Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

CFTC’nin Açtığı Dava Sonuçlandı – Bitcoin Hedge Fonu ve CEO’suna 2.5 Milyon Dolarlık Ceza

Ana Sayfa » GÜNCEL » CFTC’nin Açtığı Dava Sonuçlandı – Bitcoin Hedge Fonu ve CEO’suna 2.5 Milyon Dolarlık Ceza
CFTC’nin Açtığı Dava Sonuçlandı – Bitcoin Hedge Fonu ve CEO’suna 2.5 Milyon Dolarlık Ceza18 Ekim tarihinde yayınlanan resmi duyuruya göre, New York federal mahkemesi bir kripto para hedge fonu olan Gelfman Blueprint Inc., firmasını ve onun CEO’su Nicholas Gelfman‘ı sahtekarca bir ponzi yapısı yönettikleri için 2.5 milyon dolar ödemeye mahkum etti.

GBI firması New York menşeli bir yapı olup özellikle Bitcoin odaklı hedge fonu olarak 2014 yılında kuruldu. Firmanın internet sayfasında yer alan bilgilere göre, 2015 yılına kadar 85’in üzerinde müşteriye ve 2.367 adet BTC’ye ulaştı.

Mahkeme emri Amerika’nın finansal denetleyicilerinden birisi olan CFTC‘nin dolandırıcılık karşıtı birimi tarafından talep edildi ve mahkemenin ilk başlangıç süresi 2017 yılının Eylül ayına dayanmakta. CFTC iddiasına göre GBI 2014 yılından 2016 yılına kadar yasa dışı ponzi yapısı yürütmüş ve insanları dolandırmış. Firma yatırımcılara ”Jigsaw” isimli özel bir bilgisayar algoritması tasarladıklarını ve bunun da bir emtia fonu aracılığıyla ciddi kazançlar elde ettiğini söylerken, aslında bütün yapı bir sahtekarlıktan ibaret.

İddianın devamında GBI firmasının en azından 80 müşterisinden yasa dışı şekilde 600.000 dolarlık kazanç elde ettiği de vurgulanıyor. Firma CEO’su Gelfman ise müşterilere vermesi gereken kazancı veremeyince, sahte bir bilgisayar ”hacklenme” olayı ayarlayıp fonların kaybolduğunu da ortaya atmış. Hack’ten sonra bütün müşterilerin fonları bir anda ”kaybolmuş.”

CFTC özellikle 2018 yılının ikinci yarısından itibaren çok fazla ICO ve hedge fonuna karşı bu şekilde işlem başlattı. Geçtiğimiz günlerde CFTC’nin Boston mahkemesinde kazandığı dava da bunlardan bir tanesi.

CFTC’nin Açtığı Dava Sonuçlandı – Bitcoin Hedge Fonu ve CEO’suna 2.5 Milyon Dolarlık Ceza isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

CFTC’nin Açtığı Dava Sonuçlandı – Bitcoin Hedge Fonu ve CEO’suna 2.5 Milyon Dolarlık Ceza - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

‘Merkeziyetsiz’ Borsa IDEX, Tam KYC Protokolüne Geçiş Yapıyor Müşterilerine Bitcoin’i yasaklayan finans devinden dijital dolar 3.25 Milyar Dolarlık Bitcoin Transfer Edildi! Tim Draper: Bakkt’ın Bitcoin (BTC) Fiyatına Etkisi Sınırlı Olacak. Çünkü… Zilliqa’da (ZIL) yıl sonuna kadar çok önemli gelişmeler var Bitcoin Aranma Hacmi, Bu 5 Ülkede Zirvede

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır