmediği görüşü topluluğu ikiye böldü. Topluluğun bir kısmı, CMC’nin haklı olduğunu düşünüyor. Çünkü piyasa değerinin hesaplanması için CMC, fiyatı ve dolaşımdaki arzı kullanıyor ve emanetlerde tutulan tokenleri ve varlıkları dikkate almıyor.

CoinMarketCap Bitcoin için aynı kararı uygulamıyor!Emanet hesaplarda tutulan XRP‘leri piyasa değeri hesaplamasına katmayan CMC, Bitcoin için aynı kararı uygulamıyor. Topluluğun diğer yarısı, bu tanımla birlikte Bitcoin’in piyasa değerinin de azaltılması gerektiğini, çünkü Craig Wright’ın 2020 yılında piyasaya çıkacak olan “Tulip-Trust” isimli bir emanette 1.1 milyon BTC’ye sahip olduğunu iddia ediyor.

(bknz: Bitcoin neden toparlanamıyor? İşte cevabı)

Yahoo (NASDAQ:AABA) finans web sitesi de emanetteki XRP’lerin ilave edilmesi gerektiğini savunuyor. Yazının hazırlandığı sırada, CMC’ye göre, XRP’nin piyasa değeri 14.57 milyar dolar iken Yahoo Finance tarafından piyasa değeri 36.17 milyar dolar olarak belirlenmiştir. XRP’nin fiyatı iki platformda da 0.3616 $’dır. Bu iki platform arasındaki farklılık, CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon yapıyor iddialarını güçlendiriyor.

Ripple’in CTO’su David Schwartz konuya ilişkin şöyle yorum yaptı:

“Her iki şekilde de güçlü hislerim yok. Tüm bu karmaşık durumlarda nasıl adil olunacağını anlamak zor. Fakat şeffaflığı ile ön planda olan XRP’nin birçok yönden cezalandırılması garip. ”

Tiffany Hayden ve Dr. T gibi XRP topluluğunun önde gelen üyeleri, CMC’nin XRP’nin piyasa değerini belirleme yöntemine karşı çıkanlar arasındadır. Dahası, bazı topluluk üyeleri, CMC’nin daha önce herhangi bir açıklama yapmaksızın 8 Ocak 2018’de piyasa değeri hesaplamaları için Kore borsalarından gelen verileri dahil etmediğine dikkat çekerek CMC’nin yine manipülasyon yaptığını düşünüyor.

(bknz:Ripple tahvil kararı tüm piyasayı çökertebilir!)

CMC, nihayet topluluğun sesine kulak verdi. Topluluğun tepkilerine karşılık bir Ripple yetkilisinin piyasa değerinin güncellenmesi için talepte bulunmasını istedi. İlerleyen günlerde bu talebin nasıl gerçekleşeceğini ve nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Financemagnates

Ayrıca bknz:

Antony Pompliano: 10 yıllık yatırım düşünenler Bitcoin alsın!

2019 Kripto paraların coştuğu yıl olacak, işte sebebi!

OKEx 49 pariteyi daha sonlandırıyor

Kripto para piyasası için daha kötü günler mi geliyor?

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon mu yapıyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Cash SV, 7 Gün İçerisinde Yüzde 102.65 Yükseliş Gösterdi Binance CEO’su CZ: Artan Bir Kabul Oluşturmaya ve Endüstriyi İleri Götürmeye Devam Edeceğiz Bu 5 altcoin Bitcoin’den daha çok kazandırdı Ethereum 12% düşüşle 134,60 seviyesinin altına geriledi Bitcoin analizi: BTC 3 günlük düşüşünü sonlandırabilecek mi? Slovenya’da Kripto Para Kullanımı Git Gide Yaygınlaşıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır