Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bu Da Oldu: Çinli Bir Bitcoin Madencisi Tren İstasyonundan Elektrik Çalarken Yakalandı!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bu Da Oldu: Çinli Bir Bitcoin Madencisi Tren İstasyonundan Elektrik Çalarken Yakalandı!
Bu Da Oldu: Çinli Bir Bitcoin Madencisi Tren İstasyonundan Elektrik Çalarken Yakalandı!


Çinli bir Bitcoin madencisi, hakkında yapılan kaçak elektrik hattı kullanımı ihbarı üzerine tutuklandı. Shanxi Eyaletinden adı Xu Xinghua olan kişi, tren istasyonu elektrik hattından Bitcoin madencilik ringlerini çalıştırmak için elektrik çaldığını itiraf etti. Xu, yasadışı bir şekilde yaklaşık 15.000 dolarlık elektriği kullanmaktan suçlu bulundu.

50 Adet Mining Ring Tespit EdildiÇinli bir Bitcoin madencisi çektiği kaçak elektrikle bitcoin üretirken yakalandı. Çin haber kaynaklarına göre, Xu Xinghua’nın 2017 Kasım ve Aralık ayı arasında toplam elli adet Mining Ring‘e sahip olduğu ortaya çıktı. Xu’nun günde 24 saat çalışan yüksek güç tüketimine sahip 3 elektrikli fan ve başka madencilik ekipmanlarına da sahip olduğu haber edildi.

Çin, kripto ile ilgili tüm faaliyetleri engellenmeden önce, ülkede önemli sayıda madenciye sahip olduğu biliniyor. Bunun sebebi ise Çin’in dünyada en ucuz elektrik tüketimi faturalandırması yapan ülkelerden birisi olmasına bağlanıyor. Bitcoin madenciliği ise oldukça güç tüketen bir iş olduğu için, Çin, Bitcoin madencileri için bulunmaz bir nimet olmaya başlamıştı.

Xu Xinghua Hapsi BoyladıÇin kaynaklı habere göre, bazı muhalif kişilerin, Çin hükümetine ve onun anti-kripto politikalarına karşı, Xu Xinghua’nın devleti soymasını destekledikleri iddiası yapıldı. Yasa dışı eylem ile alakalı Çinli bir Bitcoin madencisi olan Xu Xinghua’ya üç buçuk yıl hapis cezası verildi. Ayrıca tüketilen elektrik için 15.000 dolar artı 100.000 Yuan’da (14.500 $) para cezası verildi.

Engele Rağmen Çin’de Bitcoin Madencileri Hala FaalBu habere dayanarak, Çin hükümeti anti-kripto-para yasalarına rağmen ülkede Bitcoin madenciliğini tamamen ortadan kaldırmamıştır. Buradan da Çin’de hala aktif olarak birçok Bitcoin madencisinin olduğunu çıkarımı yapabiliriz.

Sonuç olarak, hiçbir devletin, sınırları içinde kripto paraları tamamen ortadan kaldırmaya gücü yetmeyecek gibi görünüyor. Ülkeler anti-kripto yasalar çıkarsa da, ya da engellemek için her türlü gücünü kullansa da halkta karşılık bulmazsa kesinlikle işe yaramayacaktır. Mesela yine Çin’de bazı sosyal medya yasaklarına rağmen hala Twitter, Instagram gibi yasaklı site ve uygulamalara başka yazılımlar vasıtasıyla erişim yapılabiliyor. Yani Çin’de aslında yasaklar çiğnenmek için var gibi bir durum ortaya çıkıyor.


Benzer Olay Türkiye’de de Yaşandı

2017 Aralık ayında benzer bir şekilde Türkiye’de de kaçak elektrikle Bitcoin üretilmesine ilişkin haberler basına yansımıştı. Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine (DEDAŞ) kaçak elektrik kullanarak Bitcoin üretildiği ihbarlarının yapılmasının ardından ekipler, denetimlerini sıklaştırdı. İhbar yapılan ev ve iş yerlerinde neredeyse bir fabrika kadar elektrik tüketimi yapıldığı tespit edildi. Şahıslara, kaçak elektrik kullanımından adli işlem ve para cezası uygulandı. Yetkililer, zaten kaçak elektrik kullanımı yaygın olan Güney Doğu Anadolu’da Bitcoin madencisi sayısında artış olduğunu ifade ettiler.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bu Da Oldu: Çinli Bir Bitcoin Madencisi Tren İstasyonundan Elektrik Çalarken Yakalandı! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kriptolar Düşüşte, Madencilik Ekipmanına Olan Talebin Zayıfladığı Öngörülüyor Binance’den Çin Araştırması Alex Krüger: “Bitcoin’in düşüşü, altcoin sezonunun habercisi” Thomas Lee: Bitcoin’in 200 Günlük Hareketli Ortalamanın Üzerindeki Hareketi Büyük Avantaj Dev Kripto Para Borsası ABD’li Kullanıcılara Kapısını Kapatıyor! Şant Manukyan: Bitcoin, 9700’ü kırarsa “yargı günü”ne doğru ilerleyecek

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır